ProfilyVinnetou milovaný, uznávaný, zakazovaný a stále se vracející

 

 
Znáte ho všichni : Vinnetou ušlechtilý syn náčelníka kmene apačů Meskalero. Jeho jméno žilo v každém stanu každé chatě u každého táborového ohně. Byl přítelem a ochránce všech utiskovaných a neúprosným bojovníkem proti bezpráví. Dnes to zní jako pohádka co před stoletím bylo skutečností hořkou a tvrdou skutečností. (intro z filmu)
 
Vinnetou, ušlechtilý apačský náčelník, syn kmene Mescalerů a svého neméně ušlechtilého otce Inču čuny je nesmrtelným hrdinou nejednoho dávno ztraceného mládí. A to už od roku 1875.
 
Tehdy se totiž poprvé, v epizodní roli náčelníka Apačů, objevil v povídce Old Firehand. Tou se jako jednou z mnoha snažil literát Karel May prosadit na poli německé literatury, což se mu nakonec, po mnohých peripetiích podařilo a tento historicky první Vinnetouův výskyt se pak, v přepracované podobě, stal podstatnou částí druhého dílu Mayova Opus Magnum, románu Vinnetou.
Ten pak čtenáře detailně seznámil s celým Vinnetouovým životem. Ten je (když opomineme četná dílčí dobrodružství) vlastně celkem jednoduchý.
 
 
Vinnetou je synem náčelníka mescalerských Apačů Inču-čuny a má sestru Nšo-či (Krásný Den) a v mládí jej kromě otce vychovával také bílý otec Apačů Klekí-petra, (vzdělaný Němec, který žil dlouho s Indiány a byl pro své dobré vlastnosti přijat do kmene), a to na základě křesťanské lásky k bližním, což mělo pro indiánův život veliký význam a přínost v rozpoznávání hodnot života. 
Mladý Apač s osudem stát se unávaným, respektovaným a milovaným náčelníkem všech Apačských kmenů, byl hluboce zamilován do Ribanny z kmene Assinibonů. K jeho smůle si ta však vyvolila za muže Vinnetouova přítele, zálesáka Old Firehanda. Později byla Ribanna zavražděna bílým padoušským náčelníkem indiánského kmene Ponců Parranohem. Její smrt je pomstěna již s pomocí Old Shatterhanda, což je další zásadní postava nejen Vinnetouova universa. Právě do postavy ušlechtilého bílého bojovníka proti bezpráví, který dokáže padoucha srazit jednou ranou pěstí (odtud jméno Old Shatterhand, tedy něco jako „Drtící pěst“) střílí ze „zázračné“ pušky henriovky a v orientu je znám jako Kara ben Nemsi, situoval pak Karel May sám sebe.
 
 
S Old Shatterhandem Vinnetou, i přes počáteční konflikt, uzavřou pokrevní bratrství načež oba bojují v četných dobrodružství proti bezpráví a zločinu, kterého je na „Divokém západě“ více než nadbytek.. Po smrti svého otce a své sestry (zavraždil je běloch Santer kvůli zlatu na hoře Nugget-tsil) se Vinnetou stává apačským náčelníkem a dědí slavnou Inču-čunovu „stříbrnou pušku“ (Silberbüchse), což je dvouhlavňová ručnice, jejíž pažba je zdobena stříbrem. Vinnetou jezdí na koni jménem Ilčí (Vítr), jehož bratra, Hatátitlu (Blesk), daruje Old Shatterhandovi.
Vinnetou se neustále marně snaží dopadnout vraha svého otce a své sestry. Nakonec mu v pomstě zabrání předčasná smrt. Santer zahyne až později s přispěním Old Shatterhanda.
 
 
Ostatně i přes název Vinnetou je to právě Old Shatterhand, který je vlastně ústřední postavou celého děje, stejně jako i dalších Mayových románů. Cyklus Vinnetou mapuje jeho příchod do Ameriky, první setkání s Vinnetouem, které vrcholí zabitím Inču čuny a Nšo Či, která se do Old Shatterhanda zamilovala, posléze pokračuje Shatterhandovým pátráním v New Orleansu po podvodníkovi Gibsonovi, které pokračuje do Mexika a teprve až pak vstupuje do děje Vinnetou, v souvislosti s Old Firehandem, Vinnetouovým přítelem a sokem v lásce. 
 
 
I třetí díl ságy začíná Shatterhandem, který se seznámí s lovcem Sans-earem, kterému kdysi indiáni uřízli uši. Sans-ear jde po stopě vrahů své rodiny, přičemž každý dopadený vrah znamená jeden zářez na pažbě jeho pušky. Zbývají poslední dva, a ty mu Old Shatterhand společně s Vinnetouem pomohou dopadnout. Prostřední část knihy se pak týká Vinnetouovi smrti na hoře Hancock a končí Shatterhandovým pátráním po Vinnetouově závěti. Zde umírá i padouch celé série Santer.
 
 
Poslední čtvrtý díl je již vzpomínkovou záležitostí, odehrávající se  30 let po Vinnetouově smrti. 
 
