ProfilyPremiéra je Prima! (historie TV Prima)

 

Byť si většina lidí první českou komerční televizní stanici spojí spíše s TV Nova, pravda je někde jinde. Do českého mediálního rybníčku, v němž se doposud cachtali pouze dva programy České televize, vlezla jako první Prima, tehdy známá jako FTV Premiéra. A přiznejme si… moc velký „rachot v Bonxu“, to tehdy nebyl.

 

Psal se rok 1993, Československo se definitivně rozštěpilo na Českou a Slovenskou republiku, mučednická smrt Jana Nepomuckého slavila kulatých 600 let a tehdy ještě povinná vojenská služba byla zkrácená z roku a půl na rok. Rozhodlo se o tom začátkem léta 15. června. O pět dní později měla Premiéra svou TV Premiéru. Tehdy ještě jako regionální TV pro Prahu a střední Čechy. No jo. Venkov zase brblal, že pražáci musí mít něco extra. I přes fakt, že počátky Primy / Premiéry moc extra nebyly.

 

(z dobového tisku)

Televizní monopol ČT končí, na trh vstupuje FTV Premiéra

Praha – Jak bylo předem ohlášeno a naplánováno, FTV Premiéra dnes slavnostně spustila své vysílání. Česká televize se tak počínaje dnešním dnem bude muset dělit o své diváky s novou, soukromou televizní stanicí. Premiéra slibuje více filmů a zábavy, a to jak pro dospělé, tak i pro ty nejmenší.

Televize FTV Premiéra zatím vysílá pouze ve Středočeském kraji, respektive v Praze a jejím okolí. Licenci pro tuto oblast získala již 26. listopadu 1992, na přípravu zahájení měla tak oficiálně necelý rok. A jaký ohlas sklidila u diváků? Velmi pozitivní. Většina z dotázaných má od FTV Premiéra velké očekávání, především na program, který by podle nich mohl být zábavnější a akčnější než na veřejnoprávní ČT.

Už teď jsou některé pořady známy – ve večerních hodinách se můžete těšit na Zprávy ze společnosti, gastronomicky naučný seriál Vaříme s … či na nekompromisní Tókšou Mirky Všetečkové.

 

Regionální vysílání se v to celoplošné začalo měnit zhruba o rok později. Tedy v době, kdy se objevila Nova, která svou programovou skladbou, agresivním nástupem a následnou všelidovou oblíbeností doslova zadupávala Premiéru do země. Její ředitel Vladimír Železný se pravidelně ve svém pořadu chlubil koláči sledovanosti, z nichž zbývaly Premiéře pouze drobky, a tehdejší první generální ředitel Premiéry JUDr. Jiří Mejstřík neměl asi klidné spaní. Nováckým pořadům, stejně jako nováckému zpravodajství, jež se drželo na špici sledovanosti v rámci celé ČR premiérové Tókšou Mirky Všetečkové, Rychlá kola, nebo Vaříme s…, prostě nedokázali konkurovat. Na vině je i celkem hnusná (dnes nostalgicky roztomilá) grafika, fakt, že mnohé dopoledne uvedené pořady jsou odpoledne reprízovány a i výběr zahraničních seriálů, či filmů nepatří mezi ty hvězdné. A do toho cvičí Olga Šípková. To aby lidi nebyli tlustý jako prasata, když furt dřepí u televize. Kvůli Premiéře toho moc nenaseděli. Něco se sice snaží zachránit staré zahraniční klasiky jako A-Team, Daktary, nebo Remington Steele s Brosnanem, ale to nestačí. Stejně nepříliš účinná je i vlastní tvorba, v níž se objevují například pořady jako Zprávy ze společnosti, Svět 1995 až 1997, S. O. S, Kinorevue, nebo Dotkněte se hvězd. K hvězdné lize to zkrátka má prostě hodně, hodně daleko. Železný ve svém pořadu Volejte řediteli ukázal další koláč sledovanosti. A přitáhl s sebou dokonce i plyšového psa Nováka. Navíc důrazně podotkl, že jeho televize nikdy nebude vysílat Majora Zemana. Premiéra se snaží vrátit úder francouzským seriálem První polibky. To se už téměř rovná „polibku smrti“. Majkl Ví se svojí Runway show sklízí úspěch. Je to drzý, mladí to žerou, ale babičkám se to nelíbí. Premiéra taky navíc musí plnit své závazky ze smlouvy s regionálním vysíláním v podobě pořadu Prak. V hlavním vysílacím čase (20:00 hod) uvádí první díl italské televizní slátaniny Vysoká hra. Narovnají to Aktuality dne vysílané v jedenáct hodin? Asi ne. A tak s každým přibývajícím rokem bylo víc a víc jasné, že pokud má první komerční televize přežít, bude muset přijít velká změna.

 

TV silvestrovský program FTV Premiéra ze dne 31.12.1996

 

08:00 Uvidíte na Premiéře TV

08:05 Silvestrovské Baby studio (Dáda Patrasová a její nerozluční kamarádi žížala Julie a Oskar v pořadu pro nejmenší)

08:25 Čaroděj ze země Oz (animovaná pohádka)

08:50 Ali Baba a čtyřicet loupežníků (animovaná pohádka)

09:15 Trolíci 3 (Nová hudební dobrodružství Trolíků, vyprávění ze života hodných skřítků)

10:00 Máma v kanadách (Svérázná matka neváhá použít všech taktik, aby dostala svého syna z vojny – americká komedie)

11:40 Runway Party (Silvestrovské vydání hudebně zábavného pořadu s vrtulníkem Michaelem V.)

