ProfilyKult jménem Sandokan na pouťovém triku vytištěný

 

 
Sandokan, malajský tygr byl jeden čas, v době před céčkama, sbírkama plechovek od Coca Coly, či prvními video orgasmy, všude. V dlouhých hovorech mezi dětmi, na tričkách od kolotočářů, obrázcích a fotkách vysících v dětských pokojíčcích, básničkách a písničkách. 

 

Psal se rok 1983 a česká hudební scéna zažívala šok. Zlatým slavíkem se totiž nestal podle očekávání Karel Gott, ale Miro Žbirka. A to samozřejmě nebylo všechno. Dáda Patrasová ukázala v seriálu pro mládež kozy i bobra a aby toho nebylo málo, objevil se on. Sandokan!
 
 
Charakterní, sexy malajský pirát s uhrančivým pohledem podmalovaných očí, v českosovených končinách s podmanivým hlasem Viktora Preisse, do toho bílá imperialistická svině lord Brook, alias bílý rádža ze Sarawaku, Mariana, perla z Labuanu, exotické kulisy, intriky, souboje na ostří nože, skok hodný Supermana doplnění o harakiry tygřího břicha, to všechno a mnohem více byly ingradience z nichž se zrodil fenomén. Chytlavou pecku v úvodních titulcích počeštili a přezpívali na výsluní se deroucí Hložek s Kotvaldem (Mumulen byl hodně v nedohlednu) a kdo neměl triko se Sandokanem od kolotočářů, jako kdyby neexistoval. 
"Najednou se objevil charismatický hrdina, který je statečný v každé situaci a který si poradí s tygrem i s Angličany. Děj se odehrával v atraktivním prostředí, v každém díle byly bojové scény a to zafungovalo," popisuje mediální historik z Fakulty sociálních věd UK Petr Bednařík faktory, které stály za úspěchem příběhů malajského tygra. "Je to stejné jako filmy s Vinetouem a Old Shatterhandem, které přišly do kin v 60. letech, kdy byl takovýchto filmů nedostatek, takže rychle uspěly. Sandokan byl podobný případ, jen v televizi." 
 
 
Představitel Sandokana, indický herec Kabir Bedi se rázem stal hvězdou. A to nejen v Československu. Jeho Zarostlá tvář samozřejmě nechyběla ani na obálkách západoněmeckého Brava (v normalizačním Československu houfně vyhledávaného, ale díky původu za druhou stranou železné opony nedostatkového časopisu) na nejednom plakátu, či článku. Objevil se i v černé kronice, kde byl popisován tehdy mediálně propíraný případ, kdy si děti hráli na Sandokana, přičemž propíchli svého kamaráda. Nebo to bylo nemluvně? Ono totiž většina těchto zkazek se rovnala městským legendám. Nemluvě o faktu, že mnohá zpráva byla lehounce zmanipulována, či natočena správným směrem aby odpovídala tehdejšímu režimu.
 
 
Komunisti však se Sandokanem problém neměli. Kdyby ano, nikdy by se v TV neukázal. Ba právě naopak, komunistický režim měl Sandokana rád, neboť chytlavou formou vyprávěj, jak ti hodní a utlačovaní (Malajci vedení Sandokanem) bojují proti těm bohatým a zlým (Brook, potažmo britské kolonizační vojenské složky). Rovněž narážel na dekadenci kapitalistického systému (okázalost a přepych Labuanu), stejně jako na lstivos se ktrou se chudý, ale statečný lidový vůdce vyvlékne ze zrádných imperialistických intrik. A celý národ mu u toho drží pěsti. A dokonce i bez příslušného politického školení! Podobnou šaškárnu prezentovaly i východoněmecké indiánky s Gojko Mitičem, kdy byly v roli proletariátu indiáni a kapitalismu kovbojové. Ty však byly většinou takto účelově již natočeny. Což Sandokanův případ rozhodně nebyl. 
 
 
Na velký úspěch Sandokana pak ještě navázal film Černý korzár, natočený rovněž podle předloh autora Emilia Salgariho v níž si zahrál jak Sandokan (Kabir Bedi), tak i Mariana (Carole André) a který se samozřejmě dostal do normalizačních kin.
 
Pokračování seriálu, celovečerní film Sandokan se vrací, již takovou popularitu nesklidilo, stejně jako jí nesklidili další minisérie z devadesátých let Sandokan se vrací (1996) a Sandokanův syn (1998). V tu dobu už totiž Sandokanův kult vyčichl a spolu s pouťovými triky zmizel v nenávratnu. Zbyla jenom nostalgie.
 
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]