ProfilyVánoce jsou svátky klidu... tak se tady klidně ušlapte (26.11.2011)

(rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí)

„Maminko, kdo vůbec rozsvěcí ten stromeček? ČEZ?“ ptá se chlapeček kurpulentní dámy s obarvenými vlasy. Ta si svými přednostmi razí cestu dopředu. Dudy jako nárazníky však vzápětí narazí na neprodyšnou masu těl. „Do hajzlu,“ uleví si. „Dál to nejde. To zase uvidíme hovno. Stejně jako loni.“

 

Tak nám zase začíná čas vánoční. Slavnostně se nalaďme a vydejme se vychutnat si atmosféru nadcházejících svátků klidu a míru na Staromák, kde se rozsvěcí vánoční strom. Tenhle měří přes dvacet metrů a primátor se jej chystá rozsvítit přesně v 17 hodin 15 minut. Společnost nám bude dělat vánočně naladěný dav, vůně svařáku a trdelníku mísící se s kulturním programem. Hojnost bude jako každý rok velkolepá, je to přeci zadarmo.

„Ty vole, to je fronta jak do prdele,“ prohodí jeden z mladíků sunoucí se s masou lidí už od Václaváku. Odpoví mu mocné říhnutí. „Vole, mě je blbě.“ Chlapec to asi přehnal se svařákem. Neva, svařák k vánocům patří.

Staromák se blíží. Dav houstne. „Zatím je to ještě v pohodě, míní obstarožní pán. Zatím mi šlápli na nohu jen dvakrát.“ Na Staromáku je hlava na hlavě. Stány prodávající vánoční občerstvení i atmosféru brání ve výhledu na strom. Lidi se snaží logicky nacpat co nejvíc dopředu. Místy si člověk připadá jako kus dřeva hozený do vody a unášený proudem. „Ty kreténe! Chceš mi ušlapat dítě?“

Te´d už je to tělo na tělo. Zapínám si všechny kapsy. Paní opodál se nebezpečně ohání holí. Pán přede mnou si dal svou ratolest na ramena, vidím tudíž úplný kulový. Stejně jako paní s holí. „Panééé,“ zavřeští, „Mohl byste si dát to dítě dolů?“ „Ne, nemohl.“ „Čurák jeden,“ uleví si dáma a pohrozí opět holí. Po chvíli jí neustále tlačící dav odvane dál.

„Its Funny,“ míní jeden z cizinců. Druhý zkoumá jazykem ústní dutinu holky, která se rozpustile směje. Má blikající čertovské rohy. No co, láska přeci k vánocům patří.

Začíná odpočítávání. Objevují se foťáky a mobily. Každý chce mít kousek té slavnostní události pro sebe. „Ten kretén mi stojí v záběru.“ Vánoční strom se předvádí ve světelné šou. „Ty vole, to by bylo maso, kdyby ten strom teď spadl, jako tenkrát.“ „To jo, ty vole, masakr!“

Pražský symbol vánoc svítí a dav se pohybuje protichůdnými směry. Jedna část míří ven, druhá blíž ke stromu. Kdo má ostřejší lokty a umí je víc vystrčit, dostane se dál.

„S dovolením, chlapečku...“ Žena s kočárkem se snaží dostat z pasti. Manžel za ní nese dítě. Sotva desetiletý kluk se na ní otočí a řekne: „Tady nemáš s tím kočárem co dělat!“  Jeho otec, který mu dopřál luxus dobrého vychování, mu přizvukuje. Vzápětí se strhne hádka a vzduchem za doprovodu koncertu z podia lítají krávy, fracci, debilové a další nadávky.

Dostávám se až ke stromu. Hezky svítí. Kousek opodál drcl dav do klučiny se svařákem a ten ohodil  kolemstojící. „Sorry, vole.“

Dav se dal opět do pohybu. Snažím se dostat ven. Opodál vzplanula další hádka. Tentokrát dvě ženy. „Co do mě strkáš, krávo?“ „Chceš po tlamě, píčo?“ Dámy každým coulem. Někdo mi dupl na nohu.

Konečně se dostávám na konec náměstí. Vánočně naladěn. Další dávka svátečního adrenainu je již za mnou. „Ježíšku, panáčku, já tě budu kolíbati.“ Drc! Další vlna valící se z náměstí mě postrčila o kus dál... dál ke svobodě ze sevření  dalších svátečně naladěných lidí. Jejich projevy vzdáleně připomínají bučení stáda. Z tribuny zní pecka skupiny Nazareth, Love Hurts. Ano, láska mnohdy bolí. Stejně jako podupané nohy. Konec konců, Ježíš, ježíšek se narodil v chlévě. Chovat se jako dobytek je tudíž přirozené.

 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]