ProfilySamuel Colt: Byznysmen s kolty proklatě nízko

 
To že Samuel Colt nevynalezl třeba ruchadlo, je již na první pohled zřejmé z jeho jména. Farmářský, později továrnický synek má totiž na svědomí jednu z nejznámějších zbraní na světě. A ruchadlo vymysleli bratři Veverkové. Co je to vlastně to ruchadlo? To je fuk, pro následující stať to není ani důležité.
 
Malý Sam, narozený 19. července 1814 vlastně kolt jako takový (rozuměj víceranný revolver) v podstatě přímo  ani nevymyslel. A ke cti mu budiž dáno, že to nikdy ani sálopevně netvrdil. „Pouze“ jen v dobách, kdy byla zbrojířským hitem dvouranná puška zkombinoval své patentované nápady s jinou zbraní, pocházející z Anglie (jejíž patent zakoupil), čímž vylepšil revolver, doplnil jej otáčecím bubnem a tak uvedl na trh do té doby nevídanou zbraň, která bez nabíjení dokáže vystřelit pětkrát až šestkrát. A pak jí náležitě zpropagoval. Což byl v době perkusních zbraní opravdu průkopnický počin.
 
 
„Bůh stvořil muže silné a muže slabé, a já jsem ten rozdíl vyrovnal.“ (Samuel Colt)
 
Ovšem jeho jediné nezpochybnitelné prvenství, o kterém se málo ví a s jeho jménem není nikterak spojováno, spočívalo hlavně v zavedení první výrobní linky (několik desítek led před v tomto směru mnohem profláknutějším Fordem) a rovněž v zavedení způsobu vedení firmy, který není daleko od současného marketingu. Včetně rozsáhlých, agresivních PR aktivit (včetně nabubřelých sloganů), product placementu a štvavých reklamních kampaní namířených proti konkurenci. Což, a to si přiznejme, jsou ve světě byznysu daleko účinnější zbraně, než šestiranný bubínkový revolver, se kterým je jméno tohoto podnikatele navždy nerozlučně spjato.
 
 
Ale vraťme se zpátky na samotný začátek. Mladičký, pubertální Sam, poslaný po zahřívací stáži v otcově textilce na moře, aby se přiučil i námořnickému řemeslu, upřeně pozoroval otáčející se koleso parníku. A v tu chvíli, jen tak z ničeho nic (jak už to ostatně bývá) mu bleskl hlavou nápad. Že tudy vede cesta, jak vytvořit zásobník na více nábojů. V té době se totiž tradovalo, že vyrobit zbraň, která by bez nabití vystřelila více než dvě rány, je zhola nemožné. A patnáctiletý Colt chtěl dokázat, že to možné je. Ještě během plavby vyřezal ze dřeva dřevěný model budoucího revolveru. Pak už jen zbývalo jediné. Přesvědčit otce, aby zainvestoval nějaký ten dolar do prototypu. Což se mu nakonec povedlo.
 
 
Prototyp jedné z dnes nejznámějších zbraní však dopadl katastrofálně. Coltův taťka totiž synátorovo nadšení pro věc ani trochu nesdílel, navíc mu nevěřil a tak, aby ušetřil, objednal na výrobu dvou pistolí ten nejlevnější (rozuměj dostatečně nekvalitní) materiál. Výsledek byl nasnadě. Jedna zbraň se při výstřelu roztrhla, druhá nevystřelila pro změnu vůbec. Dokonalé fiasko, které však mladičkého Colta ani v nejmenším neodradilo.  Svůj nápad si nechal patentovat a když zjistil, že podobný patent má i anglický vynálezce Elizeus Collier, Colt proto jeho patent koupil, oba nápady spojil a následně opakovaně vylepšil. Díky tomu byl na světě jeho první funkční pětiranný revolver a jedenadvacetiletý monopol na jeho výrobu. Ovšem to byl jen začátek cesty.
 
