ProfilySilvestrovská střelba v Tanvaldu

(Nečiň jinému to, co nechceš, aby bylo činěno tobě.)

 
 
Silvestrovská oslava nedopadla moc dobře pro dva místní Rómy. Když šel dvaadvacetiletý David Tatar se svým bratrem údajně popřát babičce k Novému roku, potkala ho v 1:22 hod, na opuštěném místě u železniční trati mezi Desnou a Tanvaldem, smrt. Jeho zraněný bratr se ještě doplazil domů, záchranáře zavolali příbuzní. Střela ho zasáhla do hrudi a záchranáři ho transportovali do nemocnice v Hradci Králové. 

 

Zpráva z tisku: „Stačily necelé dvě hodiny nového roku a policisté řeší první násilnou smrt. V Tanvaldu na Jablonecku při potyčce zemřel dvaadvacetiletý muž a jeho o dva roky starší bratr vyvázl se střelným zraněním. Údajného pachatele policie dopadla.
 
Rodina Tatarových bydlí v Tanvaldu asi rok a půl v činžovním domě za zdejší fabrikou, kde žijí převážně Romové. V bytě dva plus jedna přebývá asi dvanáct lidí. Ti všichni byli náležitě pobouřeni (a nejen oni, aktivisté bojující za práva menšin, se přidali vzápětí), když se dozvěděli, že policie zadrženého střelce po podání vysvětlení, propustila.
 
 „Případ zatím vedeme jako trestný čin ublížení na zdraví s následkem smrti, ale to neznamená, že nemůže být překvalifikovaný například na vraždu na jedné straně nebo na nutnou obranu na straně druhé. Obvinění jsme každopádně ještě nikomu nesdělili,“ sdělila mluvčí krajského státního zastupitelství Lenka Bradáčová.
Muž, který střílel, podle reportáže v TV Nova odjel po propuštění do Německa a po svém synovi vzkázal, že ho Romové napadli, rozbili mu hlavu a on se pouze bránil legálně drženou zbraní.
 
Romská komunita to samozřejmě vidí jinak. „Byli to totiž hodní kluci. A i kdyby například kradli, nemůže je někdo jen tak zastřelit," říká sousedka Zdena Kiňová.
Ano, mnoho zlodějů, ať již bílých, nebo snědých se domnívá, že krást je v současné době vlastně normální. A taky, že se jim nemůže nic stát. Mnozí si pak uvědomí nesmyslnost svých domněnek až ve chvíli, když narazí kosa na kámen. Narazila v Tanvaldu kosa na kámen?
 
 
 „Tu noc nevíme, co se přesně stalo, ale nikdo nemá právo vytáhnout na člověka zbraň. Tohle byla normální poprava, jakou dříve dělali Němci," řekla teta zabitého Ludmila Husáková.
Dají se její slova vyložit i tak, že vytáhnout nůž, nebo mačetu, nemají právo ani Romové? Paní Ludmila zjevně tak daleko nepřemýšlela. Tanvaldem kolují zvěsti že cikánští, nebo romští bratři, (chcete li) chtěli krást v garáži střelce, která byla vybavena alarmem. Díky němu byli přistiženi, majitele napadli s nožem (toto by mohlo potvrzovat zranění na hlavě střelce) a napadený poté vytáhl legálně drženou zbraň a bránil se střelbou.
 
"Nevěříme, že by kluci někoho napadli, nebo že by měli dokonce zbraň," odporuje paní Ludmila. A romský aktivista Štefan Gorol, ano ten, který před časem tvrdil, že útok Romů s mačetami ve Varnsdorfu vyprovokovala servírka, jí radikálněji přizvukuje. „Nic neměli v ruce. A pokud by měli, tak by měl (údajně napadený muž) dvakrát vystřelit do vzduchu a až potřetí třeba do nohy nebo do ruky. A on je normálně popravil,“ prohlásil. Motiv k této údajné popravě však nezmínil.
 
František Matějka k tomu ve svém blogu píše: „Pane Gorole: Jak a proč se událost v Tanvaldu stala, to nechme na policii a soudech. Zapomeňte však na to, a nešiřte mezi své soukmenovce bludy, že až bude zase někdo střílet po těch, které aktivisticky ochraňujete, bude muset střílet dvakrát do vzduchu a teprve pak do nohy nebo ruky. Nebude. Nic takového neříká nejen zákon, ale ani pud sebezáchovy. Je totiž lepší být souzen dvanácti, než nesen šesti - a to bez rozdílu barvy kůže.“
 
 
Zraněný Rom událost Silvestrovské noci popisuje takto: "Já si pamatuji, že jsme šli s bratrem z Tanvaldu. Pak jsem jenom slyšel ránu, koukám, že bratr byl na zemi. Pak jsem ucítil další ránu a bolest. Už si jen pamatuji, že jsem se odplazil domů a pak jsem se už tady probudil v nemocnici." Znamená to, že se oba Romové stali obětmi šíleného střelce lovce?
Tomu trochu odporuje zranění na sřelcově hlavě, stejně jako mu nenahrává fakt, že by si jinak bezúhonný muž v důchodovém věku šel na Silvestra jen tak z plezíru zastřílet do lidí. Na rozdíl od něj oba bratři ve svém mladém věku disponují nejedním záznamem v trestním rejstříku. V době incidentu byli podle jejich otce v podmínečném trestu. Jisté je jedno. Někdo tady lže, jako když tiskne. Což v době kdy se překrucují různé kauzy a často se mluví, píše a v médiích skloňuje slovo rasismus, stejně jako (až na zmíněná média) rasismus naruby, není nic neobvyklého.
 
 
Otec bratrů serveru Romea.cz řekl, že střelec je bývalý policista. Starosta Tanvaldu Petr Polák to ale popírá. "Policista to nebyl. Nevím přesně, co dělal, ale bylo to něco od černého řemesla. Nikdy s ním nebyl žádný problém." A policie? Ta pouze vyloučila rasový motiv a poté vyhlásila k případu informační embargo a lidi tak mohou jen spekulovat. Jisté je jen to, že se na sobotu chystá pohřeb a s ním spojená demonstrace.
 
"Sestavili jsme skupinu, která to půjde nahlásit na radnici. Bude to klidná demonstrace po pietním aktu, na které chceme ukázat rozdílný přístup k většinové společnosti a Romům. Už nám volají lidé, že nás přijedou podpořit," řekl jeden z iniciátorů protestu Štefan Gorol.
 
Menšinová společnost, často se ohánějící tím jak je diskriminována, se projevuje i v internetových diskuzích, které silvestrovská střelba vyvolala. Jeden konkrétní názor, mluvící za vše: 
"Tomas Piskor: vy chcipaci gadzovsky jenom vzit samopal a zacit vas strilet na potkani vy rasisti skurveny...a oprcat vam vase matky a sestry......"  
(omluvte pravopis, příspěvek je v původním znění)
 
Ano, Příliš mnoho humanistů, aktivistů se s velikým halasem stará o práva a nároky menšin, nicméně na jejich povinnosti zapomíná. Nelze se pak divit, že Romové obvykle velmi přesně vědí, jaká jsou jejich práva, ale o tom, co se prostě nesmí, nebo nedělá nevědí (nebo spíš nechtějí vědět) zhola nic a také se podle toho chovají. A pak je jen otázkou času, kdy narazí kosa na kámen.
 
Nečiň jinému to, co nechceš, aby bylo činěno tobě. Svatá pravda, se kterou by se měly Romové seznámit dříve než se všemi žvásty o diskriminaci menšin. Jistě by se pak všem žilo o mnoho lépe.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]