ProfilyOndrej Nepela (22.1.1951 – 2.2.1989 )

 
Druhého února roku 1989 opustil tento svět nejlepší československý krasobruslař historie. Byl olympijským vítězem a trojnásobným mistrem světa a homosexuálem nad nímž vyhrál AIDS. 

 

Krasobruslení se začal věnovat již jako malý chlapec v sedmi letech, kdy ho ve Slovanu Bratislava trenérsky vedla Hilda Múdrá, kterou vždy nazýval „teta Hilda“. Jeho vzorem byl vynikající krasobruslař Karol Divín. Krasobruslení obětoval skoro všechno a podřídil mu téměř celé dětství. Trénoval od šesti hodin ráno, pak šel do školy, po škole znovu trénovat. Do školy chodil pravidelně až do maturity, nikdy nepotřeboval žádné úlevy. Ve třinácti letech poprvé závodil na zimních olympijských hrách v Innsbrucku, kde společně se svou partnerkou Hankou Maškovou na půl hodiny zablokovali výtah v olympijské vesnici, protože se ho nemohli nabažit.
Což byl samozřejmě hvězdný začátek (míněn je samozřejmě výstup na ledě, ne epizodka ve výtahu) budoucí ještě hvězdnatější kariéry během níž se Nepela stal osminásobným mistrem ČSSR, pětinásobným mistrem Evropy a trojnásobným mistrem světa. V roce 1972 na Olympijských hrách v Sappore získal zlatou medaili. Tímto triumfem plánoval ukončit svou kariéru profesionálního sportovce.
 
Tak se stalo ovšem až o rok později. Tehdejší prezident Gustáv Husák pak intervenoval, aby Nepela ještě neodešel do „krasubruslařského důchodu“ a ještě pokračoval dále do světového šampionátu 1973 v Bratislavě. Nepela vyhrál i tam a po posledním závodě kariéry se svěřil: "Připadal jsem si jak při rozvodu."
 
 Po skončení sportovní kariéry v roku 1973 vystupoval Nepela dlouhých třináct let jako profesionální bruslař v ledové revue Holiday on Ice, během čehož  od roku 1976  působil i jako krasobruslařský trenér v Německu. Trénoval třeba německou krasobruslařku Claudii Leistnerovou v Mannheimu, která se roku 1988 stala mistryní Evropy.
 
2. února roku 1989, předčasně umírá v německém Mannheimu na nemoc, kterou způsobila jeho homosexuální orientace o níž se v těch dobách samozřejmě nesmělo mluvit. AIDS je svinsto, které se od osmdesátých let začalo stávat velkým novodobým strašákem všech homosexuálů. Ondrej Nepela se tak stal prvním známým sportovcem, který podlehl infekci HIV. Československá média však příčinu jeho smrti zamlčela, stejně jako nikdy nemluvila o jeho homosexuální orientaci. K pokrytectví té doby samozřejmě patří dogma, že socialistický vrcholový sportovec, či umělec by nikdy nemohl být homosexuálem.
 
21. prosince 2000 byl v celostátní anketě vyhlášen nejúspěšnějším slovenským sportovcem 20. století, cenu za něj přebírala pětasedmdesátiletá trenérka „teta Hilda“ Múdra.
 
21. ledna 2001, na mistrovství Evropy v Bratislavě byl znovu otevřen zimní stadion nesoucí jeho jméno.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]