ProfilySejdeme se na mostě špiónů (Berlínské výměny zajatců Studené války)

 

 
Jmenuje se Glienicker Brücke a spojuje dva břeny Havoly. Na jednom leží Postupim, na druhém berlínská čtvrť Wannsee. Na jednou břehu byl před lety v dobách Studené války, „Západ“, na druhém „Východ“. A právě tato skutečnost rozhodla o jeho netradiční funkci.
 
Glienicker Brücke byl součástí tehdejší Berlínské zdi. Pečlivě střeženým kanálem mezi východem a západem. A jako takový našel dne 10.2.1962, tedy rok po kompletaci této nepropustné hranice mezi totalitou východního bloku a demokracií západu své zvláštní uplatnění. Za přísných bezpečnostních podmínek z obou stran, zde totiž v naprostém utajení proběhla výměna zajatců.
 
V ten den se po dlouhých vyjednáváních znepřátelených mocností, proti sobě, z protilehlých stran mostu, vydali dva muži různých přesvědčení. Bývalý nadšený komsomolec, který se postupem času stal věhlasným sovětským špiónem Rudolfem Ivanovičem Abelem na jedné straně a americký pilot špionážního letadla U2 Garry Powers, na straně druhé. Oba měli ve své „práci“ tak trochu smůlu.
 
Abel, který jako špión v USA fungoval již od roku 1948 dojel na svého kolegu, podplukovníka KGB Nikolaje Ivanova, kterému se výdobytky imperialistického světa zachutnaly natolik, že než aby se vrátil zpět do matičky Rusy, raději napráskal svého výkonného rodáka, čímž ho dokonce vystavil nebezpečí smrti na elektrickém křesle a Powers zase na sovětskou protileteckou obranu, která ho sestřelila, díky čemuž se mohl zúčastnit klasického ruského monsterprocesu. Jedno měli společné. Jejich země je chtěli zpět, dohodli se a tak se oba muži mohli potkat a následně beze slůvka minout uprostřed, kde se most stáčí mírně vpravo. Je paradoxní, že oba pak zemřeli ve stejném roce, devět let poté co byli vyměněni. Abel zemřel 15. 7. 1971 na rakovinu plic a Powers zahynul 1. srpna 1971 jako pilot vrtulníku radiové stanice KNBC, kterému došlo palivo.
 
Součástí výměny byl i americký student Frederic Pryor, zadržený ve Východním Německu v roce 1961. "Přihodili mě na poslední chvíli, nikdy jsem nebyl z ničeho obviněn, protože jsem nebyl špion. Neměl jsem ani vlastního právníka, dali mi Abelova," prohlásil později po návratu domů. Oním právníkem byl jistý Wolfgang Vogel z NDR, který si poté z této činnosti udělal „živnost“. Účastnil se vyjednávání o více než 150 špionech a tisících politických vězňů. Obvykle se mu podařilo sjednat pro východní blok více než příznivé podmínky.
 
Tím však role Mostu špiónů, jak se mu později začalo říkat, v historii Studené války, neskončila. Další výměna se zde měla uskutečnit 12.7.1985. Tentokrát z protilehlých konců proti sobě vyrazili celé skupinky lidí. 23 politických vězňů disidentů a ativistů, které NDR označila za americké imperialistické špióny bylo vyměněno za 4 skutečné ruské špióny, kteří měli pech a nechali se chytit. 
 
Téměř k čtyřiadvacetiletému výročí prvního randevous na mostě špionů zde došlo ke třetí, tentokrát již poslední výměně špiónů. Je paradoxní, že se v obou případech jednalo o československé státní občany. Jen s jiným ideologickým přesvědčením. Karla Köcher a Hana Köcherová byli manželé. A taky špióni KGB pracující v USA od roku 1965. Karl měl krycí jméno Pedro a masku doktora na Columbijské universitě, později poradce a analytika CIA. Skoro jako románový a filmový Jack Ryan. Jeho žena byla kurýr. Oba pak vyzradil jejich krajan, jiný český agent. Protiváhou jim byl Jaroslav, syn tenisty Jiřího Javorského, kterého lapli, když se pokusil propašovat z Bulharska svou holku na vypůjčený německý pas do Západního německa, kam on sám zdrhl po roce 1968, společně s ruským disidentem Anatolijem Ščaransenkem. Spolu s nimi se po mostě prošli i agenti z východního, stejně jako západního Německa, Rus a Polák. K úplné spokojenosti obou stran
 
Pak padla železná opona i Berlínská zeď a Studená válka skončila. Glienicker Brücke tak začal opět sloužit svému původnímu účelu. Spojoval oba břehy řeky Havoly.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]