ProfilyJak dlouho a proč nám pořád pije Dracula krev???

 

 
Když se Jonathan Harker z pověření svého zaměstnavatele vydal do Tansylvánie, nemohl ani zdaleka tušit, že jeho cesta, pečlivě zdokumentovaná v deníku, odhalí největšího vampýra všech dob, hraběte Draculu, upíra, jehož jméno se v dalších letech stane nejen legendou, ale i synonymem krvelačných tvorů noci.
 
Píše se rok 1897 a herecký manažer London's Lyceum Theatre, stejně jako příležitosný spisovatel Bram Stoker dokončuje svůj epistolární román. Román inspirovaný povídkou Stokerova irského rodáka Josepha Sheridana Le Fanu, Carmilla. Román který v následujících letech vstoupí do dějin jako  první zpracování upírské legendy do románové podoby. Román jménem Dracula. Příběh nesmrtelný, jako jeho ústřední postava, volně inspirovaná skutečnou osobností Valašského vojvody Vlada III, který, ač nebyl nikdy nařčen z upírství, proslul hlavně tám, že nechával své nepřátele narážet zaživa na kůl. Což je opravdu hnusná a trýznivá smrt. Není divu, že posloužil jako předloha pro monstrum, jež mělo v letech budoucích navždy vstoupit do historie... a nejen té filmové.
 
 
Stoker ve svém románu psaním ve formě deníků vyslal mladého právníka Jonathana Harkera odcestovat do Transylvánie, aby zde projednal s klientem koupi několika domů v Londýně. Díky mnohým verzím tohoto příběhu však každý ví, že onen hrabě s divnými zvyky, žijící na starém hradě byl ve skutečnosti neživý – nemrtvý více než stoletý upír, kterému již nestačila společnost jeho upírských konkubín a tak se rozhodl zakousnout se do sněhobílých šíjí viktoriánských paniček. Což je námětem druhé části románu v níž Dracula svádí a vysává Harkerovu snoubenku Minu a její přítelkyni Lucy. Sexuální podtext je zřetelný, jistá dávka perverze dobře zakuklána. Nepožádáš ženy bližního svého... nesmysl. Pro upíry žádná tabu neplatí. Ostatně toto tabu neplatilo ani pro Stokera, který se oženil s bývalou přítelkyní svého bývalého kámoše, spisovatele Oscara Wilda. Inu ono se to tak někdy přihodí, člověk uklouzne a probere se s ptákem uvnitř kámošovi ženské.
 
 
Nicméně Dracula jako sexsymbol začal fungovat až s koncem sedmdesátých let devatenáctého století, kdy mu charisma svůdníka, kterému se vášnivě a chlípně poddá i jinak zdrženlivá panička, přiřkla filmová verze z roku 1979 a definitivně jí potvrdil film F.F.Copolly r roku 1992, kde Mínu (jinak vždy věrnou a zlým svodům odolávající) bezcudně ojel. Předchozí výklad nejslavnějšího upíra se spíš držel uhlazeného mrazivého zla, které má kromě špičatých zubů v zásobě i nejeden špinavý trik. Jako třeba proměnu v netopíra, vlka, či umění hypnózy. 
 
 
Amozřejmě, ode dne 26. Května roku 1897, kdy román Dracula vyšel, aby se vzápětí stal hitem a později kultovní klasikou, se mnohé změnilo. Král upírů, i když je ve většině příběhů zlikvidován se stal doopravdy nesmrtelným, stejně jako se stal celosvětovou ikonou popkultury. Svou zásluhu na tom má samozřejmě hlavně film, který si Draculy všiml již ve své průkopnické éře. Němý a slavný Upír z Nosferatu F. W. Murnaua z roku 1922 byl hodně okatou kopií. Tak okatou, že Stokerovi dědici podaly na německého režiséra žalobu kvůli porušování autorských práv. A nic nepomohlo, že Mornau změnil Draculu na Orloka a navíc v rámci svých inovací přidal upírům dalších charakteristickou vlastnost – strach ze slunečního světla, které může upíra zabít. Ten se v románu nevyskytoval.
 
 
Studio spor s právníky vdovy po Bramu Stokerovi prohrálo a podle nařízení mělo originál a všechny kopie zničit. To se však nepodařilo, protože po celém světě bylo distribuováno velké množství kopií. Ty se nadále šířily a film si tak získal velkou popularitu. Není bez zajímavosti, že část tohoto filmu byla natočena i na Slovensku. Orlokův hrad je totiž ve skutečnosti Oravský hrad.
 
