ProfilyJak jsme bojovali proti kyber fašismu (demonstrace STOP ACTA!)

 

 
„Vláda ratifikaci smlouvy ACTA odložila,“ burácel z motorového člunu na Staroměstském náměstí m organizátor Ivan Bartoš. „My chceme, aby jí úplně zrušila!“ Část davu více než tisíce lidí zajásala. Jack Sparrov, ani Černovous mezi nimi nebyli. Zastupoval je jiný pirát, s pyšovým papouchem na rameni.
 
Česko už nějaký ten den skloňuje slova ACTA, Anonymous, nebo či Kyber fašismus. A nejen to. Na internetu zuří válka, v denním zpravodajství se objevují zprávy o útocích na webové stránky, mnozí politici se z toho snaží vytřískat nějaký ten kapitál v podobě politických bodů a lidé demonstrují.
Jedna z demonstrací byla, převážně prostřednictvím sociálních sítí svolána i na dnešek. Organizovala jí pirátská strana, která by kromě jiného ráda aby se veškeré umění mohlo sdílet, a to i přes fakt, že v případě filmů či jiných děl do nich autor – autoři investovali nemalé prachy a chtějí je zákonitě prodat. Což je dle mého pohledu pro nejednoho sice atraktivní (proč za něco platit, když si to můžu vzít zadara) , ale ze všeobecného hlediska se jedná o prachsprostou krádež.
 
 
„To není ochrana duše, duševního vlastnictví, ale ochrana peněžního vlastnictví,“  nadává pirát s plyšovým papouchem a nezbývá se než ptát: „Myslíš si, piráte, že filmaři točí filmy za několik tisícovek, nebo několik mega proto, aby na nich prodělali? Asi ne, že jo? Ty asi taky nemakáš zadara?“  Ale to už patří k českému koloritu. Urvi, co se kde dá. Tržní ekonomice navzdory.
 
Ovšem jiná věc je zásah do lidských práv a svobod. Faktem je, že neurčitě koncipovaná smlouva ACTA dává prostor tomu, aby něco podobného bylo možné. Tedy, pokud bude schválena. Po implantaci represivního amerického práva tady skutečně nikdo netouží. Stejně jako nikdo netouží po tom, aby se podle tendencí z Česka stával policejní stát. Nebo aby se někdo na hranicích hrabal ve vašem soukromí. Myslím, že dostatečně nám stačí tlak a mnohá hovadina přicházející z Evropské Unie.  Podrobněji jsem se k tomuto tématu vyjádřil třeba ZDE.
 
 
A tak se začalo demonstrovat. Vláda (poté co z databáze ODS unikla citlivá data o mnohých členech strany) hodila zpátečku, proces ratifikace pozastavila, opozice začala burácet, aby se zrušila úplně, což je pochopitelné, neboť každá voda na její mlejn je dobrá voda a mnozí si nasadili bílé masky aby otevřeně (v jejich skrytu) vyjádřili svůj názor. 
Sobotní plánovaná demonstrace (v součinnosti se světovými protesty) tak byla z části pojatá jako veselý karneval s politickým podtextem. Z repráků vyřvávalo raeggé (talent Šeps by měl určitě radost) a demonstroval i seriálový synek doktora Mázla z Ordinace v růžové zahradě Vladislav Ondřej. Jestli tím chtěl dát najevo, že se klidně vzdá honoráře ve prospěch toho, aby si mohli lidi díly seriálu kde hraje zadara stáhnout, není známo. Ale asi to tak nebude. 
 
 
Ostatně nejedna z reportáží s demonstranty ukázala, že mnozí pořádně ani neví, proti čemu demonstrují. Svoboda internetu je totiž hodně široký pojem a mnoho kritizovaných restrikcí je možných už i dnes.
 
