ProfilyValentina Těreškovová: Gagarin v sukních a ostře sledovaná matka.

 
Psala se šedesátá léta a válka o dobývání kosmu zuřila plnou silou. Sovětský Svaz se s Amerikou předháněli, kdo přijde s dalším prvenstvím. A tak Sověti v roce 1963 vynesli svůj další trumf. Či spíše srdcovou dámu. Tou byla první žena ve vesmíru.
 
Jmenovala se Valentina Těreškovová (narozená 6.3.1937) a o privilegiu být první ženou ve vesmíru rozhodl hlavně její dělnický původ. Díky faktu, že měla otce traktoristu a matku dělnici v textilní továrně, kam i ona sama nastoupila jako tkadlena, okamžitě po ukončení základní školní docházky, byla upřednostněna Nikitou Sergejevičem Chruščovem, před dvěma dalšími kandidátkami, které společně s ní prodělala náročný kosmonautický výcvik. A to i přes fakt, že obě další „kosmonautky“ byly pro let lépe připraveny, jak později přiznal velitel sovětských kosmonautů generál Nikolaj Kamanin.
 
A tak se z proletářské protekce zrodil Gagarin v sukních. Valentina, dříve nadšená příznivkyně parašutismu a letectví (což byly kromě průkazky tajemnice závodní organizace Komsomolu, další rozhodující faktory, díky kterým se dostala do sovětského kosmického programu) odstartovala vstříc oběžné dráze dne 16. června 1963 na palubě Vostoku 6. 
 
Její let trval tři dny (přesně 70 hodin a 50 minut) a během něj Valentina obletěla osmačtyřicetkrát naší planetu. Během letu a přímého přenosu si sice stěžovala na neustálou únavu, ale to vše se dalo přičíst „kosmické nemoci“ které se díky její výjimečnosti dalo přičíst vše. Fakta, že Valentina často během letu usínala a mnohdy nebyla schopna plnit stoprocentně svěřené úkoly, i fakt, že během letu muselo řídící středisko přeprogramovat motory, aby nedošlo k vážné nehodě při přistávacím manévru, nakonec zastínil triumfální návrat zpátky na Zemi (Valentina se sice při katapultáži, stejně jako před ní Gagarin uhodila do hlavy, ale o tom se moc nemluvilo) a s ním spojený další velký úspěch sovětské kosmonautiky, hojně masírovaný médii.  
 
Těreškovová se v jeho podání stala Hrdinou Sovětského svazu, desátým člověkem a hlavně první ženou ve vesmíru, kam se po zbytek života toužila vrátit. Což však byo z politických důvodů nemožné. Jako ztělesnění dalšího vrcholu sovětské kosmonautiky nesměla riskovat svou případnou smrt. Gagarinův osud spojený s velkou kamufláží, byl stále v živé paměti. Místo toho Valentinu čekala jiná role. Mateřská, jak se na správnou socialistickou ženu, nadto ve zřízení kde se tradovalo, že rodina je základ státu, tradovalo. Jenže na to, aby se Valentina stala obyčejnou matkou, byla příliš specifická.
 
Není asi náhodou, že se jejím manželem stal další kosmonaut. Nebyla to ani osudová přitažlivost, která jí dala dohromady s Andrianem Nikolajevem, který rovněž okusil stav beztíže. Spíše než osud spojilo ty dva rozhodnutí nejvyššího sovětu. Její těhotenství, z nějž vzešla dcera Jelena pak bylo velmi pozorně sledováno sovětskou vědeckou obcí. Ne, nadpřirozený člověk, který by třeba uměl létat, z početí obou kosmonautů nevzešel.
 
Valentina se s Andrianem v roce 1980 rozvedla a vdala se za vojenského lékaře Julije Šapošnikova, se kterým žila až do jeho smrti v roce 1999. Do vesmírného prostoru již Valentina nikdy nevstoupila. Místo toho vstoupila do světa politiky, kde byla od druhé poloviny šedesátých, až do konce osmdesátých let poslankyní Nejvyššího sovětu SSSR, jejíž hruď zdobí mnoho vyznamenání. 
 
Svého snu se však nikdy nevzdala. V jednom z rozhovorů uvedla: „Mám ještě jeden velký sen. Ráda bych se podívala na Mars. I kdyby to bylo bez zpáteční jízdenky.“
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]