ProfilyKterak „smutně“ zemřel poslední náčelník Apačů

 

 
Vinnetou smrt svého otce, velkého Inčučuny a své sestry Nšoči nikdy nepomstil. V jeho spravedlivém hněvu ho zastavila kulka vypáená zákeřným padouchem a vrahem Santerem. Tak umřela velká legenda a poslední z největších apačských náčelníků. Bohužel jen v románu. Realita byla o onoho smutnější.
 
Reálný osud totiž velkému apačskému náčelníkovi hrdinskou a slavnou smrt nedopřál. Ten se vlastně ani nejmenoval Vinnetou, ale Geronimo a nejednalo se o příslušníka kmene Mescalerů, ale Čikarijů, což nakonec nemusí být rovněž pravda. Mnozí badatelé totiž Čikarije považují za vymyšlený, neověřenými legendami vytvořený kmen.
 
 
Nicméně Geronimo skutečně existoval a nejedna z knih jej popisuje jako vzor všech apačských ctností: neohroženého a statečného bojovníka, ochraňujícího a mstícího svůj lid, další jako klasického zlosyna, vraždícího bělochy na potkání. Inu, vždy záleželo na úhlu pohledu. Jisté je, že se někdejší nepolapitelný válečník a šaman Geronimo, který dlouhá léta bojoval s mexickými a americkými vojáky ve snaze ubránit tradiční půdu Apačů na jihozápadě USA v září 1886, spolu s hrstkou svých bojovníků, vzdal americké armádě. Poslední náčelník Apačů tak putoval do indiánské rezervace a slavná éra původních obyvatel Ameriky, indiánů tím byla definitivně u konce.
 
Ono ostatně i názor, že Geronimo posloužil Karlovi Mayovi jako zromantizovaný předobraz jeho nejslavnější postavy, je trochu mimo, což nakonec potvrzuje i sám May V jednom z doslovů ke třetímu dílu Vinnetoua May doslova napsal: "Jednotlivé kmeny ztratily ponenáhlu pocit sounáležitosti, který jim byl pracně Vinnetouem vštípen, a vyčerpávaly se krvavými, neprospěšnými válkámi s bledými tvářemi. Jména náčelníků Kočize (Cochise), Vittorio (Victorio), ale zvláště Geronimo z kmene Čirikahua jsou zapsána jen krvavým písmem v dějinách západní části Spojených států," z čehož jasně vyplývá, že May Geronima za ušlechtilého klaďase rozhodně nepovažoval. 
 
 
Geronima neměli vůbec rádi i Západní Apači. Jejich bojovníci sloužili ve velkém počtu jako zvědové v americké armádě a Geronimovi bojovníci jich poměrně dost zabili. Taipe, Apač za skupiny White Mountains, o Geronimovi soudil takto: "Byl ze všech nejvychytralejší. … Byl to velký kouzelník, ale také zlý. Když se mu přiblížili pronásledující vojáci a některé dítě začalo najednou křičet, zakroutil mu krk.“ A i ostatní názory o Geronimovi se značně různí. Podle jedněch hrdina, podle druhých často zbabělec, který neváhal, aby se zachránil, nechat na pospas mexické armádě pomalejší a slabší ženy a děti.
 
Nicméně jeho jméno se jako jméno posledního apačského náčelníka stalo velkým pojmem a je jím dodnes.  Geronimo, indiánským jménem Goyathlay nebo Gokhlayeh (Ten, který zívá, zkráceně Zíval), se v rezervaci u Fort Sillu stal kašpárkem, turistickou atrakcí pro bílé tváře, kteří mu a jeho lidu ukradli celou zemi, aby z ní udělali často propagovanou „kolébku demokracie“. Ano, poslední jeho léta opravdu nejsou romantická a plná dobrodružství, ale spíše ostudná s pachutí potupy. A stejně potupná je i jeho smrt.
 
 
Zapomeňte a smyšleného velkého náčelníka Apačů, umírajícího v náručí svého bílého, neméně ušlechtilého bratra Old Shatterhanda. Skutečný poslední náčelník Apačů zemřel 17.února 1909 na zápal plic, kdy po prohýřeném večeru ve společnosti ohnivé vody, kterou si nakonec oblíbil více, než život svobodného, ničím nespoutaného člověka, spadl opilý jako žok z koně do ledového potoka.
 
Když Geronimo umíral, držel ho za ruku synovec Ace Daklugie. Ten se pak stal strážcem strýčkova odkazu a do značné míry i tvůrcem jeho legendy. Legendy o  vzoru všech apačských ctností: neohroženého a statečného bojovníka, ochraňujícího a mstícího svůj lid, který zahynul s poslední myšlenkou na své rudé bratry, které se mu nepodařilo uchránit od krutého osudu porobeného národa.
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]