ProfilyJulius Zeyer (26.4.1841 – 29.1.1901)

 

 
Český prozaik, dramatik a epický básník se narodil se 26. dubna 1841 v pražské měšťanské rodině. Otec, původem ze zchudlého francouzského šlechtického rodu, byl majitelem dřevařského velkoobchodu, matka pocházela z německé židovské rodiny, žijící v Praze. 

 

Po otcově smrti se podniku ujala matka a Julia připravovala na pozdější převzetí firmy. Vyučil se tedy ve Vídni tesařem. Poté studoval na obchodní škole, zkusil i techniku, ale nakonec zůstal doma pomáhat matce v podniku. Když ve dvaceti letech Julius získat tesařskou praxi ve Vídni, procestoval Německo, Švýcarsko i Francii. Po návratu domů se díky podpoře matky zapsal na filozofickou fakultu a intenzivně studoval jazyky.
 
Zeyerovo první dílo byla humoristická povídka Krásné zoubky, která ve své podstatě propadla. Julius se tedy rozhodl změnit žánr a zaměřil se na své „tajemné“ záliby, kterými byla magie, okultismus a také zednářství. Pa právě z těchto vod začal lovit náměty, které se později staly nosnými kostrami jeho Fantastických povídek. Od magie, okultismu a zednářství neměl daleko ke studiu středověkých  postav, které ho vzápětí inspirovali ke knihám Román o věrném přátelství Amise a Amila, Maeldunova výprava, Kronika o svatém Brandanu nebo V soumraku bohů.
 
Zeyer s pověstí komplikovaného člověka, který byl na jednu stranu křehký a na druhou trpěl silnými depresemi se snažil prosadit také v divadle, ale jeho tvorba, spíše než dramatiku spíš připomínala lyrickoepické básně. Jednalo se o díla často literárně krásná, ale pro divadelní provedení nevhodná. Přesto se jeho nejznámější hra  Radúz a Mahulena, hraje na prknech co znamenají svět dodnes, a byla dokonce zfilmována.
 
Zeyerovo dramatické dílo lákalo především hudebníky – k Radúzovi a Mahuleně složil hudbu Josef Suk, Leoš Janáček použil Šárku jako libreto pro svou první stejnojmennou operu a podle povídky Kunálovy oči složil operu Otakar Ostrčil.
 
Julius Zeyer procestoval hodně cizích zemí v mládí např. oblast dnešního Rakouska, Německa a Francie, později také Nizozemsko, Belgie, Španělsko, Polsko, Slovinsko, Chorvatsko, Afriku, v Rusku byl několikrát jako vychovatel. Některé exotické země se pro něj staly inspirací. Z cizích kultur si vybíral jen to, co odpovídalo jeho osobní představě o kráse a ušlechtilosti. Mýty a legendy těchto zemí tak přetvářel k obrazu svému. A jak již bylo řečeno, nebyl to jednoduchý obraz. Z některých náznaků vyplývá, že snad mohl být homosexuálem (či snad bisexuálem), což bylo v té době společensky zcela nepřijatelné. V osobní korespondenci se opakovaně zmiňoval o svém velkém a strašném tajemství, o svých pocitech osamělosti, smutku a vyděděnosti ze společnosti. Nikdy se neoženil a nikdy ani neměl vážný partnerský vztah se ženou. Celý život trpěl osamělostí a  velmi špatně nesl nepříznivé kritiky svého díla a malý zájem čtenářů.
 
Poslední roky života prožil ve Vodňanech a v samém závěru se uchýlil ke svému blízkému příteli Josefu Hlávkovi na jeho zámek v Lužanech a pak do jeho pražského paláce. Občas pobýval v Praze také u své sestry, u níž 29. ledna 1901 zemřel na selhání srdce. Přál si být pohřben na lesním hřbitově u Vodňan, toto přání mu však splněno nebylo a tak je uložen v Praze na Slavíně.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]