ProfilyGEOCACHING: Skok z Nuselského mostu

 

 
Geocaching je taková moderní hra, která v sobě kombinuje turistiku, „hru na schovávanou“ během které něco hledáte a rovněž hrátky s internetem. Toliko povrchní popis místy hodně adrenalinové zábyvy, která si svou pověst fenoménu budovala už od roku 2000.
 
Věc se má zpravidla tak, že pokud se zaregistrujete na stránkách geocaching.cz plus geocaching.com můžete si na místní mapě najít jeden z nesčetných „pokladů“ ukrytých po celém světě, nahrát si jeho souřadnice a vydat se ho hledat. Neodolal jsem. Tudíž mě, společně s rodinou, čekala procházka po Nuselském mostě, kde podle mapy byla jedna z „kešek“. Podle hodnocení jednoduchá a v jednoduchém terénu.
 
Geocaching slaví narozeniny 3. května. V tento den, roku 2000, byla totiž v americe umístěná první "keška" v podobě plastového barelu zakopaného do země. První česká keška na sebe nenechala dlouho čekat. Objevila se rek poté a obliba českého geocachingu začala strmě stoupat. Dnes se Česko v počtu "kešek" řadí mezi světové velmoce, jež dokonce předstihlo třeba takové Španělsko, nebo Francii.
 
Kolem jezdila auta a smrákalo se. Vědom si pokynů, že „kešky“ je třeba hledat nenápadně a rozhodně je nevytahovat, nebo po nalezení zpět nezkrývat před zraky „mudlů“, tedy nezasvěcených (inspirace Harrym Potterem je zjevná), stranili jsme se pohledů občasných procházejících. Auta jezdící kolem jsme moc nevnímali. Pro ně jsme byly maximálně divní turisti, kteří se dívají po zábranách bránících sebevrahům ve skoku hlubokém, nebo prostě jen rodinka sebevrahů. A naše snaha byla korunována úspěchem. Polovičním. Místo „kešky“ jsme našli indicii. S doporučením, že pro „kešku si máme „skočit“ dolů. S velkými uvozovkami, samozřejmě. 
 
Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. No na Nuselák by jste si asi normálně s rodinkou na výlet nevyšli. Byť je z něj celkem fajn rozhled. Když pak „kešku“ najdete, většinou se o místě dozvíte i mnoho zajímavého. Když se podíváte na mapu s keškami, zjistíte, že jich jsou mraky. Od jednoduchých až po pekelně komplikované k nimž vede cesta přes několik bodů, kež musíte postupně objevovat. A výjimkou nejsou ani hádankové kešky, kdy o vašem správném směru za odměnou rozhodne správně vyřešené puzzle, nebo dostatek indicií. 
 
A tak zbývalo málo. Zaměřit směr kolmo dolů a vydat se na Folimanku, která se v hloubce pod nuselákem rozprostírá. Ale ani tam to nebyla sranda. „Kešky“ mají jednu blbou vlastnost. Mohou být kdekoliv. A tato, byť jednoduchá, nebyla výjimkou. Nicméně, s ostudou jsme neodtáhly. Umělohmotný váleček který ukrýval listinu s nejedním podpisem a zápisem šťastného nálezce, byl nalezen. Bohužel v místech, kde zrovna zevlovala partička romské omladiny. Vytáhnout ho nepozorovaně ze skrýše bylo snadné. Nepozorovaně ho tam vrátit, již nikoliv. To se podařilo až za hodinu a půl, když mladíci a slečny v jejichž konverzaci poletovala nejedna „pyča“ a další všemožné variace označení dámských i mužských pohlavních orgánů, odtáhli.
 
Nepostradatelnou pomůckou každého „kešera“ je pochopitelně navigace GPS. Bez ní mnohdy není požné „kešku“ najít. Spoléhat se pouze na mapu umístěnou na internetu je bláhovost. Třeba v případě „mikro kešek“. A právě systém GPS stál za zrodem Geocachingu. V roce 2000 totiž prezident Clinton rozhodl zrušit umělou odchylku, která tento systém využívaný hlavně armádou, konečně účelně přiblížila i komerčnímu využití. Před tím totiž díky zmíněné odchylce ukazoval cíl záměrně nepřesně v okruhu až několika desítek metrů. Od roku 2000 se stal přesným a začal se rodit fenomén.  
 
Konec dobrý, všechno dobré. Geocaching je chytlavý. Zítra, jestli bude trochu času vyrazím po další „kešce“! Všude kolem je jich totiž víc než dost. Už jsem začal na netu studovat mapu.
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]