ProfilyCRWECON 2013: Zcela bulvární a zcela nesmyslná reportáž

 
Crwecon je akcí pořádanou vydavatelstvím Crew, která je setkáním příznivců komiksu v Česko – Slovensku. Letošní ročník byl již osmým v řadě, lehce ohroženým povodněmi. 
 
Pár dní před ním se v okolí skloňovalo slůvko „potopa“ a dokonce hrozilo, že pokud se katastrofa v okolí klubu Cross stane katastrofální, Crwecon padne jako jedna z obětí. Nestalo se tak, tudíž se v sobotu 8. června mohli všichni fandové jako „velká voda“ nahrnout do steampunkového prostředí zmíněného klubu. Nahrnul jsem se tedy i já. Mám rád Batmana a tak jsem asi taky komiksový fanda. Taky jsem byl i na loňském CRVECONu (Reportáž ZDE) Tak jsem asi velký komiksový fanda. Vyrazil jsem tudíž i na ten letošní. S foťákem. Toto je pár postřehů z mého putování napříč českou komiksovou událostí.
 
 
Nedílnou součástí takovéto akce jsou tzv. přednášky. Ty spočívají v tom, že někdo znalý vypráví méně, či středně, nebo úplně neznalým věci, které zná. Samozřejmě že o komiksu. A tak se zde můžete třeba dozvědět, proč u Marvelu vypukla a co to vlastně byla Občanská válka, nebo že Hellbazer někdy někoho miloval. Mimochodem, přednášející Vojta miluje pivo, kterého si před svou přednáškou o „Hellbláznovi“ dostatečně dopřával. A to i přes fakt, že bylo podle jeho slov „kurevsky předražený.“
 
 
Letošní Crwecon utrpěl i zahraniční účast v podobě autora. Ne, Stan Lee ani Snyder, jehož Batman: Soví tribunál měl na Crweconu českou premiéru nepřijeli, prý jim do toho něco vlezlo. Dorazil ale Marco Turini i se svou českou manželkou s níž žije v Praze a svým autorským komiksem E.V.A. Ten vypráví o lidstvu žijícím v podzemí poblíž zemského jádra a bude mít premiéru v listopadu. Tady měl předpremiéru. Za dvě kila. I s podpisem. Premiéru zde měl i Batman, Slaine, či noví Živí mrtví (RECENZE ZDE). Ne, s těmi Turini nemá nic společného.
 
 
Joker! Kurva já jsem potkal Jokera. A Two Face k tomu. Když jsem jim navrhoval, aby před oběktivem roztrhli vejpůl malou holčičku převlečenou za Batmana, odmítli. Byl to Joker a Two Face? Asi ne. Asi byli převlečení. Jdu si dát prášek.
 
 
Mezi komiksovým sortimentem, bez kterého by se akce takového formátu obejít nemohla byly k zakoupení i komiksové figurky, které jsou k dostání v síti obchodů Comics Point, kde mimo jiné mají i akční figurku majora Zemana (více o ní se dočtete ZDE). Ten na Crwecon nedorazil. Zato Wolverine řval na celý sál: „Nechceš si mě koupit?“
 
 
Během diskuzí se člověk mnohdy dozví i něco zajímavého a šokujícího. V případě Comics Centra se tak posluchači ve vydýchané a rozpálené místnosti (mnozí se potili jako prase), dozvěděli, že reedice Hellboye bude mít novou obálku. S Karlštejnem. A to ne jen tak obyčejnou obálku. Tato je tak vymakaná, že se i sám Mignola údajně podivoval, že jí sám takto nenakreslil. 
 
 
Součástí akcí, jako je Crwecon jsou samozřejmě i prodeje komiksů za snížené ceny včetně burzy. To si takhle třeba někdo zabere stůl, vystaví na něm své staré komiksy, které většinou každý má, sedí u nich celý den v očekávání toho, kdo nějaký z nich nemá.
 
