Profily"Hanba!" křičel dav na Staromáku i Václaváku

 

(reportáž z demonstrace, která asi měla být oslavou státního svátku)
 
 
„Má to stoupající tendenci,“ s uspokojením poznamenal jeden z organizátorů při pohledu na plnící se václavský Václavák. Ne, nebylo Václava. Svátek má dneska Mahulena a s ní i Česká republika. Před dvaadvaceti lety se zde cinkalo klíči a volalo „Jakeše do koše“ nebo „Havel na hrad.“ Dnes lidé řvali „Demisi“ a mávali kolem sebe transparenty s hesly jako Stop daňovým reformám.

 

Boj za svobodu a demokracii nikoho moc nezajímal. V podzimním chladu plápolaly rudé vlajky se žlutým srpem a kladivem a z jedné se zaksichtil i kubánský revolucionář Che. Jako kdyby jsme se, od dob, kdy lidi opojeni blížícími se změnami, přinášející pád komunismu, ocitli na druhé straně zrcadla. Občanské iniciativy, levičáci, lidé nespokojení současnou situací. Všichni přišli hledat lék na nemocnou ekonomiku a pohřbít zklamané iluze. A nesešlo se jich málo, kdo doprovodili rakev přenášenou po Staromáku. Demonstranty přišel podpořit i polistopadově profláknutý Jiří Dienstbier, současný předseda KSČM Vojtěch Filip a nechyběl ani sociální demokrat Bohuslav Sobotka. Ten se nechal slyšet, že změna v roce 1989 dala řadu šancí, nebyly ale v mnohém naplněny. Dodal, že bez sociálního rozměru nemůže fungovat demokracie.  
Ano, levice se postupně dere na vrchol a kopance předchozích vlád jí v tom náramně pomáhají. A co levice uměla vždy na jedničku, je zacílení na sociální jistoty dělného lidu. A přiznejme si, v současnosti, kdy denní zpravodajství předhazuje jednu zhůvěřilost české politické scény za druhou, není těžké najít masu nespokojených a nasraných lidí.
 
 
Ne jinak tomu bylo i na Staromáku a posléze na Václaváku. Zde nešlo o šou ve stylu: „Dejme prostému lidu chléb a hry, on nás bude milovat,“ zde šlo o klasické podněcování vášní. Čím jednodušší a údernější heslo, tím slavilo větší úspěch. „Hanba!“ Dav se rozkvičel. Kolem pětikila demonstrantů na Staromáku postávalo mezi koňským trusem u zmíněné rakve s nápisem „Loučíme se s iluzemi o demokracii, které se nedožily dvaadvaceti let“, podepisovalo se „Rozvázání pracovního poměru s českou vládou, rozdávaly se letáky a tiskoviny. Tedy pardon, reklamní tiskovina s levicovými názory ve formě časopisu Nová levice, se prodávala. Za patnáct ká čé. 
„Hanba!“ Dav se znovu rozkvičel.
 
 
Pak se vyrazilo směr Václavák, kde již čekal kotel s levicovým gulášem. Dorazila i strana Aktivních nezaměstnaných, dorazila i Antikapitalistické levice. Organizátoři mohli být a byli spokojeni.  Vedle médií se sešlo více než tisíc lidí. Nespokojených lidí, mnozí se žlutou samolepkou na bundách s nápisem „Změna je možná“, lidí, kteří to dokázali dát náležitě hlasitě najevo. „Hanba!“ Dav kvičí i na Václaváku. 
Demonstrující lid žádal vše možné – vyšší zdanění bohatých, stop kalouskovým asociálním reformám, stop placení školného, či ne privatizaci důchodů. Některá z hesel nepostrádala básnické střevo. Třeba „Koalice, nikdy více,“ či „Nečas úřaduje přesčas“, byla k vidění na více transparentech. A střídající se mluvčí, sůl každé správné demonstrace, se své početné publikum samozřejmě snažili dostat do varu. Někteří i pobavit. Jeden z prvních dokonce tak vehementně, že při odchodu z tribuny předvedl znamenitý držkopád. Jiný povídal vtipy, další hýřil přirovnáními. Někteří si na transparentech vzpomněli i na minulost „17. listopadu rozhoupal Havel zrady zvon a lidi mu naivně věřili...“ Inu paměť některých lidí je krátká. 
Demonstrace se mohla pochlubit i zahraniční účastí. Své si kostrbatou angličtinou přišel říct i  slovinský filozof Slavoj Žižek. Naštěstí měl překladatelku, jinak by mu moc lidí nerozumělo. Jiná paní s řad demonstrantů si také chtěla říci své na tribuně. Organizátoři jí to neumožnili, tudíž se rozčílila se slovy, že si všichni hrají na demokracii a její principy nedodržují. Organizátoři byli neoblomní. Tak jim aspoň zamávala českou vlajkou.
 
 
Co zbývá dodat? Snad jen to, že dneska byl svátek na počest dne kdy se Česko, tehdy Československo, vymanilo z područí východního komunistického bloku. Svátek, který dnes oslavila hlavně levice s hlasitým voláním, že by chtěla vrátit, nebo se alespoň přiblížit ke starým pořádkům. A to je přinejmenším paradox.
„Hanba!“ Dav kvičí dál.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]