ProfilyBleší trh? Ne hypermarket pod širým nebem.(5.11.2011)

(reportáž z blešího trhu na Kolbence)

 
 
Vraž do horního otvoru na turniketu dvacku a otevře se ti svět neomezeného, rozmanitého a hlavně levného nákupu. Od veteše až po jogurt za tři kačky.

 

Bleší trh, lidově blešák či burza je v původním slova smyslu trh, kde jsou nabízeny použité předměty soukromými osobami bez nutnosti obchodní koncese. Při prodeji není třeba vést účetnictví ani z jednorázového prodeje platit daně (pokud celková částka není vyšší než 20 000,- Kč za rok). Výraz bleší trh pochází ze středověku, kdy panovník nebo šlechtic přenechal darem oblečení svým poddaným. Ti s ním mohli dále obchodovat a spolu s ním se přenášeli i paraziti.
 
Tržnice, burza, bleší trh. To všechno se snoubí v prostorách bývalého areálu ČKD Kolbenova. Na velkém placu v tovární čtvrti tak týden co týden proudí uličkami mezi stánky, auty, nebo stolky plnými možného i nemožného davy lidí.
 
 
Jako kdyby to byl svět sám pro sebe. Zákazníci se podivují nad tím jak může stát voňavka od Diora pětikilo, když v parfumerii stojí více než dvanáct kil, bača nabízí slovenský sýr, na děti se šklebí ksichtíky Žu Žu křečků – made in čínská manufaktura jsou fakt žůžo, obrazy neznámých malířů vystavené na dece společně s věcmi denní potřeby dávných let, vyvolávají závan nostalgie a nos polechtá vůně klobásy na grilu i trdelníku a držkovka se čepuje do kelímku. Bratru za dvacku. 
 
A pak jsou zde samozřejmě hadry. Spousty hadrů – od těch vystavených na ramínkách, až po ohromné hromady, které jako by se prodávaly na kila. Vždyť co může udělat starostlivé hospodyňce, která si pro pírko klidně i nohu zlomí, větší radost, než si pořádně zahrabat. Že se v mnoha případech jedná o šunt, je jedno, hlavně že to stojí pakatel. Bundy, svetry a další kusy konfekce na ramínkách jsou už dražší... a navíc je člověk najde na každé tržnici. 
Všudypřítomné jsou i filmy. Od dob, kdy cena DVD klesla na úroveň spotřebního zboží v papírových obalech není o levná DVD nouze. Na Kolbence se najdou i filmy s názvy v azbuce a v řeči našich bývalých bratří, kteří žili v zemi, kde zítra již znamenalo včera.
Plachty a deky položené na zemi obsahují nejeden poklad. Třeba hliníkový lavor. Nebo naprasklou skleněnou mísu. Panenku s utrženou hlavou. Orezlá trubka, která sloužila k bůhví čemu. Ano dají se zde nalézt opravdu roztodivné věci. Třeba onošené dámské kalhotky. Na své si tedy tady přijdou i fetišisti. 
 
 
Notebook, který nefunguje za patnáct set, stojí na stolku vedle mobilního obchodu s pneumatikami. Samozřejmě že zimními. Máme přeci listopad a tak návštěvníkům kynou sochy Santa Clausů. O kus dál stojí království kabelek. Tu od Vittona zde však nenajdete. Pirátění značek je už, jak se zdá, minulostí. Celníkům už asi došlo, že do tržnic obchodníci se značkovým luxusním zbožím nedodávají a tak se na tento fakt zaměřili. A značky Ajdidas, Puna, či Najkí, už nefrčí.
 
 
Co ovšem tady rozhoduje je cena. Není divu, v dnešní době. V jedné uličce naleznete mobilní sámošku s cenami jako v Kauflandu při slevách (už vím kam míří ty narvané košíky v první dny oblíbených čtvrtečních slev), v jiné mobilní drogerii seženete velký jar za dvacet ká čé v dalším přenosném konzumu na stolku energy drink Bufallu za osm korun. Není divu, že o zákazníky v Kolbence nikdy nebude nouze. Vždyť kde by jste sehnali jogurt za tři kačky. Mají ho zde po paletách. A pro fajnšmekry jsou k dostání škvarky, domácí jaternice i jelita, slovenské sýry, nebo pravý med od včelaře. Nabídka rozmanitá. Stačí si jen vybrat.
 
I na služby určitého druhu zde narazíte. Můžete si zde nechat odblokobat telefon, aktualizovat mapy v GPS, nebo aktualizovat sofware. Můžete si zde objednat nábytek na míru. Můžete si zde koupit i kazetu do magneťáku. O kus dál se na zemi válí prastará věž s magneťákem.
 
 
Bleší trh – výraz, který nejednomu člověku zavání sockovstvím již dávno v Česku zdomácněl. Ale nemylte se, byť by se mohlo zdát, že mezi návštěvníky naleznete lidi, kteří jsou nuceni tíhou okolností k nejlevnějším nákupům, ve štrůdlu zákazníků naleznete i spousty blahobytně vyzerajících, luxusně oblečených nakupujících. Načančaná panička se hrabe v hromadě s prádlem a přetahuje se o lehce zachovalé tričko s korpulentní dámou ve svetru od Vietnamců. Člověk si pak matně vzpomene na jedno staré hezké české přísloví: „Kdo šetří má za tři.“ A na tomto lidovém moudru asi něco bude.
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]