ProfilyBuffalo Bill: Iveta Bartošová Divokého západu

 

 
Divoký západ. Éra vonící dobrodružstvím, které zplodilo nejednu legendu. A jednou z nich se stalo i jméno Buffalo Bill. 
 
Buffalo Bill, vlastním jménem William Frederic Cody narozený 26. února 1846 poblíž městečka Le Claire na východní hranici Iowy se na svou dobrodružnou pouť vydal již od svých patnácti let, kdy vstoupil do služeb dnes již rovněž legendárního Pony Expressu. Kde pak jako rychlý kurýr, který by se dnes dal přirovnat k pionýrovi pošťáků převážel na koni poštovní zásilky mezi východním a západním pobřeží, přes nebezpečná indiánská území, což se v budoucnosti stalo základem pro nejednu dobrodružnou historku spojenou s jeho slavnou přezdívkou. To se dočtete ve většině jeho životopisů, stejně jako spousty jiných nesmyslů. Pravde se má ovšem trochu jinak.
 
 
Když Codymu roku 1857 zemřel otec (synovi bylo teprve jedenáct), tak mu jeho matka Mary sehnala podřadnou práci pacholka u dostavníkové společnosti na jisté třímílové trase. Tam sice budoucí nejrychlejší kurýr mezi Východem a Západem vydržel jen pár měsíců, ale to mu samozřejmě nezabránilo, aby onu epizodu po zbytek života nevydával za „práci jezdce Pony Expressu“. Pro ten ale nikdy nejezdil. Inu divoký západ byl pověstný tlacháním a zveličováním. Buffalo Bil nebyl v tomto ohledu výjimkou. Ba právě naopak. Byl králem všech „bajkařů“ což mu nakonec vyneslo neskutečnou popularitu. 
 
 
Ale vraťme se k jeho slavné přezdívce. I ta však vznikla na základě značně neromantické skutečnosti. Tedy minimálně pro ty, kteří si za romantiku nepředstavují masokombinát.
Po občanské válce Severu proti Jihu, kde sloužil v armádě Unie jako Scout (vojenský průzkumník), se v roce 1867 nechal najmout jako zásobovatel (konkrétnější by bylo asi označení „řezník a dodavatel), který za 500 dolarů měsíčně dodával bizoní maso pro dělníky pracující na stavbě kansaské pacifické dráhy. Díky této práci získal svou přezdívku „Buffalo“ a současně se stal jedním z hodně smutných symbolů vybíjení bizonů. Podle některých zdrojů jich během šesti měsíců postřílel 4280 kusů.
 
 
Z dnešního hlediska přílišnou romantikou ani nezavání genocida původních amerických obyvatel – indiánů, nicméně tehdy se jednalo o velký šlágr a Buffalo Bill tak spravedlivě trestal zákeřné kousky „rudých ďáblů“ a prohnaných rudokožců, usilujících o skalpy nebohých bílých osadníků. Dnešním pohledem i toto byla svým způsobem řezničina. V době, kdy indiánský život nestál za zlámaný pětník, naopak, mnozí si na smrti indiánů založili výhodný byznys přišly Billovy řeznické zkušenosti a dobrá muška celkem vhod. Velké renomé jeho „hrdinských činů“ pak zhmotnil  kulhavý plukovník Edward Zane Carroll Judson, bývalý námořník, který se později stal pověstným ochlastou, děvkařem a nakonec i úspěšným redaktorem.
 
 
Dnešními slovy řečeno, „to on „udělal“ Buffalo Billa a Buffalo Bill zase „udělal“ jeho. Došlo prostě k takové historické PR symbióze. Pokud nechápete, představte si bulvár, akorát v kulisách divokého západu, kde lidé rádi četli dobrodružné škváry a ještě raději měli legendy. Pokud možno živocí legendy. A bylo jim úplně ukradený, jestli je takovou zromantizovanou legendou třeba bandita (Billy the Kid), zahořklý ochlasta (Divoký Bill), nebo bizonní řezník.
 
 
Judson, známý rovněž jako Ned Buntline nejprve psal různé drby o zálesácích, které postupně přetavoval v životní příběhy, až na razil na Buffalo Billa. A bylo to, jako kdyby narazil na zlatou žílu. V roce 1869 vychází v New York Weekly první články o Codym a vzápětí i samostatné dílko Buffalo Bill – král stopařů a zálesáků. Železo se musí kout dokud je žhavé a tak jméno Buffalo Bill je vzápětí skloňováno v nejedné brakové historce s neporazitelným hrdinou. A společně s nimi roste i věhlas jejiž živoucímu předobrazu. A lidi se můžou potrhat aby si přečetli dalších pár nových žádek o něm. S trochou nadsázky tak lze Buffalo Billa přirovnat k Ivetě Bartošové Divokého západu. Akorát jen v dobrodružném, nikoliv skandálním pojetí. Princip je však úplně stejný.
 
 
Jenže sláva divokého západu začala pomalu skomírat. Vylhaná legenda, která se jako ideál mužské krásy a síly, ztělesnění odvahy a spravedlnosti, bůh romantiky pro pubertu i pro penzi, proháněla poští i prérií Ameriky, tak postupně přicházela o své přirozené prostředí, tak životně důležité pro svůj růst.
 
 
Buffalo Bill tak učinil nevídaný tah. Když si s bolestí uvědomil, že Divoký západ, tak jak ho znal, je pro něj minulostí, rozhodl se, že si stvoří svůj vlastní. Jinými slovy, stal se z něj cirkusák. Se svou show z Divokého západu se poprvé představil v roce 1883. Za pár let si podnik získal takovou popularitu, že v roce 1887 vyrazil na první evropské turné. V Londýně jeho představení viděla samotná britská královna Viktorie, v roce 1912 v Německu císař Vilém II. 
Plakáty na náměstích vyřvávaly do světa: „Senzace! Rudoši jsou tu! Senzace! Rudoši krvelační a zlí! Přijďte všichni do stanu Great Wild West Show! Začátek v 19.30 hod.“ a lidi byli nadšení. Indiánské tažení napříč Evropou legendu Buffalo Billa jen utvrdilo a bylo nad nebe jasné, že tu, ani nejrychlejší pistolník, z nebe popularity, nesestřelí.
 
 
   Do Prahy Indiáni dorazili v září roku 1899. Přes Liberec, Olomouc a Brno. Rozbili tábor na ostrově Štvanici. Tam se na ně Pražané chodili dívat. Jejich děti dostaly o přestávce párek a po představení odcházely domů plny spokojenosti. Neboť tažení krvelačných rudochů Evropou bylo vskutku uchvacující.
 
 
A tak Bill, i když na ní nadával, šel nakonec s moderní dobou. Zahrál si v nejednom divadelním vystoupení a rovněž také v několika, tehdy ještě němých westernech. 
Nicméně Happy Endu se v této neuvěřitelné story, nedočkáte. Ke konci života se totiž stárnoucí Cody dopustil několika závažných přehmatů a nezdařených spekulací, a tak 10. ledna 1917 zemřel jako slavný, ale chudý člověk. Jeho smrti želely miliony jeho příznivců, pro které se již během svého života stal legendou. A jeho přezdívka? Ta žije dodnes.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]