ProfilyMamko Vyprávěj! Jak bylo v telce

 
Dneska se zase děly věci. Veselé i neveselé. Umřel Ferda z Olympicku, kongresové centrum za asistence masmédií slaňovali vozíčkáři a Česká televize uspořádala ke svým šedesátým narozeninám den otevřených dveří. A tak se mnohopočetné stádo dalo do pohybu.
 
Kavčí hory v obležení? I tak by se to dalo nazvat. I když to od deváté hodiny ranní, kdy den otevřených dveří televize, kterou si platíme koncesionářskými poplatky, vypadalo na pěkný chcanec, tisíce a tisíce Pražanů vystaetovali směr Pankrác, aby viděli Jú a Hele.
 
 
„Mámo! Já chci do autobusu!“ Napapkaný chlapeček se jako tank valil do přeplněného vchodu busu. No malá procházka od metra směrem ke „Kavkám“ by mu neuškodila. A lépe nebylo ani před svatostánkem veřejnoprávní televize. Mnozí si přivstali a měnili se v macatého hada dožadujícího se vstupu. Televize má výročí a to se musí oslavit! Dorazí i Karel z Vyprávěj. A výročí, sté, měl i Jedličkův ústav. Před ním se žádné fronty netvořily. To jen mnozí lidé před budovou České televize, se chovali jako jeho chovanci.  Iracionálně.
 
 
Starší paní šermuje deštníkem před nosem ochranky. Na prohlídku do útrob Kavčích hor se pouští po skupinách, aby se lidi neušlapali. Jí se to nelíbí a pohled na záda odcházejících jí frustruje. Touha vidět studio, kde se třeba natáčejí Krásný ztráty, nebo planeta Jo, dokáže divy. Lidi fotí všechno. Auta s logem České televize, motorku, která se používá během záznamu závodů i pózy u odpadkového koše. Ten logo ČT nemá. U náhledu do studií se toho moc smysluplně fotit nedá, je zde hlava na hlavě. Vousatý pán chce dát pár facek vyžranému chlapečkovi z autobusu. Prý mu šlápl na nohu. 
 
 
Trasy jsou celkem tři. Plus jedna pro vozíčkáře. K vidění je mnohé. Studia, dílny, nějaké ty rekvizity, prostě vše co potěší srdce diváka navyklého čumět na telku. Být tam, kde se všechny ty šmakulády kuchtí, musí být pro každého zážitek. Mnohý by rád vlezl pod pásku ohraničující prostor pro veřejnost a expozice. Vždyť vyfotit se ve studiu, kde se natáčí Pošta pro Tebe je tak cool. Skoro stejně tak, jako tento pořad. V úzkých chodbách se občas utvoří fronta. Balónky s logem ČT jsou všudypřítomné. Stejně jako řadoví zaměstnanci ČT připravení zodpovědět kdejaký záludný dotaz. „Dobrý den. Můžu se na něco zeptat? Tady se natáčí Snídaně s Novou?“
 
 
Škoda že je hnusně. Venku je totiž nejedna atrakce. Tancuje se tu s mistry Star Dance, hraje hokej, skládají večerníčkovské čepice a spousta dalších aktivit. Taky je zde spousta stánků z občerstvením. I s doopravdickýma kuchařema s velikou bílou čepicí. "Uvařili" grilované kuře i parase v rohlíku. Klobásu mají za pětačtyřicet vočí. Clapeček z autobusu si s ní zrovna vyplnil ústní dutinu. Pokydal si triko kečupem. Kolem něj prošel Krakonoš. Maková panenka i se strašidýlkem dorazí později. 
 
 
Součástí venkovního areálu je i pódium s kulturním programem. Televize samozřejmě z celého dění pořizuje živé vstupy. Mamka a taťka se večer možná na sebe podívají v televizi. Proto se rafinovaně motají před kamerou a mávají na objektiv. Jejda, tahle je tu jenom jako dekorace.  Tereza Kostková žertuje, že sežere svůj scénář, aby ho nedržela v ruce. Odpoledne dorazí i Meky Žbirka. A taky Děda Mládek Ilegal Band. Vzpomínáte si ještě na ně? To jsou ti co zpívali písničky Ivana Mládka. Proč? Protože si nenapsali, ani nesložili svoje vlastní. 
 
 
A davy neustále korzují. U mnohého stánku je téměř nekonečná fronta. Ještě větší než byla ta za komunistů na banány. Tu na autogramiádu, tuhle na prohlídku Studia 6. Mezi návštěvníky je občas k vidění známá tvář. V tu chvíli byla obklopena skupinkou somrující autogram. Kamkoliv. Třeba na ruku. To že se zítra smyje je věc druhá. Obdarovaný ale může aspoň den machrovat: „Hele, tady se mi podepsal mezi chlupy Tonda z Vyprávěj. A když se nějakou dobu nebude mýt, může machrovat ještě několik dalších dní. A k tomu smrdět. Ale za hvězdný odlesk to stojí.
 
 
Česká televize slavila šedesáté narozeniny. Oslavila je náležitě. Nechala se převálcovat invazí. Inu, pro blaho svých koncesionářů člověk mnohdy udělá věci nevídané. 
P.S. Chlapečka z autobusu jsem již naštěstí už nepotkal. Ovšem davy stále a stále se valící směr Kavčí hory, ho spolehlivě nahradili dalšími exoty.
 
 
Něco málo z narozeninových hostů 
 
 
Večerníček
Je to už důchodce. Ale přiznejme si, v reálném pojetí vypadá docela strašidelně. 
 
 
Rumcajs
Animovanej vypadal jako větší štramák. Ovšem i přes to se našlo nejedno díte, které si s ním udělalo momentku do rodinného alba. Cipis nedorazil. Šel asi s pískem. Manka prodávala klobásu.
 
 
Maková panenka
Byla usměvavá a nebyla ani trochu malá. Naopak, měla rošťácký úsměv. Nedoprovázel jí motýl Emanuel, ale strašidlo.
 
 
Maxipes Fík
Objevili by jste v této potvoře Maxipsa Fíka? Nebyl jeho tvůrce na tripu? Mě spíš připomínal bizarní morče.
 
 
Iveta z Vyprávěj
Iveta v seriálu Vyprávěj vlastní cestovku a taky zahejbala Štěpničkovi, který byl mimochodem taky kurevník. Iveta je těhotná. Ne v seriálu, ale v reálu.
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]