ProfilyKdo a proč se stydí za českou vládu? Jak moc se dá skloňovat slovo Demise?

 

 
Zpráva z tisku: Obě delegace pak položily věnce na hrob neznámého vojína. Také se objevila nová korupční aféra, vypadá to, že další politik, který už má díky předchozím činům z ostudy dávno kabát, možná, kvůli své nové aféře odejde od koryta (jisté to však není) a bude se zase zvyšovat DPH, neboť stát potřebuje víc peněz. Na jednom ministerstvu se rozdávali sta tisícové prémie. ČSSD chce svrhnout vládu!
 
Podvodníci vymysleli novou fintu jak okrádat seniory, vejce v Německu jsou lacinější o polovinu než u nás v Česku a z nějaké zprávičky pod čarou se dozvíte, že se na Václaváku sešla hrstka nespokojenců, kteří proti něčemu demonstrovali. Chtěli Demisi. Nikoliv Demisi v podobě cédéčka skupiny Orlík, ale demisi vlády. Tedy nic zajímavého.
 
Dneska se pořád kvůli něčemu demonstruje. Má to jen malý háček. Ta hrstka („sociálů“) by se dala počítat na několik tisíc lidí, kteří chtěli hlasitě vyjádřit především obsah „Stydím se za českou vládu a jejího prezidenta a chci jejich demisi!“ A nejenom tam. Téměř totožné demonstrace proběhli i v několika dalších městech. V dnešní době nic neobvyklého. Neobvyklé je, že tentokrát zde nebyly vidět spousty zástupců médií, kteří se, jako v případě jiných (poslední dobou stále četnějších) demonstrací, předhánějí, aby o nich přinesli co nejčerstvější informace. 
 
 
"Volá celá republika, nechci dál živit politika!" (z transparentu jedněch z demonstrujících)
 
První z demonstrací se konala ve čtvrtek a člověk se o ní dozvěděl čistě sporadicky. Ta nakonec vyústila v pochod demonstrantů k české televizi. Druhá, následující se konala o čtyřiadvacet hodin později.  Opět u koně, pod svatým Václavem, jehož kamenné oči už viděly mnohé. Od prvorepublikové nadšení, přes okupační strach, poválečnou agitku, protesty probouzejícího se Pražského jara, až po listopadový samet. Dnes mu společnost dělali především hity Karla Kryla, včetně těch, díky kterým se poté kdy „pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí a tak se začalo krást ve velkém“ stal z legendárního barda vysmívaným potížistou (více se dočtete zde). A spolu s nimi i nového davu stále přibývajících lidí. Přenosový vůz České televize stál o mnoho metrů dále, hned u magistrály.
 
 
"Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou, ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou." (z písně Karla Kryla Demokracie)
 
Princip takové demonstrace je vlastně úplně jednoduchý. Když se někomu podaří shromáždit (pod libovolnou záminkou – dnes se dá protestovat kvůli čemukoliv) větší počet lidí, nejlépe v bojové náladě a s transparenty (to aby to vypadalo lépe na fotkách a televizních záznamech), může do nich určitou dobu „nalejvat“ své rozumy (nejlépe za pomoci několika řečníků většinou používajících populistická témata), občas je vyburcovat k nějakému pokřiku (oblíbené je „Fuj!“ nebo v poslední době stále populárnější „Demisi“), čímž za odměnu sklidí „svých pět minut slávy“. Nic podstatnějšího se většinou nestane.
 
 
"Stydím za svého prezidenta a vládu. Požaduji jejich odchod!" obsah žlutého odznáčku rozdávaného na demonstraci)
 
V tomto principu se páteční demonstrace od všech těch předchozích příliš nelišila. Až na jednu maličkost. Byla opravdu zábavná. A hlavně, působila opravdu spontánně. Jejím středobodem byla dodávka oblepená logem a programem iniciativy Skutečná demokracie. Ústřední postavou byl Zdeněk Ponert, se kterým jsme se během našeho reportážního putování po demonstrací setkali na odborářské demonstraci v loňském roce (více zde), kdy svým výstupem uspořádal „demonstraci v demonstraci.  Společnost mu dělal písničkář Ziggy Horváth, díky němuž se tato akce částečně změnila v jeho koncert na němž zazněly nejen zmíněné písně Karla Kryla, ale i pecky z autorovi dílny, s hodně podobnou tématikou ( jednu z těch hodně vydařených najdete třeba zde). Díky tomu se z této demonstrace stala slušná šou. Samozřejmě s politickým a protestním přesahem.
 
 
„Tak už jsou tady, stejně tak jako kdysi, kupředu zády, samet a kompromisy. A plán se daří, snadnou si kořist dělí. Namísto tváří, koukáš jim do prdelí.“ (z písně Ziggyho Horvátha Infekce doby)
 
Její náplň byla zřejmá. Kritika současných poměrů, které jsou samozřejmě více než tristní a že je v tomto státě něco hodně špatně by asi neviděl jen skutečně hardcore optimista, nebo jen zaslepený debil. Proto během této akce nebylo třeba zbytečných odborných slov. Ponert (mimochodem ve zprávách na ČT okamžitě označený za kontroverzního taxikáře, známý tím že předražuje jízdné) mluvil srozumitelnou řečí , mnohdy proloženou ironií, která k současnosti začíná rovněž neodmyslitelně patřit. Současně se rovněž ohradil proti možným tézím, že jeho aktivity mají co dočinění, nebo dokonce mají pomáhat levici. Jeho stanovisko – „facky dostáváme zprava i zleva“ je všeříkající. A bohužel (pro nás pro všechny), pravdivé.
 
