ProfilyKult, předsudky a akční figurka majora Zemana

 
Ať už se to někomu líbí, nebo ne, major Zeman, potažmo TV seriál 30 případů majora Zemana se už dávno stal kultem zahrnujícím mnohé. Od původních knih, až po komiks nakreslený legendou Kájou Saudkem. A dnes k tomu všemu přibyla i ryze česká akční figurka. Superman, Batman, Predátor a mnozí další tak mají „vostrou“ konkurenci.
 
Třicet centimetrů vysoký Honzík Zemanů navlékl uniformu SNB, s níž nastupoval v druhé epizodě Vyznavači ohně do své první služby v Kateřinské hoře, k tomu vyfasoval špagina, bednu ze svým jménem a s cenovkou 3690 Kč vyrazil do světa. Jeho reálná podoba s tváří herce Vladimíra Brabce u toho samozřejmě nemohla chybět. Česko má svou první akční figurku. Honzu Zemana, který akčně zastřelil třeba agenta Bláhu. Zasloužil si to. Zavraždil mu ženu. Vítejte na křtu.
 
 
Křest se odehrával v Comics Pointu, Mece každého komiksového fanouška. V jeho regálech naleznete mnohé. Od v Česku vydaných i originálních zahraničních komisů, přes různé předměty vztahující se k filmům a komiksu, až po sběratelské figurky různých velikostí. Tu na vás vycení zuby Predátor, na poličce je světelný meč ze Star Wars,támhle zase se na vás spatra dívá zachmuřený Batman. A nyní k nim přibyl i Honza Zeman. Před obchodem zaparkovala Volha VB a kolemjdoucí, stejně jako novináři měli o zábavu postaráno.
 
 
Major Zeman je kromě své kultovnosti i značně kontroverzní postava, což se projevovalo hlavně s příchodem devadesátých let, kdy vláda jedné strany podle organizovaného scénáře předala otěže. Říkalo se tomu Sametová revoluce a vše co soudruzi ztělesňovali, bylo obludné a hnusné. Tedy i Honza Zeman, který nepochybně mnohé radikálně otočil a překroutil. A tak se pro mnohé seriál (více o seriálu ZDE) stal téměř svatým grálem“, pro druhé nechutnou agitkou, jejíž protagonisté „by se měli nejlépe postavit ke zdi“. Samozřejmě že demokraticky. Problém by byl vtom, že kdyby se tak stalo, Československo by přišlo o celou hereckou elitu. Včetně budoucí první dámy. Hony na čarodějnice už takové bývají.
 
 
Byla to doba, kdy plivnout na majora Zemana byla v módě. Mnozí herci se dušovali, že byli k účasti na tomto projektu donuceni, ředitel Novy Železný se ve svém pořadu Volejte řediteli nad představou vysílat majora Zemana křižoval hbitěji než cudná jeptiška tváří v tvář čertovskému ocasu a seriózní tisk společně s bulvárem prokázali takovou míru investigativní profesionality, že hlavní protagonista pan Brabec, byl na jméno Zeman téměř alergický, kdykoliv ho zaslechl. Dnes už je to všechno jinak. Zemana se naučila jako kult respektovat i média. A Vladimír Brabec vzpomíná, jak je úsměvné, když se občas mnohý fanda "zapomene" a oslovuje ho "pane Zemane".
 
 
Nicméně když se konečně protrhla hráz a major Zeman se opět objevil na obrazovkách, sledovanost byla více než enormní. A nejednalo se pouze o diváky seniory, Třicet případů, byť v mnohém případě účelově překrucujících realitu ve prospěch komunistů, si oblíbila i mladá generace.  A s vydáním na DVD to nebylo jiné. Netřeba asi podotýkat, že stejný nemalý ohlas sklidilo i Zemanovo komiksové pojetí od Káji Saudka, které vyšlo hned ve dvojím provedení od dvou různých vydavatelů. Dnes je Zeman evergreenem, který se hraje v televizi více než za totality.
 
 
Jistě, i dnes by si mnohý mohl říci, že akční figurka příslušníka SNB, který odhalil Bestii i vraha, co se skrýval v poli, propaguje mimo zákon postavený komunismus, což je při pohledu na srpy a kladiva na rudých vlajkách plápolajících před pár dny na prvního máje na Výstavišti, lehce absurdní, ale opak je zde pravdou. Major Zeman je totiž první vlaštovkou projektu ceskefigurky.cz, který má z výtěžku mimo jiné i ve spolupráci s nadačním fondem REGIBase pomáhat novodobým válečným veteránům. Tuto snahu na křtu reprezentoval válečný veterán Jiří Regi Schams, bývalý bojovník elitní jednotky SOG, v jehož blízkosti se odpálil sebevražedný atentátník. Skutečný hrdina.
 
 
Seriálový hrdina major Zeman má dnes už klid a pevné místo v české popkultuře. Má i svůj početný fanklub, jehož zástupce Jan Šmajs na akci rovněž nemohl chybět. Má přezdívku plukovník Žitný a o zemanově fenoménu ví víc, než mnohý jiný smrtelník. Třeba i to že hrát v Zemanovi bylo ve své době velkým magnetem (tedy nikoliv počinem ke kterému by komunisti někoho museli nutit) a že se našlo jen velmi málo herců, kteří šanci zahrát si v tomto seriálu odmítli. Jedním z těchto vzácných výjimek byl třeba Petr Čepek, který měl hrát původně postavu básníka Daneše.  Ale zpět do Comics Pointu, kde novináři zpovídali jak Vladimíra Brabce, který poznamenal, že se tvůrci „moc netrefili do jeho ksichtu,“ tak i zástupce výrobce figurky Martin Jirsa, jež prohlásil, že si je vědom kontroverznosti postavy, ale zároveň doufá, že postava majora Zemana bude pro sběratele dostatečně zajímavou. A první prodané kusy, ozdobené vlastnoručním „Zemanovým“ podpisem, jeho nadějím dávaly za pravdu. Kompletní seriál na DVD, bedna, retro taška a policejní odznak jsou v ceně.
 
 
Sběratelské, zhruba 30 centimetrů vysoké figurky v měřítku 1:6, jsou celosvětovým fenoménem. Najdete mezi nimi mnohé. Filmové i komiksové hrdiny, reálné osobnosti, hororové postavy i svaté. Nyní se v této opravdu početné rodině ocitl i český Honza. Honza Zeman. A jestli si povede dobře, budou ho následovat další. Třeba reální hrdinové. Jako Jiří Regi Schams.
 
Záběry z akce
 
 
„A teď se děvenko pěkně usaď a poslouchej. Budu ti vyprávět jak jsme tehdá honili Banderovce.“
 
 
Komiksový a reálný hrdina.
 
 
Vladimír Brabec tak dostal netradiční příležitost „pohrát si“ sám se sebou :)
 
 
Volha VB přežila akci bez úhony. I když stála na chodníku, botičku nedostala. Že by kolegialita napříč časem?
 
Fotogalerie z akce:
 
major_zeman_01
major_zeman_02
major_zeman_03
major_zeman_04
major_zeman_05
major_zeman_06
major_zeman_07
major_zeman_08
major_zeman_09
major_zeman_10
major_zeman_11
major_zeman_12
major_zeman_13
major_zeman_14
major_zeman_15
major_zeman_19
major_zeman_20
major_zeman_21
major_zeman_22
major_zeman_23
major_zeman_24
major_zeman_25
major_zeman_26
major_zeman_27
major_zeman_28
major_zeman_29
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]