Po vystoupení organizátora akce dostal slovo i člověk v bílé masce – Anonymous, který apeloval na okolní dav tím, že všichni by se měli podílet na tom, aby neztratili svou svobodu. Jasně, o tom se nedá diskutovat. Nicméně i zde by se dalo namítat, že bojovat se dá i jinak, než ve skrytu masky Guye Fawkese z Mooreova komiksu V jako Vendeta. Námitkám, že ta slouží pro osobní ochranu by se dalo oponovat tím, že kdyby jej policisté chtěli identifikovat (tak jako to například udělali dnes v jiném městě na demonstraci) tak by to prostě udělali. Byl jich tam dostatek, včetně antikonfliktního týmu, jehož přítomnost byla zbytečná. K žádnému incidentu nedošlo. 
Jak na Staromáku, tak i během průvodu vedoucí nejprve k úřadu vlády, kde si nejeden z demonstrujících přihřál výkřikem „svou polívčičku“ nad současnou nespokojeností s vládními reformami. Osamělý výkřik „Defenestrace!“ mluví za vše. Během dalších projevů zde padlo, že Německo proces ratifikace zrušilo, což bylo doprovázeno bouřlivým: „Hurá!“ Na člunu se usmíval maskot v podobě dívky - chobotnice a jiná křehká dívka si sedla do sněhu pod jeden transparentů a trochu si zameditovala. Jak se objektivy fotoaparátů vzdálily, meditace skončila. Není divu, byla kurevská zima.
 
 
„ACTA je zlo! ACTA je zlo!“ Průvod pochoduje za lodí taženou na vlečném vozíku a přidávají se k němu další účastníci. Nechyběly ani dětské kočárky a demonstrující pes obalený prostěradlem s nápisy. 
 
Tím, že trasou pochodu byli omezení někteří řidiči, se nikdo (stejně jako v případě jiných demonstrací) nikdo nezabýval. Co je omezení několika šoférů ve srovnání s omezením svobod celého národa. Navíc, smradlavé výfuky jejich aut stejně nemá nikdo rád. Třeba ekologové, kteří rovněž rádi demonstrují. A asi nebudu daleko od pravdy, když poznamenám, že na jejich demonstracích se scházejí podobně naladění účastníci. Demonstrace totiž může být prima odvaz, jak jsem se dozvěděl od skupinky dívek, které se bavily za mnou, přičemž si stačili rovněž říct, že Petr je kretén, kterého ona už píchat nebude, neboť jí zahnul s Denisou. Další informace byl, že je to tady „hustý!“
 
 
Další boj proti kyber fašismu (i tento termín se vedle sloganů „Neberte mi moje porno“, nebo „ACTA smrdí“, či „ACTA škodí vám i lidem ve vašem okolí!“) probíhal pochodem k Palachovu náměstí, kde se začaly podepisovat petiční archy. Česká republika tak přispěla k demonstrativnímu snažení celého světa. 
 
VIDEO z projevu na Staromáku
 

 
I přes výhrady které jsem v následujícím textu shrnul si nemyslím, že podepsat smlouvu ACTA by bylo správné. Stejně tak si myslím, že by Česká republika, jako suverénní stát by, neměla být ve vleku těch báječných velkých demokracií, které často káží vodu a ožírají se kořalkou. Popřípadě s „čistě demokratickými úmysly“ válčí pro svůj prospěch. Jsem přesvědčení, že by lidská práva jednotlivce, ne měla být, ale musí být zachována. Co mě na věci však vadí je pozérství, populistická manipulace spojená s mícháním hrušek s jablky (tak známá z naší politické scény), stejně jako nesmyslná rčení o tom, že vzít si něčí duševní dílo, popřípadě s ním dál „obchodovat“ je vlastně v pohodě. To že se takový humbuk účelně postará o zviditelnění, je věc jiná. 
Nakonec, Pirátská strana se nijak netají tím, že by se v roce 2014 chtěli dostat do poslanecké sněmovny.
 
FOTOGALERIE Z AKCE
 

img_0737
img_0739
img_0745
img_0748
img_0752
img_0754
img_0757
img_0758
img_0769
img_0775
img_0779
img_0788
img_0792
img_0796
img_0807
img_0823
img_0826
img_0829
img_0833
img_0840
img_0864
img_0865
img_0873
img_0877
img_0886

 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]