 
„Máte prachy, máte moc. Z vašich keců lidé zvrací, už jich bylo dost a dost!“ (z básně jednoho z diskutujících)
 
Na tribuně, kterou tvořila střecha jeho dodávky, měl šanci promluvit kdokoliv a tak si zástup více než tisícovky (tento počet nakonec po předchozích hodně podhodnocených „odhadech“ vyplivla média) vyslechl trochu teatrálně podanou báseň, i slova i islandského aktivisty Hördur Torfasona, který vyzval Čechy, ať se nevzdávají naděje a nepřestávají bojovat.
 
 
Samozřejmě se i objevily „slabší kusy“, jako třeba zástupkyně mladých holek z jihočeska, která toho davu neměla co říct, tak alespoň zmínila, že „lepší než sedět před televizí je spolu mluvit“, nebo zástupce královohradeckých demonstrantů, který pobavil dav několika otřepanými frky („Máme se dobře, kdy jste si litr benzínu mohli koupit za cenu šesti vajec“) a informací, že včera se v Hradci na podobné demonstraci sešlo cca 1500 lidí. Ostatně demonstrace z předchozího dne se uskutečnila i v Plzni, Ostravě a Brně, kde se podle zveřejněných údajů sešlo na 4000 lidí. 
 
 
"Jsme proti všem politickým stranám. Už nechceme dostávat facku zprava i facku zleva!" (z projevu) 
 
Dav samozřejmě nadšeně reagoval na všechno, to je už jeho úděl. Skandoval „Demisi!“ mával několika českými vlajkami, pískal a hlučel při poznámce, že média informují, že se zde sešlo cca 600 lidí (pravdou však je, že oproti včerejší demonstraci byl skutečně méně početný), burácel, že se zde bude klidně scházet každý den v týdnu (nová demonstrace je naplánovaná na sobotu).  Pak měl možnost podepsat petici vyzývající politiky k... ano k demisi. Tento velký nápis zdobil i piedestal sochy svatého Václava.
 
 
„Pojďte s náma! Tady je veseleji než v parlamentu!“ vykřikl do davu mezi svými songy písničkář Ziggy Horváth a měl stoprocentní pravdu. Sranda v parlamentu je totiž den ode dne perverznější, stejně jako je perverzní současná reality šou v podobě véčkařského soudu, kde mladá politická strana, jež vstupovala do politiky s tím že vymítí korupci, nyní soutěží kdo na sebe nakydá víc hnoje. Bohužel je to tak. Špína a hnůj se již dávno stali součástí našeho politického života a s přibývajícími dny smrdí čím dál tím víc. Není proto divu, že demonstrací a podobných aktivit neustále přibývá. Otázkou je, jestli tyto snahy něco změní. A pokud ano, jestli něco změní k lepšímu, nebo k horšímu. I když, jak už se dnes zdá, horší to být nemůže.  
 
 
„Demonstrace respektuji, vláda ale bude v konsolidaci veřejných financí pokračovat.“ (premiér Petr Nečas)
 
"Takzvané reformy vlády Petra Nečase zlepšují podmínky pouze pro finančně silné skupiny občanů, čímž dochází jen k další polarizaci společnosti. Důvodům protestních akcí proto rozumím, a pokud budou v mezích zákona, mají moji plnou podporu," řekl poslanec ČSSD Štěch. Ano i sociální demokrati chtějí demisi vlády. Akorát z jiných důvodů. Aby se zpátky dostali ke korýtku. Protože to co umí, již několikrát předvedli. Mimochodem milionový byt jejich bývalého korunního prince Standy Grosse byl nedávno na prodej.
 
 
"Ti, kteří usilují o změnu toho, co prosazuje tato politická reprezentace, by měli také říct jak postupovat dál." (Jaromír Drábek, ministr práce)
 
Kolotoč pořád dokola? Ano. Demise střídá demisi, moc korumpuje a vůně koryta láká. Obzvlášť v nejisté době, kdy mnozí nemají co do huby. Skvělá příležitost udělat si z nespokojeného davu odrazový můstek, podobně jako se to stalo během listopadového sametu. Jenže, ta otázka je tu opět: „Změní se tím něco?“ 
 
 
Obzvlášť ve chvíli, kdy si Holešovická výzva, požadující rovněž demisi vlády myje nad Ponertem ruce se slovy: „"Ponert je buď nafetovaný, nebo opilý, nadále už není naším členem. Distancujeme se od něj. S největším úsilím jsme zabránili davu před Českou televizí, aby se nedopustil nějakých násilností. Ponert je tak vybičoval, že už k tomu měli lidé velmi blízko." V kontrastu s tím stojí mnohá Ponertova slova z páteční demonstrace, která naopak zněla v tom smyslu, že „násilí nic neřeší!“ Ano i novodobí bojovníci za „lepší zítřky“ nejsou jednotní, čímž své snahy předem odsuzují k nezdaru. Protože každý přeci ví, že „V jednotě je síla!“
 
 
 
  
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]