 
Bloudíc labyrintem klubu jsem narazil na sál, kde se zrovna probíraly novinky z vydavatelství Albatros, které zcela jistě zarmoutily nejednoho přívržence sci-fi série Storm, ze které (nepočítáme-li část příběhu v Comics Aréně z devadesátých let) vyšlo jedno celé Album. To se bohužel moc neprodávalo a tak má storm padáka. Dobrá zpráva je, že Rahan a Thorgall zatím asi přežijí. Rahana si pamatuju. Jako dítě jsem si ho vytrhával z francouzského časopisu Pif.
 
 
Od dvanácti hodin se v Crossu podávalo i jídlo. Třeba pizza. Nebo „smažák“. Ťíká se taky že tento klub je hojným výskytem „smažek“ dosti pověstný. Máte rádi smažený řízek?
 
 
A taky se dražilo. Jako na každém Crweconu. Dražily se obrázky a originální strany komiksů. Tohle není strana komiksu. To je obrázek koledníka i s pomláskou, který byl součástí kalendáře České televize. Za čtrnáct kil, jak zněla vyvolávací cena, ho nikdo nechtěl. Koledník si tak žádné šrouby za sebe nevykoledoval a tak putoval zpátky k autorovi. I s pomláskou. Máte rádi koledníky? A pokud ano, proč jste si ho nekoupili? Výtěžek aukce šel na konto obětem povodní.Sympatická aktivita.
 
 
Ztělesnění nakladatelství BB Art Jirka Buchal. Vysvětlil, že všechny omnibusy, která BB Art vydal zhruba za litránek klesly na tři kilča díky faktu že jim končí autorská práva a taky oznámil, že vydavatelská politika BB Artu bude vedle klasických paperbackových, luxusnějších hardbackových booků bohatější navíc i o úplně nejvíc luxusní edice. S černobílou obálkou. Ty budou stát zhruba litr a vytištěno bude 52 kusů, což je vzhledem  faktu že BB Art, kromě jiného, aktuálně vydává komiksy spojené s DC eventem New 52, minimálně symbolicé.
 
 
Dorazil i Superboy, který byl ve skutečnosti super holka, jež na minulém Crweconu bojovala jako Catwoman s Harley Qionn disponující velkou palicí. Cosplay těmto akcí sluší mnohem lépe než poskakování mezi paneláky a Lass je opravdu srdcařka. Není divu, že během pohledu na její nový image by byl nejeden z komiksáků ochoten jí okamžitě nabídnout své srdce. A to i přes fakt, že by ho defacto nabízel Superklukovi :) 
 
 
Zajímalo by vás jaký bude další hit vydavatelství Comics Centrum? Odpověď naleznete ZDE na fotografii.
 
 
Fuj tato fotka se sem vůbec neměla dostat. Je hnusná, nepovedená a Jirka Pavlovský na ní mění barvy. Překvapením. Právě se totiž dozvěděl, že některé z původních obálek časopisu Crew, která dali jako nakladatelství do aukce, se v dražbě vyšplhaly z kila vyvolávací ceny, na litr. Inu letí to. Crew se stala klasikou. Mimochodem její nedávno vyšlá nová podoba na jejíž obálce se myslí Lobo s Batmanem, na Crweconu pochopitelně nesměla chybět.
 
 
Mezi návštěvníky Crweconu nechyběla ani současná česká komiksová veličina Jirka Grus, který maloval „slovenské Bublinky“, stvořil autorského, holešovického hrdinu s paličkou na maso, Volemana a definitivně proslul ve spolupráci se Štěpánem Kopřivou, když nechali „Nitro těžknout Glicerinem.“ Jo Štěpán Kopřiva se taky zastavil na kus řeči a pizzy. Jí Štěpán Pizzu? Asi jo. Taky napsal nějaké ty knihy, kde si lidi brutálně ubližují, což je celkem sranda. 
 
 
Tento obrázek nemá vůbec žádný skrytý význam a v podstatě ani nic moc nedokumentuje. Snad jen fakt, že na Crweconu korzovali různí lidi, z nichž někteří měli trička s komiksovými motivy, čímž považujte poselství této fotky za odhalené a pokračujme v krasojízdě.
 
