ProfilyGary Gilmore: zmedializovaný vrah břídil

 

 
Důvodů proč se kolem vraždícího mormona Garyho strhl mediální humbuk, je hned několik. Ne, není to hrůzností, nebo rozsahem jeho vražedného řádění, ten člověk byl v podstatě břídil, který spáchal jen dvě vraždy.
 
Základním kamenem mediálního třeštění, jež se kolem něj strhlo, bylo, že za ně dostal trest smrti. Což není nic nepochopitelného, dokonce i Gilmore před soudem prohlásil, že si definitivní potrestání zaslouží. Jenže Gary spáchal obě vraždy tři týdny před znovuobnovením trestu smrti v Utahu a měl se tím pádem stát prvním popraveným po dlouhé době. A to strhlo zaslouženou pozornost. Gary se tak stal mediálně známým vrahem, který si přeje svou vlastní smrt.
 
 
Jinak by totiž na agresivním mormonovi, kterému jeho matka od narození tvrdila, že je utajeným synem slavného kouzelníka Houdiniho (i přes fakt, že když se Gary narodil byl Houdini už 12 let po smrti), nebylo nic zajímavého. Prostě jen další násilnický parchant, který se rád porval, vykrádal obchody a auta. Jedna vloupačka se mu nakonec stala osudnou (obchod ze zbraněmi) a on skončil na dva roky v chládku. Prostě nic extra, jen další pacholek v řadě. A jeho násilnická povaha se samozřejmě nezměnila, ani po propuštění
 
Jasně, chvilku sekal dobrotu, sem tam něco ukradl, ale jinak pohoda. Nic, co by stálo za novinový titulek. Zlom nastal až 19. července roku 1976, když Gary vyrazil s malou dcerou své milenky do kina na Formanův film Přelet nad kukaččím hnízdem.  Cestou se stavil na benzinové pumpě a tehdy se stal z gaunera vrah. Prostě mu hráblo. Nejprve vše probíhalo klasicky. Gary vytáhl pistoli a „požádal“ pumpaře o peníze. A když je dostal, vzal ho s sebou na záchod, kde ho nejprve chladnokrevně střelil do jednoho a pak i do druhého oka. V to odpoledne pocítil, jaký je to pocit, když je ohozený krví  a zbytky mozkové tkáně. A v novinách se objevila první zpráva o vraždě na čerpací stanici.
 
 
Druhá vražda na sebe nenechala dlouho čekat. Druhý den Gary navštívil motel poblíž Brighamovi univerzity. Zde to šlo ráz na ráz. Gary vešel do recepce, vytáhl pistoli a střelil managera hotelu Bennieho Bushela do čela. S tím mu vytrhl z ruky kasu s penězi. Jenže mu asi nedošlo, že hotel je přes den plný lidí. V recepci, jejíž podlaha se změnila v krvavé kluziště se vzápětí objevila Bushelova manželka a posléze i jeden z hotelových hostů.Gary zazmatkoval. Začal utíkat a pistoli zahodil do trávy. Bohužel tak nešťastně, že ta samovolně vystřelila a prostřelila mu ruku. Zbytek je klasika. Dorazila policie, následovala honička a dvojnásobný vrah, bez zřejmé příčiny, tak skončil v cele. A hned už bylo o čem psát.
 
 
Soudní proces začal 5. října roku 1976 a byl samozřejmě ostře sledovaný tiskem. Touha po smrti však Gilmora neopustila ani zde. Tentokrát po své vlastní. Z cely křičel na bachaře: „Popravte mě co nejdříve!“ a když dostal na výběr mezi provazem a kulkou, vybral si popravčí četu, čímž soudce trochu uvedl do rozpaků. V Utahu se v minulosti výhradně věšelo, poprava zastřelením byla nóvum. 15. listopadu soud trest smrti potvrdil a Gary se najednou těšil ještě většímu mediálnímu zájmu. Noviny se hrabaly v jeho minulosti a jméno Gilmore zářilo z nejednoho palcového titulku. Konečně byl v něčem první.
 
 
Gilmore byl, po několika odloženích popravy (i to tisk samozřejmě náležitě komentoval), nakonec převezen do státní věznice v Draperu v Utahu. Večer, 16. ledna 1977 dostal svou poslední večeři a druhý den ráno byl odveden do opuštěného skladiště za vězením, které sloužilo jako popravčí místnost. Příslušník popravčí čety se zeptal Gilmora, zda má nějaká poslední slova. Gilmore odpověděl: "Dejte se do toho a bůh s vámi". A tak se do toho dali. Gilmorovo tělo bylo druhý den zpopelněno a popel byl rozprášen z letadla nad městem Springville v Utahu. Kněz, který byl popravě přítomen se novinářům samozřejmě pochlubil jaká byla Gilmorova poslední slova, než mu zemřel v náručí. Mediální šou vrcholila.
 
 
Gary popravený jako první v Utahu po deseti letech, tak velkou díru do amerického světa zločinu neudělal. Byť ho popravili ve stejný den, kdy se narodila americká gangsterská legenda Al Capone. Nicméně i to stačilo, aby o něm natočili film. Sice jen televizní, ale i to se počítá. Garyho popularizaci rovněž pomohl i jeho bratr Mikal. Byl totiž spisovatelem a tudíž je jasné, že bráchův příběh přetavil do knihy. A pak je zde samozřejmě mediální šílenství, které zaznamenávalo vše o Garryho pobytu ve vězení. Podobno dnešnímu bulváru přinášelo zprávy o jeho hladovce, o tom, že se jeho přítelkyně předávkovala a tudíž jí odvezli do blázince, stranou nezústala ani zpráva, že měl poslední přání uspořádat před popravou mejdan s rodinou a přáteli, stejně jako to, že Gilmorova mamka žádala o milost pro svého syna.
 
Jak už to bývá, z celé kauzy se stalo mediální sousto, spojené rovněž s dialogem o smyslu, nebo nesmyslu trestu smrti. Což na agresivního pacholka, kterému najednou hráblo, docela ujde. Ale na druhou stranu, dnes stačí k medializaci daleko větší blbina. Jen si otevřete dnešní bulvár a dáte mi za pravdu.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]