ProfilyMein Kampf: Hitlerova bible

 
"Když budete mluvit k davu rozumovými argumenty, zatleská Vám jenom pár intelektuálů." (Adolf Hitler)
 
Když má člověk literární střevo, mnohdy pocítí potřebu podělit se o své duševno s co nejširším okolím. A tak většinou napíše knihu. Adolf Hitler moc literární střevo neměl, zato ale měl potřebu hlásat své představy o novém společenském uspořádání. A taky měl zrovna dost času. Bručel totiž ve vězení, kde skončil po svém nezdařeném pokusu svrhnout říšskou vládu, během takzvaného „pivního puče“ v Mnichově. Jo to je tam co pořádají Bierfesty.
 
A předem si ujasněme jedno. Hitler určitě nebyl žádný Shakespeare a tak ohromující dílo určitě nečekejte. Přesto se však z tohoto jeho literárního výplodu stala jedna z nejznámnějších knih na celém světě. A ptáte se, kde je příčina? Příčinu hledejte v předválečném Německu, hospodářské krizi a Hitlerově nepochybném charisma. A s tím samozřejmě nastupujícím fašismu, který v následujících letech uvrhl svět do války. Druhé světové, což dnes ví jistě každý blb. 
 
Hitlerův opus magnum s názvem Roky boje proti lži, hlouposti a zbabělosti, který se až později přejmenoval na Mein Kampf (tedy Můj boj) je propagandistické dílo, jako když vyšije. Ve své podstatě stojí na klasickém rasismu hlásajícím do světa o nadřazenosti jedné rasy nad jinými. To totiž zabírá vždycky. Každý se rád dozví, že je nadčlověk, který stojí nad těmi jinými. Třeba nad Židy, u kterých si nedávno vzal půjčku. Za nekřesťanský úrok, samozřejmě. Inu doba byla blbá a Hitler ukazoval cestu. Což se mu povedlo. Ovšem ve svých projevech byl daleko přesvědčivější. 
 
"Každé velké hnutí na tomto světě vděčí za svůj růst spíše velkým řečníkům než velkým písařům. Nicméně k soustavnému a jednotnému zastávání nějakého učení je třeba, aby jeho základy byly sepsány navždy." (Adolf Hitler, předmluva knihy Mein Kampf)
 
Ale zpět ke knize. Její první díl s názvem Účtování (Eine Abrechnung) vyšel v červenci (18.7.1925) a společně se zmíněným rasismem se v něm čtenář dozvěděl nějaké ty „veselé historky“ z Hitlerova dosavadního života. To rovněž zabírá. Podívejte na bulvár. Hitler tady navíc, na základě vlastních zkušeností komentuje vnitroněmecké i mezinárodní dění. To mají lidi rovněž rádi. Ovšem i přes to, krátce po svém prvním vydání autor Adolf moc ovací (kromě svých soukmenovců) nesklidil. Čekal ho spíš posměch a pochyby o duševním zdraví autora stejně jako ostrá kritika jeho paranoidním vizí. Ovšem všeho do času. Semínko nenávisti začalo rychle klíčit a Hitlerův vliv stoupat.
 
Na druhý díl si museli nadržení čtenáři trochu počkat. Objevil se až v prosinci 1927 pod názvem Národně socialistické hnutí (Die Nationalsozialistische Bewegung) a líčí počátky nacistického hnutí a jeho stranický boj o moc. Samozřejmě, Hitler neopomene důrazně zmínit, že právě on je tím vyvoleným člověkem, který má za svůj úkol, božskou prozřetelnosti přidělený, dovést Německo zpět na vrchol moci a cti, která mu (jako Německu, samozřejmě) byla po prohrané první světové válce odejmuta mírovou smlouvou ve Versailles. Jinými slovy, zde Adolf brnkal na správné struny. Němci ve válce dostali hodně „na prdel“ a rány, spojené s opravdu drsnými reparacemi, si lízali doposud.
 
A tak se s nástupem fašismu stala z Hitlerova díla bible. Ve školách bylo čtení knihy povinné, novomanželé ji dostávali jako svatební dar a během prvních deseti let nacistické vlády bylo vydáno deset milionů výtisků. Za původce všeho zla označil "světové židovstvo", které se údajně snaží zničit árijskou rasu a uchvátit veškerou moc. Jako zástěrka mu přitom prý slouží všechny výdobytky moderních demokracií jako svoboda projevu, emancipace, tolerance, kosmopolitismus či pacifismus.
 
Od roku 1930 pak v různých reedicích vycházely oba díly společně. A vycházejí dodnes. A to nejen v Německu, jak si Adolf za svého života přál. Prohlašoval totiž, že tuto knihu napsal jen pro Němce, a nesouhlasil s vydáním v jiných jazycích. Ostatně tento kousek se bezprostředně po válce stejně stal v mnohých zemích zakázanou literaturou. Československo nevyjímaje.
 
Zde se Mein Kampf objevil poprvé před válkou. Konkrétně se nejednalo o překlad Hitlerovi knihy, ale o její zestručnělý obsah, který vyšel pod názvem Můj boj očima historiků od profesora Bauera. Zato německých vydáních, vyvedených třeba v krásném švabachu zde ve válečných letech poletovala hejna. Není divu, Mein Kampf vycházel v neuvěřitelných nákladech. Třetí říše pamatovala rovněž i na okupované země. Na jeho výrobu padlo asi hodně stromů. Celé lesy. Což je ovšem ve srovnání s miliony lidí, kteří padly díky konečným důsledkům z ideologie v knize zakotvené, úplné nic.
 
V úplném znění pak Main Kampf vyšel až v roce 2000. I s orlicí a hákošem. A byl z toho co? Samozřejmě skandál. Vydavatel byl obžalován, odborníci rozebírali škodlivost i neškodlivost knihy, což jí udělalo ještě větší reklamu, než zástupy bilboardů umístěných po celé Dé jedničce. Původní náklad 2000 kusů se zvedl přes 100 000, kterého se údajně prodalo 90 procent. Tomu se říká vydavatelský úspěch. Vydavatel dostal podmínku a nakonec byl zproštěn viny. 
 
A co na to majitel autorských práv? Tím je Bavorsko, které získalo autorská práva na dílo nacistického diktátora krátce po druhé světové válce od vítězných mocností. Jejich platnost vyprší v roce 2015, 70 let po smrti autora, který spáchal 30. dubna 1945 sebevraždu. Pak už bude moci vydávat Hitlerovo dílo kdo chce a jak chce. Samozřejmě v souladu se zákonem. 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]