ProfilyPo čertech vypečená taškařice... i s Mikulášem

(reportáž z Mikulášské akce pořádané Dopravním podnikem dne 3.12.2011)

 
 
Jedu tramvají. Je narvaná k prasknutí. Do lýtek se mě zarývá nárazník dětského kočárku za mnou v němž šestiletý chlapeček mlátí hlavou do opěrátka. Asi je nemocný, nebo mu z toho návalu momentálně jeblo. O kus dál se zástupem lidí prodírá černá postava. Ne není to revizor. Je to čert. Čertice. A v ústrety jí jde anděl, kterému dav trochu pocuchal křídla. Jízda hysterickou, pardon historickou tramvají, může být opravdu sranda.
 
Dopravní podnik hlavního města Prahy pozval 3.12.2011 všechny své, i přes stále mastnější jízdné, spokojené návštěvníky na Mikulášský den do vozovny Pankrác. Slíbil, že možná přijde i kouzelník, dětské divadlo, určitě dorazí čert s Mikulášem a andělem, farmáři se svými výrobky a hlavně že bude spousta zábavy a legrace. Což beze zbytku dodržel.  A lid chtivý mikulášské zábavy nezklamal. Dostavil se v hojném počtu, vyzbrojen hroší kůží prorážející úzkou uličku dovnitř vozovny, ostrými lokdy a prořízlou vyřídilkou.
„Pane, to do čeho narážíte, je hlava mého syna.
„Děkuji za upozornění, rádo se stalo.“
 
Stánky nabízí sváteční atmosféru. Jmelí, ozdoby, tretky a pečené sele. Není divu, že je u nich nával. Do toho sbor oblečený do uniforem dopravního podniku zpívá. Bohužel, bez aparatury se jejich snaha mísí s hukotem místy podrážděného davu. Malý chlapeček se hlasitě dožaduje, že chce dělat „čí“. Babička ho vyvede ven, aby zde na otevřeném prostranství, cca 20 metrů před mobilními kadibudkami, před zraky ostatních bezostyšně sundal kalhoty, vytáhl pindíka a polulal kanál. Tváří v tvář objektivu foťáku ta bohotvorná žena poznamená: „Usmívej se, budeš ve filmu!“ 
Svatá prostoto. 
 
Další atrakcí byl čert s Mikulášem a andělem. Stáli uprostřed myčky obklopení hloučkem lidí, cpoucí jim své ratolesti. Někdo proto, aby jí čert pohrozil pytlem, další proto, aby dítě předvedlo své umělecké vlohy v podobě básničky, či písničky, jiný pro bonbóny, kterých měl čert v pytli dostatek. A laždý se svým způsobem dožadoval pozornosti. „Hele mladej uhni, tady je to jen pro děti,“ klepal mě na rameno rudolící pán s plačícím chlapečkem na rameni. Paní opodál tahala čerta za ocas, aby upoutala jeho pozornost. Emo Mikuláš kterému koukalo z obličeje jen jedno oko vykřikoval: „Netlačte se, na každého se dostane... možná.“ Chlapeček na rameni stále bulel. Evidentně k čertovi nechtěl. Na rozdíl od tatínka. Když Mikulášská zábava, tak se vším všudy. I s vidlemi zapíchnutými do zadku. V tomto případě jen vidle vystřídalo koleno paní, která usoudila, že chlapeček před ní požívá Mikulášovu pozornost dost dlouho a chtěla se tímto všeříkajícím gestem dostat do popředí.
 
Jedu tramvají. Je narvaná k prasknutí.  Ta se naštěstí postupně vyprazdňuje, takže se už konečně dá stát na vlastních nohách, nejen na těch cizích. Jedu z Mikulášského dne pořádaného Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Oceňuji snahu přinést zadarmo v dnešní blbé době, kdy se neustále skloňuje slůvko krize, rodičům a jejím ratolestem zábavu. Škoda jen, že mnoho lidí se chová jako banda neotesanců s potřebou urvat co se dá. Jo, doba vždycky formovala lidi, kteří v ní žijí. A jak již bylo napsáno, doba je blbá. Vždyť se neustále stupňuje slůvko krize. Čertice z tramvaje se dostala až ke mě.
„Byl jsi hodnej, panáčku?“
„Nebyl.“
„A budeš hodnej?“
„Budu se snažit.“ 
V tom mě někdo nechtě nabere loktem do žeber. Instinktivně se otočím a vidím roztlemeného puberťáka, který si čertici fotí na mobil. V tu chvíli mám hroznou chuť jednu mu vypálit.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]