12:15 Pytlákova schovanka (Kterak chudá dívka přes všechny útrapy ke štěstí přišla – česká komedie)

14:15 S Václavem Faltusem Z nepohody do nepohody (Hudebně zábavný pořad se známým imitátorem a s populárními kapelami Moravankou, Květovankou, Orchestrem J. Hlavsou a Dudlajdou)

15:00 Velká sázka o malé pivo (česká komedie o tom jak se prodával hrad Karlštejn)

16:35 To je zábava (návrat do časů, kdy se filmové sny stávaly skutečností – americký střihový film)

18:40 Čichám, čichám člověčinu (Karel Černoch se zvířaty o lidech a s lidmi o zvířatech)

19:00 Silvestrovská Akta (zvláštní vydání publicistického pořadu)

19:15 Silvestrovské otázky z klobouku (Veronika Freimanová tentorát uvádí v zábavné soutěžní hře Carmen Mayerovou a Terezu Kostkovou, Věru Tichánkovou a Jiřího Skopečka, Karla Zicha a Václava Neckáře)

20:00 Mrazík (legendární ruská pohádka s nezapomenutelným dabingem Františka Filipovského)

21:25 Silvestrovský deník

21:40 Slaměný klobouk (česká komedie o zmatcích kolem jednoho dámského klobouku a jedné svatby)

23:05 Mistři magie (Přehlídku nejlepších čísel světových mistrů magie uvádějí monacká princezna Stephanie a filmová hvězda Lorenzo Lamas)

24:00 Vítáme nový rok

00:05 Písničky z Nepohody do nepohody

00:35 Tři muži ve sněhu (Hugo Haas v roli nezaměstnaného muže, který je omylem považován za výstředního milionáře – česká komedie)

02:15 Silvestrovské S.O.S. (zvláštní vydání hudebního klipového pořadu pro ty, kterým se ještě nechce spát)

04:30 Závěr vysílání

 

A tak přišel rok 1997. Rok velkých změn. Z Premiéry se stala Prima, což byl celkem prima nápad. Slogan pro tento rok a další, které ho měly následovat, byl jasný: Prima je prima! Další prima nápad je ten, že se začíná tlačit na rodinnou podívanou. Cílová skupina je jasná, perme to do ní ze všech hlavní. Ale hlavně, už žádné zbytečné žabomyší války s Novou. Nikomu to neprospěje. Nové vedení přineslo čerstvý vítr do plachet. Společná servisní organizace s Novou, větší pestrost a alternativa rodinné televize začala fungovat. Nárůst sledovanosti je toho důkazem. Pořady jako rozezívaná Carusošou, dopolední Prima jízda, nebo Nikdo není dokonalý, jsou již zapsány v povědomí mnoha diváků. A to je jen začátek. Blíží se nové Millénium a Prima, ještě před pár lety opomíjená Popelka, která je spíš k smíchu, se chystá vycenit své mediální zoubky. A bude to žrádlo. Mňam! Prima vařečka. Pohlreich se svým Ano, šéfe v té době čekal ještě na konci hodně dlouhé fronty.

 

Zabodovala vlastní tvorba. Rodinná pouta (2004), VéKáVéčka, tedy Velmi křehké vztahy, nebo později Cesty domů. České mýdlové opery si vybojovaly pořádný kus na koláči sledovanosti, stejně jako uvedení první reality šou v podobě Vyvolených, která spolehlivě převálcovala nováckého Big Brothera. Rovněž se výrazně změnilo a zatraktivnilo zpravodajství a Prima nejen že se naučila držet s konkurenční Novou krok, ale mnohdy jí i předstihla, což se v minulém století rovnalo téměř hodně nadnesené sci-fi pohádce. Třeba té o Ošklivce Katce.

 

Samozřejmě, ne všechno se povedlo. Kde je dneska Aplaus, Kinobazar, nebo Seznamka s Bárou? Vzpomene si na ně ještě někdo? Asi těžko. Zrovna tak je asi zbytečné vzpomínat si na to, jak roku 2012 Prima TV zanikla, aby vzápětí vznikla Prima Family. Povinnosti týkající se pravidelných vstupů pro regionální vysílání, zakotvené ve smlouvě, dokážou být někdy tak otravné. Je asi zbytečné i vzpomínat na celou plejádu investorů, partnerů, generálních ředitelů a managementů. To vše je skrytou za líbivou clonou televizní zábavy, kam se z Novy kromě jiných uchýlil i Suchánek s Ganzerem, aby si zde založili svou partičku. „Prima jede,“ říká její moderátor Voříšek a má vlastně pravdu. Pravdu, kterou chtějí diváci této TV stanice, slyšet.

 

Psát o dnešní Primě s několika kanály by bylo už jen nošení dříví do lesa. Tato televizní stanice si za více než dvacet let prostě vyšlapala svou image spojenou s úspěšnou a známou komerční televizí na českém trhu. Proto je třeba v nejlepším přestat. Přestat psát. Třeba jednou budu psát podobnou stať o TV Barandov, kde před nějakým časem rozjel svou nedělní šou bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný, který na jeden z diváckých dotazů poznamenal, že se mu nelíbí, že „jeho“ TV vysílá a stále reprízuje Majora Zemana. Nevydrželo mu to dlouho. Jeho pořad „Volejte Železnému“ neměl dlouhého trvání.

 

 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]