ProfilyFawkes, spiknutí střelného prachu, V jako Vendeta, aneb jak se stvořil symbol

 

 
Byť bůh pravil: „Nezabiješ,“ většina věřících na jeho slova z vysoka kašlala. Osobní zájmy byly vždycky přednější, než boží přikázání. Důležité vždy jen bylo, je a bude, si svinstvo, páchané ve svém vlastním zájmu, náležitě odůvodnit a ospravedlnit.
 
Katolíci Anglie šestnáctého století chtěli například zavraždit krále Jakuba.. Spáchat na něj atentát. Proč? No protože byl protestant a omezoval jejich víru. A když už, tak už. S králem se měla a věčnost boží odebrat i celá jeho rodina a s nimi většina protestantské aristokracie. Jedním velkým výbuchem, který měl na starosti jistý Guy Fawkes, který tak vstoupil nejen do anglických dějin, ale i do světové popkultury.
 
 
Na Guyovi, narozeném 13. dubna 1570, přitom nic moc extra zvláštního nebylo. Voják zocelený osmdesátiletou válkou (bojoval na straně španělských katolíků proti rodné Anglii) krále Jakuba I. z celé duše nenáviděl, neboť ko považoval za kacíře a hlavní překážku ve sjednocení Anglie a Skotska. Není divu, že se stal jednou z ústředních postav připravovaného katolického povstání, kterému historie dala jméno Spiknutí střelného prachu. Jeho princip byl prostý a nepodobný dnešním teroristickým praktikám. Protestantská aristokracie měla zahynout 5.listopadu 1605, během velkého výbuchu  Westminsterského paláce, v době zahajovacího jednání parlamentu. 
 
 
Fawkesovi se podařilo naplnit podzemí paláce sudy s výbušninou, ovšem k obřímu ohňostroji bohužel pro katolickou kliku, která podporu svého plánu nenašla nikde v zahraničí (ani katolickém Španělsku), nedošlo. Díky katolické útlocitnosti. V parlamentu totiž mělo v den plánovaného atentátu zasedat i několik katolických veličin, kterým spiklenci dali anonymní echo, aby se v osudový den parlamentu vyhnuly, prý tam bude „pěkně foukat“. A jeden z nich měl dobrý nápad postoupit dopis dál, čímž se o celé věci dozvěděl král a už to jelo. Prohledání podzemí paláce přineslo plody v podobě nalezení výbušnin a Fawkese, který je hlídal a Fawkesovo mučení zase odhalení identity a jména spoluspiklenců. A spadla klec. Fawkes i ostatní spiklenci dostali  31. ledna 1606 špagát. Před tím byli samozřejmě mučeni. Nic neobvyklého na tu dobu.
 
 
Tím to však celé neskončilo. Již v šestnáctém století lidé jako projev radosti, že král nebyl zavražděn, začali lidé kolem Londýna zapalovat ohně. O několik měsíců později schválil parlament zákon, který 5. listopad oficiálně určil jako veřejný den díkůvzdání za neúspěch spiknutí. A tak se jako lidová veselice a tradice zrodila Noc Guye Fawkese, čímž tento neúspěšný atentátník v mysli lidí stále přežíval. Vždyť to znáte – o kom se mluví, žije, o kom ne, zemřel. 
 
 
V osmnáctém století jeho figurínu pravidelně upalovali na hranici (Podobně jako se v Čechách pravidelně pálí čarodějnice), koncem 19. století, kdy začaly na popularitě získávat organizované ohňostroje se stal záminkou k zábavě v komerčnějším duch, což nakonec bylo dotaženo k dokonalosti ve dvacátém století, kdy se původně díkuvzdání za zabránění atentátu změnilo v populární taškařici, jež se přejmenovala na Firework Night (Noc ohňostrojů). A tak se Fawkes dožil moderní současnosti, konkrétně osmdesátých let, kde si ho pro změnu všiml komiksový autor  Alan Moore. A tím nastal ve Fawkesově „životě“ další vývoj.
 
 
Tak hlavně Fawkes získal svou legendární masku a současně se stal hrdinou. V komiksu Alana Moora vyprávějící o neradostné totalitní budoucnosti je právě Fawkes symbolem odporu proti totalitě. A jelikož totalita není žádná sranda, odboj proti ní musí být anonymní. Maskovaný. Anarchistický revolucionář převlečený za Guye Fawkese, tak začne propracovanou, násilnou a teatrální kampaň za svrhnutí vlády. A jelikož totalita byla hnus, z Fawcetova symbolu se stala pozitivní záležitost bojující proti zlu netradičními prostředky. Anarchie budiž pochválena, když slouží dobru věci. 
 
 
Desetidílný komiks slavil velký úspěch a postupem času se stal jednou ze zásadních komiksových knih. A proto není divu, že v době, kdy filmové adaptace slavných komiksů a postav nabývaly na popularitě, vznikl podle ní i výpravný film. A tak se stal Fawkes i se svou maskou hvězdou a symbolem ospravedlnitelné anarchie a svérázným klaďasem. Na neúspěšného atentátníka hodně slušná kariéra. Ale příběh ještě nekončí.
 
 
Maska Guye Fawkese se stala symbolem, Symbolem proti útlatu. Začali jí používat třeba studenti během svých protestů v Londýně. Není divu, vypadá opravdu šit. A tak netrvalo dlouho a vyhlédli si jí jako svůj symbol, lidé hlásící se k protestnímu hnutí Anonymous. Pravda, spíše než Fawcetem, o kterém mnohý z těch jež si maskou natáhnou na obličej, nemá ani tucha (nebo má spíše mlhavé povědomí) bylo toto inspirováno filmem a potřebou se vymezit. Vždyť i původní autor masky, komiksový kreslíř David Lloyd, se vyjádřil v tom smyslu, že když kterlil V jako Vendeta, kde se ona maska objevila poprvé, vůbec nechtěl, aby vypadala zlověstně. Ale zároveň dodal, že je "skvělým symbolem protestu pro každého, kdo vidí tyranii".
 
 
A tak se Fawkes svým způsobem stal součástí popkultury jednadvacátého století. „Jeho“ maska, původně vyrobená jako propagační materiál k filmu se stala nejprve výdělečným hitem (na to, že se za ní ukrývají spíše antikapitalisticky smýšlející lidé, protestující proti globalizaci, docela ironie) a posléze globálním symbolem. A jako takovým jistě ještě nějakou dobu zůstane.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]