 
Dalším významným mezníkem v Draculově legendě je další film. Dracula z roku 1931, kdy Darculovi propůjčil tvář Bela Lugosy. Zatím co Dracula – Orlok byl odpudivým plešatým monstrem s paráty chlýpně osahávající chundelatý klín své panenské oběti krátce před tím než jej sežehne slunce, (finální scéna z Nosferata) Lugosyho vampýr se již přibližoval nejen původní předloze, ale i pozdějšímu obrazu notoricky známého krvesajce. První oficiální ztvárnění Draculy samozřejmě slavilo úspěch a odstartovalo řadu tzv. Universal hororů do jejichž řad postupně přibyly i další klasické postavy, jako třeba Frankensteinovo monstrum, mumie, nebo vlkodlak. V mnohém dalším filmu se pak tyto nejednou setkali v jednom filmu. Spulu s nimi se taky objevil Draculův syn, stejně jako draculova dceraNicméně filmový kult hraběte Draculy byl založen a postupně sílil.
 
 
Další čas na změnu přišel s koncem padesátých let. V roce 1957 se objevuje Horor of Dracula, pán upírů získává tvář britského herce Christophera Lee a nezávislé studio Hammer svou proslulost spojenou s horory s gotickým nádechem. A samozřejmě opět dojde i na Frankensteina, vlkodlaka a taky na strašidelné sci-fi náměty. Příběhy Draculy se tak definitivně odpoutávají od původní předlohy, Dracula je pokaždé přemožen, aby mohl v dalším filmu nápaditou metodou opět povstat (např. popel s prstenem, který z něj z posledního souboje zbyl je uložen do hrobky nad níž jeho nohsled zavěsí rozřezanou mrtvolu z níž teče krev, která jej oživí) a tvůrci v sedmdesátých letech dokonce přivedou Draculu do tehdejší současnosti.
 
 
Společně s tím již existuje na světě málo lidí, kteří by jméno Dracula neznali. Ve vydavatelství Marvel Comics vychází od roku 1972 jeho komiksová obdoba (Tomb of Dracula), která celých sedm let chrlí další hromady příběhů v nichž Dracula zažívá možné i nemožné. Včetně se střetem se slavným komiksovým lovcem upírů Bladem. Ostatně ti dva se setkají o mnoho let později i na velkém plátně v třetím Bladeově filmu Blade: Trinity. Stranou v té době překvapivě nezůstává ani normalizační Československo, které v roce 1970 natáčí na motivy Stokerovi předlohy černobílou televizní inscenaci Hrabě Drakula, kde populárního upíra hraje Ilja Racek s plnovousem. 
 
 
Dracula je již dávno pojem. Od Německa až po Hongkong, kde Van Helsing třeba bojuje se sedmi zlatými upíry, samozřejmě se opět objevují další příbuzní, stejně jako napodobitelé, nicméně je fakt, že koncem sedmdesátých let (kdy je natočena již zmíněná reinkarnace se sexy nábojem) jde Dracula (s výjimkou Japonska, kde se stává součástí japonsky úchylné trilogie)opět do útlumu. Snad aby nabral síly k dalšímu znovuzrození.  
 
 
To přichází se začátkem devadesátých let s Copollovým velkofilmem. Dracula, který do té doby kromě lidského povědomí přežíval hlavně v komiksu, kde se jeho cesta zkřížila třeba i s Batmanem, opět povstává! Ve velkém stylu a nejen jako film. Česko uvádí populární a dnes již kultovní muzikál a dokonce se objevuje i kniha Drákula Nesmrtelný, napsaná Stokerovým pravnutem, který rozehrává děj svého předka dále. Se stejnými postavami a ve stejných reáliích, samozřejmě. A navíc se v ní objeví i další krvavá legenda – hraběnka Bathoriová. A pro všechny nadržence se objevuje i Ejakula, která kromě krve saje i něco jiného. Jejího starýho, Draculu hraje Rocco Sifredi, čímž je myslím o povaze a žánru tohoto dvoudílného filmu řečeno vše.
 
 
V následujících letech se samozřejmě objevují další Draculovské zářezy, od béčkových řad jako Dracula 2000 až po ultra sračku Dracula 3000, která chudáka hraběte přenáší na palubu šupácké vesmírné lodi. Nicméně legenda žije dál. Stejně jako Dracula, který se již dávno stal součástí našich životů ze kterých asi jen tak snadno nevymizí. Na to jsou jeho stopy a rány zanechané nahrdlech jeho obětí zatraceně hluboké.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]