 
Své plány samozřejmě odhalilo i vydavatelství Crew. Jeho zástupce Petr Litoš vzpomenul manga řežbu Gantz, která nahradí Crying Freemana, posluchači se dozvěděli, že Snyderův Batman se stopro dočká druhé knihy a dalších možná, v případě zájmu ze strany kupujících a pak třeba i to, že v roce 2014 vyjde, kromě zaběhlých sérií, jako jsou Mýty, či Živí mrtví, i komiks Batman: Earth 1. A samozřejmě manga. Ostatně příznivci tohoto svérázného a v Česku populárního žánru byli jako loni zalezlí ve sklepě, kde se oddávali svým radovánkám. Naplnili tak slova jednoho nejmenovaného komiksového znalce: „Mangisti jsou jako kaktusy. Kam je zasadíš, tam rostou.“
 
 
Vyvrcholením akce bylo vyhlášení cen Fabula Rasa, aknkety týkající se nejlepšího komiksového počinu. Vyhrál to evropský kocour Blacksad, který ve stylu detektivů drsné školy řeší noirově laděné případy. U vyhlášení jsem už bohužel nebyl, neboť jsem místo toho fotil svůdně krásnou dívčinu, jak dování s labutěmi u rozvodněné Vltavy. Nic proti komiksovým kresleným holkám, mnohé mají luxusní kozy i další vybavení, ale ty z masa k krve má raději :) Tak nashle zase za rok.
 
Ryze české komiksové celebrity, které byly na Crweconu 2013 k vidění
 
 
Batholčička
Další přírůstek rozvětvené Batmanovi rodiny, který se dílem osudu dostal z Gotjam City do Prahy? Nebo snad nemanželská dcera Bruce Wayna s Catwoman?
 
 
Superkluk-holka
Již o něm – ní byla řeč. Při pokusu vzlétnout z kašny Holešovického nádraží, provázeném nezdarem sklidil-la potlesk bezďáků očumujících opodál. Na otázku proč nepomohl-la při nedávných povodních, odmítl-la odpovědět.
 
 
Holčička z Bioshocku
Asi zabloudila. Bioshock je počítačová hra a ne komiks. Na druhou stranu, klub Cross svou steampunkovou atmosférou přitahuje tyto divné existence více než Supermanův penis Lois Laneovou.
 
 
Stylová servírka
Někteří berou svou práci zatraceně vážně. Jedna ze servírek nevypadala jako kdyby k komiksových stran vystoupila. Ba co víc, vypadala jako živoucí komiks.
 
 
Joker
Taky už o něm byla řeč. Byl stylový a měl hubu od ucha k uchu. Podivné bylo, že nikoho zábavně nekillnul. A to ani jediného městského poldu, jejichž hnízdo je hned vedle klubu. 
 
FOTOGALERIE Z CRWECONu 2013
 
cwc_2013_01
cwc_2013_02
cwc_2013_03
cwc_2013_04
cwc_2013_05
cwc_2013_06
cwc_2013_07
cwc_2013_08
cwc_2013_09
cwc_2013_10
cwc_2013_11
cwc_2013_12
cwc_2013_13
cwc_2013_14
cwc_2013_15
cwc_2013_16
cwc_2013_17
cwc_2013_18
cwc_2013_19
cwc_2013_20
cwc_2013_21
cwc_2013_22
cwc_2013_23
cwc_2013_24
cwc_2013_25
cwc_2013_30
cwc_2013_31
cwc_2013_32
cwc_2013_33
cwc_2013_34
cwc_2013_35
cwc_2013_36
cwc_2013_37
cwc_2013_38
cwc_2013_39
cwc_2013_40
cwc_2013_41
cwc_2013_42
cwc_2013_43
cwc_2013_44
cwc_2013_45
cwc_2013_46
cwc_2013_47
cwc_2013_48
cwc_2013_52
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]