Samozřejmě, celý tento cyklus doplňuje mnoho dalších povídek a románů, kde oba pokrevní bratři bojují proti zlu a prožívají další a další dobrodružství. Ať se již jedná o Ducha Llana Estacada, Černého mustanga, kapitána Kajmana, nebo slavný poklad na stříbrném jezeže.
 
 
Právě tento román se stal základem pro další podobu Vinnetouova kultu, která jej dovedla k naprosté nesmrtelnosti. Právě podle něj totiž v roce 196x natočil německý režisér Harrald Reinl svůj první celovečerní film, který dal Vinnetouovi tvá Pierra Brice a Old Shatterhandovi Lexe Barkera. 
 
 
Ten se pro svou neskutečnou atmosféru Mayových pohádek stal absolutním hitem a tak není divu, že jej brzy následovaly další filmy z nichž se trilogie Vinnetou stala kultovní záležitostí. Pravda rovněž je, že knižní předlohy těchto, jakožto i ostatních „Mayovek“ se drží pouze první Poklad na stříbrném jezeře a pak i první Vinnetou. V těch dalších se již filmaři pouze nechali inspirovat Mayovými motivy a s postupem času vznikla sice celá série filmů, bohužel však se stále upadající kvalitou.
 
 
Poslední snímek Old Firehand je již jen blábolem plným výbuchů a nesmyslného děje (posazeného před události celé série), který se zoufale snaží napodobovat americké kovbojky.
 
Mnozí se ještě pokoušeli participovat na fenoménu Vinnetoua dvěma seriály, ale ty se (i přes přítomnost Pierra Brice) nikdy nesetkaly s ohlasem. Nostalgické kouzlo a atmosféra prvních zfilmovaných mayovek nebyla a zcela jistě už nikdy nebude překonána. 
 
 
Vinnetou jako dokonalý fenomén samozřejmě nemohl minout ani českou krajinu. První romány zde vychází již v roce 1901, tedy ještě za Mayova života a od té doby se Vinnetou v knižní podobě několikrát vrací. Nejznámější předválečná vydání jsou z nakladatelství Toužimský a Moravec. Zde vyšel román (vždy v překladu O. Flögla) celkem třikrát, a to v letech 1930-1932 v rámci tzv. Malé řady knih Karla Maye a v letech 1939-1940 a 1943-1944 v rámci tzv. Velké řady. Každé vydání bylo rozděleno do pěti dílů: 1. Indiánské léto, 2. Rudý Gentleman, 3. Na válečné stezce, 4. Do věčných lovišť a 5. Vinnetouův odkaz.
 
 
Po roce 1945 dostal Karel May od komunistů z politických důvodů stopku a mayovky, byť nepolitické, ale hojně propagující křesťanství se až do roku 1958, kdy konečně vyšel Syn lovce medvědů, byly na indexu. Lovec medvědů měl však úspěch a tak se rok na to objevuje Duch Llana Estacada. Ovšem na Vinnetoua si však novodobí čeští čtenáři museli ještě dalších šest let počkat. 
 
Za znovuvydáváním Vinnetoua u nás může hlavně neskutečná popularita zfilmovaných mayovek. Díky tomu začíná roku 1965 vycházet značně pokrácené torzo Vinnetoua Na válečné stezce a až koncem roku, na vánoční trh umožnili komunističtí cenzoři (po více než dvaceti letech) další knižní vydání. 
 
 
V tehdy populární knižní edici KOD (Knihy odvahy a dobrodružství) vychází tak Vinnetou s vynikajícími kresbami Zdeňka Buriana, ovšem ve zkrácené verzi a navíc bez čtvrtého svazku celého cyklu.Ten se objevuje pouze jako hodně vykleštěné torzo v podobě příběhu na pokračování v časopise Ohníček, pod názvem Na hoře Vinnetouově. 
 
 
Ostatně i přes některá další vydání, Vinnetou v kompletní předválečné úpravě vychází až po sametové revoluci, stejně jako vychází i další, pro mnohé téměř neznámá díla Karla Maye.  Ovšem i tehdy se objevují neskutečné rarity, jako třeba  jehož sešitová vydání Hanáckého nakladatelství A-Mor. Ty se totiž vyznačují se překroucenými a zkrácenými texty, kdy se mnohdy šestisetstránkové romány vešly do sešitů o rozsahu padesáti stran (např. Syn lovce medvědů má v jejich podání pouhých 46 stran, Poklad ve Stříbrném jezeře 75 stran!). Obálky zdobí většinou fotografie z filmů natočených na motivy Karla Maye.
 
 
A tak se Vinnetou dožil až do dnešních dní. Pravda, dnes již není doprovázen ohromným boomem spojeným se sbíráním všeho co s touto postavou má něco společného. Dnes je již hlavně kultem a nostalgickou vzpomínkou, která dokázala třeba vyprodat kolekci DVD s mayovkami (narozdíl od ostatních filmů) v hodně slušném náladu.
 
A tak Vinnetou, ač rukou indiána (ne padoucha Rollince jako ve filmu) padl na hoře Hancock, stále žije. A má reálnou šanci, že ještě nějakou dobu bude žít dále. Minimálně tak dlouhou, jaká zbývá generaci, která jeho dobrodružství v dětských letech hltala a která se k němu vždycky ráda vrátí.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]