ProfilyO hrdinství, češství a kryptě v Resslově ulici: část druhá

 
18. červen je dnem, kdy na základě Čurdovi zrady esesáci neprodyšně obklíčili pravoslavný kostel svatého Cyrila a Metoděje, kde se ukrývali parašutisti mající na svědomí atentát na Heydricha aby se vzápětí mohl strhnout boj několika odhodlaných proti přesile zastávající okupační moc.
 
Památný den. Památnější o to, že muži odplaty po mnohahodinovém vzdoru nakonec zvolili smrt, než potupnou kapitulaci. (Více o tom se dočtete ZDE) A to se, tváří v tvář beznadějné situaci, které vzdorovat vyžaduje opravdu odvahu, počítá. Lidem, kteří jsou tohoto schopni, se říká hrdinové. Právem.
 
 
Není proto divu, že pieta za tyto padlé hrdiny se stala tradicí. V den jejich smrti se tak v Resslově ulici, kde se kostel svatého Cyrila a Metoděje nachází. Koná pietní akt, během kterého se skládá oněm hrdinům hold. A ten se pochopitelně konal i dnes, roku 2013. Bohužel jen v hodně skromném pojetí a zcela bez představitelů vlády, jak doposud bývalo dobrým zvykem. (reportáž z loňské piety si přečtete ZDE)
 
 
Jasně, bouřlivé události posledních dní spojené s policejními raziemi ve vyšších politických patrech mohli mnohému chuť poklonit se památce hrdinů trochu pokazit. Obzvlášť když si mnohý z nich uvědomí, že jeho chování a morální zodpovědnost je všechno možné, jen ne hrdinská. Nečas definitivně skončil a bylo parno. Stejně jako loni i letos padaly teplotní rekordy. Chudáci kluci z čestné stráže stojící bez hnutí v tropickém vedru, chudáci sokolové v jejich uniformách, které zrovna pohodlné letní oblečení nepřipomínají. Ovšem, dekórum musí být zachováno.
 
 
To ovšem nikdo nevysvětlil žákům naproti stojící školy, kteří pietní akt pozorovali z otevřených oken. No, pozorovaly... různé pubertální excesy, rádoby vtipné průpovídky a výkřiky, svědčili o tom, že jim buď učitelka nevysvětlila význam slova pieta, nebo jsou to prostě jen hovádka boží, kteří o smyslu toho, co se pod nimi odehrávalo, nemají ani páru. Ale zase ví co je to ubalit si špeka. Hulení je přece víc in, než „nějakej atoš na Hejdrůcha, nebo jak se ten kořen vlastně jmenoval“. 
 
 
Nicméně přítomní hosté, kteří se přišli na pietu podívat, význam atentátu znali. I přes fakt, že jim komunisti, když byli u vesla, vtloukali do hlavy, že ten byl špatný a nesmyslný. Stejně jako celý západní odboj. No, stane se. Tito dorazivší však měli svým způsobem smůlu. Koukali se akorát na zadky čestné stráže, pro kterou byl tento zážitek totožný s návštěvou sauny. Teplota atakovala v praze 37 stupňů Celsia. 
 
 
Pan prezident nedorazil. Těžko říci proč. Možná chytil z toho tepla teplotu, nebo ho přepadla nějaká další viróza. Nemoci jsou svině a dokážou divy. Třeba udělat z abstinenta opilce, nebo z hlupáka rozumbradu, sypající z rukávu jednu moudrost za druhou. Ale zpět k prezidentovi. Protože je prezident a může si to dovolit, poslal za sebe náhradu. Být prezidentem je fajn. Zrovna dostal novýho Superba. Dneska si ho přebíral a pózoval fotografům s klíčky a zmiňoval, "že to auto není jeho, ale služební..." takže žádná viróza, ale nová kára.
 
 
Nedorazila ani předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která je většinou na všech těchto akcích nepostradatelným inventářem. Loni pronesla, že hrdinství parašutistů napomohla i obětavost lidí, obyčejných občanů, kteří za svou pomoc zaplatili životem, letos poslala místo omluvenky náhradu. Přišla její předchůdkyně, která kočírovala sněmovnu za Paroubka. Že by předzvěst nových časů, na které se všichni ti, kteří pošilhávají doleva, tak moc těší. ČSSD chce rozpustit sněmovnu. Komunisti jim rádi pomůžou. Že by jsme se v budoucnosti zase dozvěděli, že atentát na Heydricha byla kravina, která zbytečně stála životy mnoha českých lidí??? (Více o tom se dočtete ZDE)
 
 
O to více je třeba se sklonit před skutečnými hrdiny. Hrdiny, kteří, namísto svých osobních ambicí, něco dokázali udělat pro národ a ne jen pro svojí kapsu. Jejich zástupcem je třeba takový Jaroslav Klemeš. Ten, byť v pokročilém věku, v tropiských vedrech, aby se poklonil památce svých spolubojovníků, dorazil. 
 
 
Byl to smutný pietní akt připomínající hrdinství ve smutných dobách. Doba je vždy nějaká. Ani ta naše, současná, není příliš veselá. Je jen smutná svým, tak trochu jiným způsobem.
 
FOTOGALERIE z AKCE
 
krypta_2013_01
krypta_2013_02
krypta_2013_03
krypta_2013_04
krypta_2013_05
krypta_2013_06
krypta_2013_07
krypta_2013_08
krypta_2013_09
krypta_2013_10
krypta_2013_11
krypta_2013_12
krypta_2013_13
krypta_2013_14
krypta_2013_15
krypta_2013_16
krypta_2013_17
krypta_2013_18
krypta_2013_19
krypta_2013_20
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]