ProfilyVaršavská smlouva: pokřivené bratrství ve zbrani

 

 
"Toto je velký den, který bude navždy zapsán historie boje lidu celého světa za udržení míru a odvrácení hrozby nové války," hlásal titulek deníku Mladá fronta. Zapomněl na jedno podstatné slovíčko „celého socialistického světa“. Psal se 14. květen 1955 a v polské Varšavě se zrodil komunistický vojenský pakt.
 
Jeho myšlenka byla v rámci tehdejší komunistické politiky nosná a zcela logická. Vytvořit z členských socialistických zemí bratrství ve zbrani tvořící protiváhu imperialistickému paktu NATO. Obzvlášť když do něj vstoupila Spolková republika Německa. Byla to totiž doba, kdy strašák třetí světové války obcházel všude kolem a socialismus varoval před imperialistickou invazí kapitalismu, brousícího si zuby na socialistické výdobytky.
 
A tak se v hlavním městě Polska sešli přestavitelé Albánie, Bulharska, Československa, Maďarska, NDR, Polska, Rumunska a samozřejmě SSSR, aby uzavřeli pokrevní bratrství zaručující, že v případě potřeby a napadení jakéhokoliv členského státu dají dohromady všechny své tanky, děla, rakety a vojáky, aby agresorovi nakopali řiť. Tak to alespoň na první pohled vypadalo a tak to, samozřejmě v sofistikovanější formě, opentleno ideologickými žvásty bylo prezentováno občanům členských států. Pravda však byla trochu jinde. Iniciátor tohoto militantního bratrství, Sovětský svaz, měl zcela jiné plány. Varšavská smlouva se pro něj stala nejen štítem u západních hranic, ale hlavně záminkou zajišťující výsadní postavení svých vojsk na území členských států. Platnosti tato kulišárna nabyla 5. 6. 1955. Prvním velitelem byl hrdina maršál Koněv.
 
To bylo ostatně již zřejmé z faktu, že všechny rozkazy přicházely výhradně z Kremlu od sovětského velení. Vrcholní zástupci ostatních zemí tak měli praktickou funkci kurýrů s funkcí a honosným označením. Nejvyšší orgán Varšavské smlouvy, Politický poradní výbor bylo tak maňáskové divadlo tvářící se jako instituce. Velení sídlilo v Moskvě a v jeho čele stáli pouze sovětští vojenští představitelé. A v preambuli smlouvy zakotvený princip o nevměšování se do vnitřních záležitostí členských zemí, byla pouhá fraška, jak Sověti, potažmo Varšavská smlouva dokázali v případě ozbrojené intervence do Maďarska, pouhý rok po podepsání smlouvy. Další ozbrojená intervence čekala v roce 1968 i Československo. Varšavská smlouva se ta stala i mocenským nástrojem prosazujícím politiku SSSR i na domácím písečku. Brežněvova doktrína už jen případné svinstvo zlegalizovala a vysvětlila, aby vše vypadalo OK.
 
Smlouva byla uzavřena na dobu 20 let s automatickým prodloužením o deset let pro státy, které ji rok před uplynutím nevypoví.  První, kdo na ní „hodil bobek“ byla Albánie.  Ta se přestala aktivně zúčastňovat činnosti Varšavské smlouvy již od roku 1962 a po invazi do Československa 13.9.1968 členství ve smlouvě vypověděla. Jejich škoda. Nemohli se tak účastnit skvělých velkých her na válku v podobě vojenských cvičení s grandiózními názvy jako Družba, Bratrství ve zbrani, nebo Říjnová bouře. Ostatní si hrát na válku mohli a taky dočkali v roce 1985 dalšího dvacetiletého prodloužení, které po dalších čtyřech letech ztratilo smysl. Michail Gorbačov zamíchal kartami, Perestrojka postavila socialistický svět vzhůru nohama, padla berlínská zeď ,Sovětský svaz čekal rozpad a jeden z členských států NDR, přestal existovat. Západ vyhrál studenou válku, a tak už nebylo proti komu bojovat.
 
Vojenský pakt, který naprosto pozbyl smyslu tak byl definitivně zrušen 1. června 1991.   
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]