ProfilyUpal si svou vlastní čarodějnici (Pálení čarodějnic)

 

 
Vzpomínáte si na Kladivo na čarodějnice? Tak to jste napůl cesty. Středověká inkvizice se nesrala a ve jménu boha a jeho přikázání (včetně toho „nezabiješ“) mučila a upalovala jak kacíře, tak i čarodějnice. Pokecat si u táboráku totiž fungovalo i v dávných časech jako jistý druh společenské zábavy. Dnes se opékají burty, tehdá to byly kacíři. Maso jako maso.
 
 
A kdy jindy by se měl udělat táborák (nejlépe s nějakou čarodějnicí v roli topiva) než o magické Valpružině noci, kdy se podle pověr slétali všechny čarodějnice na své sabaty, aby tam tancovali po hostiích, lesbili se, popřípadě si to rozdávali s kozly, násady od svých košťat a pochopitelně i se Satanem. Prostě takové odvázané perverzní radovánky, kolem kterých se utvořila nejedna legenda a posléze tradice. Ona totiž noc z 30. dubna na 1. Května, není pověstná pouze perverzitkama slovanských předchůdkyň Harryho Pottera a jemu podobných. 
 
 
Tato noc, známá rovněž jako filipojakubská, nebo prostě jen Beltine (což je keltsý svátek jara), byla zvláštní i tím, že se podle pověr otevíraly různé jeskyně a podzemní sluje, ve kterých jsou ukryty poklady. Staří Keltové zase v tomto svátku vzývali boha ohně Belena, aby svým ohněm symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. No, v dnešní realitě by takový „bůh“ musel na naší zemi naházet hodně, ale opravdu hodně obrovských napalmových bomb, pokud by to chtěl zvládnout. A upřímně řečeno, moc lidí by to nepřežilo. Ale zpět k lidovým zvykům a tradicím. Ty pochopitelně nezapomínají ani na sex. Podle nejednoho výkladu byla rovněž tato noc oslavou plodnosti. Prostě se na to romanticky u táboráku hupslo a zakrátko přišel „požehnaný stav“ jak se vzletně říkalo, když holka zjistila, že je našťouchaná.
 
 
Potom zde samozřejmě máme jasný motiv konce zimy a vítání jara, což už se táhne od Velikonoc, kdy se topí Morana. Všimněte si těch brutálních prvků. Utopíme Moranu, upálíme čarodějnici, bude sranda. No, na druhou stranu se není co divit. Televize tehdy neexistovala a člověk si musel k té trošce zprostředkovaného násilí, nějak přijít. A čarodějnice, tedy optikou tehdejšího chápání nečisté, hbusné a hlavně zlé svině, které se mazali mastmi, aby mohly létat na košťatěch, tancovaly pozpátku, jedly jídla bez chuti a v případě potřeby se dokázaly proměnit i v různá zvířata, si porci sadistické brutality zasloužili. To že se pověra zneužila k likvidaci lidových léčitelů, a později i nepohodlných, nebo bohatých osob, je druhá věc. Ono se vždycky něco zneužije. 
 
 
Každopádně prostí lidé byli tehdy pověrčiví a tak měli potřebu pálit na vyvýšených místech ohně, aby před nečistými silami ochránili úrodu (popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody), dobytek (někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti) a sebe samé (skákání přes oheň mělo zajištit mládí a plodnost). A jak už to bývá, z pragmatické záležitosti se s přibývajícími léty stala lidová taškařice. Dneska mají z „čarodějnic“ potažmo filipojakubské noci, strach hlavně hasiči. 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]