ProfilyJeště že se toho pan Dietl nedožil

 

 
Časy se mění. Scenáristické eso Jaroslav Dietl už dávno není mezi námi. Když ale byl, v jeho seriálech se objevovala normální témata z normální a normalizační společnosti. Jak by to vypadalo, kdyby se chopil pera dnes? Možná že takhle.
 
Epizoda 13: Godhaj Aničky Holubové a soudruh Pláteník
 
Anička Holubová, žena za pultem lahůdek drhla godhaj. Godhaj je salám, který už dneska dělají z bůhvíčeho, což Anička moc dobře věděla. Drhla ho octem, aby vypadal jako čerstvý a nesmrděl jak bolavá noha pana Bouvarda.
 
Pan Bouvard byl písař. A nebyl sám, Byli jednou dva písaři. První psal bulvár, druhý politické kauzy. První psal o Ivetce Bartošové, druhý o soudruhovi Pláteníkovi, který se už od konce osmdesátých let toužil vrátit do svého milovaného Okresu na severu. Ten zrovna dnes blokovala na všech výpadovkách Plechová kavalérie. To zase zemědělci protestovali proti vládě. „Ach jo,“ povzdechl si soudruh Pláteník, „To za našich časů nebylo.“ Soudruhovi Pláteníkovi hodně chybělo stromořadí třešní, které kdysi lemovalo okresní cestu vedoucí k jeho vile. Někdo je pokácel, aby místo nich mohl u cesty stát bilboard s nápisem „Půjčíme vám snadno a rychle, bez hloupých otázek!“
 
Kdysi si u podobné firmy půjčil i Nejmladší z rodu Hamrů. Díky úrokům a úrokům z úroků tak zadlužil celý rod a hamr jim sebral exekutor. I s televizí ve které zrovna, když jí exekutor se slovy že „dluhy si platit musí a více než jednou taková odměna exekutorovi taky,“ zabavil, běžela reportáž o korupční kauze Muže na radnici. Prý krátil fondy z EU. A při tom vypadal jako slušný člověk.  Slušným člověkem byl i Doktor z vejminku. Tak dlouho radil lidem na vesnici, až ho někdo udal berňáku, že podniká načerno a krátí tak daně. Lidem se moc nelíbilo, že bývalý advokát má novou audinu a oni jen ojetou starou a fábijku. Starou jim ojel jiný doktor. Doktor Blažej z nemocnice na kraji města. Jeho bývalý kolega doktor Rath raději ojížděl státní zakázky. Po kamarádech pak často sháněl krabice od vína. Chudák primář Sova. To za jeho mladých let, kdy se korumpovalo hlavně vajíčky, nebo čerstvě staženým králíkem, nebylo. Říkalo se tomu Causa králík. Někdo donesl za odměnu i kuřátko. Čerstvě oškubané.
 
Kuchař Svatopluk Kuřátko byl rozpačitý. Godhaj, který koupil od Aničky Holubové, jejíž vzorná sámoška se lety změnila v obchodní řetězec, způsobil velkou nevolnost u písaře Bouvarda, který na něj poštval TV Nova. Kuřátko má prý v hrnci salmonelu, zněla jeho poslední slova, který ze sebe vyrážel v křečích spojených s posledním tažení. Záchranka včas nedorazila, neboť uvízla v protestní koloně způsobené plechovou kavalerií. Když se tak Bouvard dostal na operační sál Nemocnice na kraji města, bylo již pozdě. Ani doktor Cvach s tím již nic nenadělal. Místní patolog tak udělal s nebohým Bouvardem malý pitaval z velkého města. Patolog rád pitval. Pitval i Elišku a její rod. Ty sice neměli salám od Aničky Holubové, ale měli nehezkou zkušenost s čelní maskou luxusního auta ožralého lobisty, kdysi soudruha Pláteníka, který se konečně blížil k bráně své vily. Ne, nebyla to inženýrská odysea. Lobistu, kdysi soudruha Pláteníka jen ožrali synové a dcery Jakuba skláře, když jim za pouhých dvacet procent dopomohl k štědré dotaci jejich sklárny. Tu po revoluci nadhodnotili, nabrali na ní úvěry a pak na oko zbankrotovali. Tohle bylo jen druhé kolo, jak zchátralou ratejnu využít k další finanční injekci. 
 
Doktor z vejminku jim dobře poradil. Škoda že ho museli anonymně prásknout. Mrtvý, nebo alespoň kompromitovaný svědek, dobrý svědek. To už říkala Anna, sestra Jany.  Doktor z vejminku totiž Godhaj nerad. Nechutnal mu ani vlašský salát. Narozdíl od Bouvarda, který ho žral tak mocně až mu to cyankaly v něm lezlo z uší. Neměl psát o soudruhovi Pláteníkovi, hajzl jeden. Kdyby jako jeho kolega psal jen o Ivetce Bartošový, mohl žít déle.
 
Kuchaři Svatoplukovi Kuřátkovi sebrali živnost. I když byl v podstatě jen nevinným býlím koněm, který za podání Godhaje dostal umolousané dva litry.
 
Příště: epizoda 14: Demonstrace a major Zeman
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]