 
"Bez vašich pistolí bychom neměli sebevědomí na tak troufalá dobrodružství, která jsme udělali. Lidé v Texasu se nemohou dočkat vašich zbraní."  (kapitán Texas Rangers Samuel Walker)
 
Do Coltova rodícího se podnikání drsně zasáhla hospodářská krize a fakt že se zrovna neválčilo. Na rozdíl od civilistů, byly novým revolverem nadšení hlavně vojáci. To se však mělo rychle změnit. S příchodem Mexické války. Objednávka dvou tisíc kusů krachujícího Colta zpátky vrátila do hry a následující Zlatá horečka na Yukonu, pak úspěch potvrdila. Z Colta se s každou prodanou zbraní, která  stal velký průmyslník, který v rámci efektivity zavedl ve své továrně již zmíněné tovární linky, na kterých měl každý dělník na starosti kompletaci jen jednoho či dvou dílů a pak zbraň předal dalšímu dělníkovi, který přidal další díl. Spolu s desetihodinovou pracovní dobou. A zakázky se jen hrnuly.
 
 
„S pomocí Coltových revolverů jsme ve třiceti drželi 500 Mexikánců v šachu!“ (poručík Bedley McDonald) 
 
Colt se však nenechal ukolébat úspěchem. Byl rozhodnutý držet „své štěstí“ za pačesy a nepustit. Expandoval i mimo vojenskou oblast, najal nejlepší puškaře nejen z Ameriky, ale i z Bavorska a pro své kvalifikované zaměstnance dokonce postavil na kraji svého impozantního továrního areálu vesnici. Pojmenoval ji Coltsville. Tím samozřejmě získal i totální kontrolu nad jejich životy mimo pracovní dobu.  Žádná propagace mu nebyla cizí. Korupce, jak jí známe dnes, byla jeho denním chlebem a peníze se našly pro každého, kdo jej a jeho zboží dokázal na určitých místech náležitě postrčit vpřed. Znal i kouzlo „nezištného daru“ pokud ten je dán do správných rukou. Neměl problém zaplatit i umělcům, aby v jejich výjevech z Divokého západu zabíjeli neohrožení dobrodruzi Indiány, desperáty a nebezpečnou divou zvěř právě jeho výrobky (rodící se product placement), V jeho PR fondu se našly i peníze pro novinářích, aby referovali a samozřejmě náležitě rozmázly případ sebemenšího zádrhelu u konkurenčního zboží a samozřejmě náležitě vyzdvihli značku Colt. Ostatně Sam měl konkurenci náležitě pod dozorem. Bedlivě sledoval počiny svých konkurentů a jeho právníci u soudu kosili každého, kdo jeho patent porušil. Přístup to byl ale dvousečný. Konkurenci sice držel pod krkem, zároveň ji tak však donutil vymýšlet vlastní technologie a inovace. Tak vznikl například kultovní Smith & Wesson. A do toho přišlo pro všechny zbrojíře „požehnání“ v podobě občanské války. 
 
 
Na jejím začátku Colt zaměstnával 1500 lidí a továrna vyráběla 100 tisíc kusů koltů ročně. Hodnota jeho majetku se tak vyšplhala na 15 milionů tehdejších dolarů, v dnešním vyjádření 350 milionů dolarů. Což byly na onu průkopnickou dobu neskutečné peníze a ohromující výsledek jednoho z neobvyklých osudů a příkladů buldočí vytrvalosti. Samuel Colt zemřel v Hartfordu 10.1.1862 a byl pohřben na hřbitově Cedar Hill.
 
Největšího úspěchu však továrna dosáhla až po Coltově smrti. Model z roku 1872 se sériově vyráběl až do roku 1940. Od svých uživatelů se mu dostalo jména Peacemaker, mírotvůrce. Kolty se staly také nedílnou součástí příběhů z dobývání Divokého západu. Vždyť kdo by i dnes neznal pojem „Kolty zavěšené proklatě nízko“
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]