ProfilyLidice skloňované ve všech pádech

 

 
Němci se prostřednictvím svého prezidenta omluvili. Za Lidice. Po sedmdesáti letech. Asi jim kulaté výročí chladnokrevně naplánovaného masakru spojeného s vymazání m jedné obce z map i povrchu zemského, přišlo jako dobrá příležitost.
 
Jméno Lidic se totiž navzdory fašistickým plánům zlikvidovat jej jednou provždy, stalo celosvětovým pojmem. Ba co víc, Barbarský čin zvedl nejen vlnu odporu, ale i solidarity a do historie lidstva se zapsal jako vrchol fašistické zvůle a krutosti. A to i přes fakt, že podobný osud za druhé světové války potkal nejednu vesnici. Jen na Slovensku jich bylo něco přes sto. Čím tedy Lidice tak výjimečné?
 
 
Každopádně tím, že v jejich případě se fašisti pokusili o opravdu totální likvidaci. Lidské životy životy vyhasly, jejich domy byly spáleny a pobořeny a posléze zaorány do země, která se toho dne 10. června 1942 dosytosti napila krve řinoucí se z ran chlapců a mužů zastřelených u Horákova statku. Německá odveta se pak nevyhnula ani bezbranným dětem, jež byly otráveny výfukovými plyny v autech smrti a ženám, z nichž většina zahynula v koncentračním táboře Ravensbruck. Zbylo toho málo. Rozlehlá pláň a několik málo přeživších.  A právě ti, přeživší lidické ženy a děti se dnes 10.6.2012 sešli na pietním místě, které bývalo jejich domovem. A samozřejmě nebyli sami.
 
 
70. výročí lidického masakru přišlo v den piety uctít několik stovek lidí, včetně zahraničních diplomatů a samozřejmě i čelních představitelů státu. Pan prezident nedorazil. Měl prý v plánu nějakou konferenci, či co. Předseda vlády Nečas se dostavil. Stejně jako nečas v podobě drobného deště v němž by poeta našel okamžitě přirovnání, že i nebe zaplakalo nad tragédií, která se zde před sedmdesáti lety odehrála. Němci byli opravdu důkladní. Věrni rozkazu z Berlína: „Vymažte Lidice z mapy!“ srovnali všechny domy, včetně kostela a fary se zemí, bagry rozryli hřbitov, přenesli koryto potoka a zasypali přilehlý rybník. Vymazání Lidic z mapy jim trvalo půldruhého roku. Na dnešní pietě nechyběli ani jejich potomci. „Jeden z nich stále dokola opakoval: „Ales ist kaput!“ Těžko říci, co měl na mysli. Po pietním místě se mezi lidmi proplétá bílá dodávka. Vypadá to trochu zvláštně.
 
 
Pravda, od masové piety v roce 1945 se mnohé změnilo. Současná pieta byla důstojná, pečlivě připravená a provedená do poslední protokolární podrobnosti. Věnce byly položeny se vší úctou, ceremoniál proběhl se vší důstojností. Stejně jako proslovy premiéra, předsedkyně sněmovny, místopředsedkyně senátu a kardinála Dominika Duky. Zatímco předchozí politici vzpomínaly oběti v souvislosti, že jejich oběť nebyla zbytečná, neboť byla s dalšími událostmi příčinou anulování Mnichovské dohody, kardinál vzpomněl lidického katolického kněze Josefa Štemberka, který mužům jdoucím na popravu poskytoval poslední útěchu, než sám padl mrtev.  Kardinál si rovněž jako jediný z řečníků nevzal s sebou k mikrofonu pobočníka s deštníkem. Inu, takový kardinál prostě není „z cukru“.
 
 
Lidí bylo i přes nepřízeň počasí dostatečné množství. Kromě oficiálních hostí se mezi se nimi objevilo i několik známých tváří. Třeba Jirka Krytinář. Nebo fotograf, který, asi v zápalu po dokonalém záběru, vlezl do slavnostně položených věnců. Nechyběl ani předseda KSČM Vojtěch Filip. Ostatně jeho příznivkyně v podobě levicového sdružení žen s červenými šálami si krátce po pietě pro sebe a své příznivce „okupovali“ pomník lidických dětí, aby si pospolu připomněli hrůzné činy fašismu. Nic proti ničemu, ale komunismus byl před nějakou dobou, stejně jako fašismus postaven mimo zákon. Ale to je jen jeden z  paradoxů této republiky, který sem nebudeme v tuto slavnostní chvíli tahat. Nicméně faktem rovněž zůstává, že komunisti za fašistické okupace měli rovněž krušné časy. „Vypálení Lidic znamenalo zlom v boji proti nacismu,“ prohlásil premiér Nečas. 
 
 
„Teroristické činy při vyhlazení českých obcí ho naplňují hlubokým zármutkem a studem,“ napsal Václavu Klausovi německý prezident. Trochu pozdě, ale přece. Lidice se mezitím staly světovým pojmem, stejně jako jménem mnohých ulic, náměstí, dětí, lodí a za války dokonce i tanku na který se prý vojáci bojující na východní frontě složili, aby měli s čím bojovat. Legenda, nebo skutečnost? Těžko říci. Každá doba má své legendy, smyšlenky i účelové polopravdy. Za totalitních dob byla zkáza Lidic často přičítána a vyčítána anglickému odboji, který naplánoval atentát na Heydricha. Dnes je z této události oslavovaný hrdinský čin. Doba je vždycky nějaká. Lidice však zůstávají, byť pamětníků s každým rokem ubývá.
 
FOTOGALERIE z piety
 
lidice_01
lidice_02
lidice_03
lidice_04
lidice_05
lidice_06
lidice_07
lidice_08
lidice_09
lidice_10
lidice_11
lidice_12
lidice_13
lidice_14
lidice_15
lidice_16
lidice_17
lidice_18
lidice_19
lidice_20
lidice_21
lidice_22
lidice_23
lidice_24
lidice_25
lidice_26
lidice_27
lidice_28
lidice_29
lidice_30
lidice_31
lidice_32
lidice_33
lidice_34
lidice_35
lidice_36
lidice_37
 
 
 
 
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]