ProfilyHippies u nás: Underground a čekání na pravdu a lásku, která nepřišla.

 

 
A jak to bylo s hippies v Čechách? Co se k nám dostalo ze západu prosakovalo přes závoru a ostnatý plot s výstražnými cedulemi: ZÁKAZ VŠEM IMPERIALISTICKÝM SONGŮM A MYŠLENKÁM úspěšněji, než jak by to dokázala sebelepší reklama? 

 

Jednak proto, že zakázané ovoce nejlíp chutná a pak také proto, že Beatles, Bob Dylan, Janis Joplin, Jim Morrison, Jimmi Hendrix, Pink Floyd, Rolling Stones (…) jednoduše umí vzít za srdce. Tak tu v šedesátých letech kvete touha být nevšední, nechodit uniformě oblečen jako lampasák a učesán na blbečka a duch šedesátých let sílí a přináší rozmach v kultuře i politice. Dodnes nás mohou inspirovat Václav Hrabě a svými básněmi, Plastici svým rebelstvím, stejně jako Egon Bondy, Milan Kundera, Vlasta Chramostová, Václav Havel,  Alexandr Dubček a  mnoho dalších svobodomyslných lidí. Vznikající rockové kluby a ulice poseté máničkami se nelíbí tamním „agentům Smithům“ a tak vymýšlí programy, jak zamezit vzrůstající nekázni a vrátit komunistický Matrix do normálu. 
 
Pod smyšlenkou ochránit lid před vší obecnou násilně stříhá urousané vlasáče a s větším průšvihem: rodícím se Pražským jarem přijíždí v tancích na pomoc ruský medvěd. Svobodný duch šedesátých let v srpnu 68 dostává za uši a prchá za svobodou do exilu nebo tiše trpí za normalizace v Čechách, kde se věnuje své činnosti v undergroundu. Takže boj s nadvládou tvrdé diktatury pokračuje podporou samizdatových nakladatelstvích (buď ze zahraničí jako 68' Publishers  Škvoreckých v Torontu nebo domácí  Petlicí řízená Ludvíkem  Vaculíkem, Expedicí , Českou expedicí, Popelnicí, Pražskou imaginací...) a „štvavých vysílaček“ . Bylo jich pět: Deutsche Welle, Hlas Ameriky, Rádio Vatikán, BBC a především mnichovské rádio Svobodná Evropa. Zatímco první čtyři hlásaly více či méně oficiální stanoviska států, které je zřizovaly, či církve, která je provozovala, Svobodná Evropa byla v tomto smyslu výjimečná. Byla zřizovaná a financovaná americkým Kongresem, své zájmy v ní uplatnily americké tajné služby, fungovala jako prostředek informace – a propagandy zároveň. Na jednu stranu zprostředkovala na území totalitních států sovětského bloku informace, které byly před obyvatelstvem tamními vládami utajované z politických důvodů, na druhou stranu vytvářela předpolí k budoucí změně společenského zřízení, připravovala půdu v psychice a přesvědčení lidí. 
 
Nevím, jestli se to povedlo nebo ne. Psychika českého národa je asi dodnes poznamenaná zradou národů, ke kterým jsme nějak vzhlíželi, ať to byla Francie a Velká Británie, jež nás zaprodali v Mnichově nebo Rusko, které nás osvobodilo od nacistů, aby nás pak znásilnilo svým nekompromisním totalitním režimem. 
 
Na dobu sametové revoluce určitě vzpomínáme rádi, ale heslo „PRAVDA A LÁSKA ZVÍTĚZÍ NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ“ v nás vlivem naší netrpělivosti dost zhořklo a tak pořád čekáme, až se něco stane a přijde skutečná revoluce k lepšímu. Ano, užili jsme si tu euforii svobody, ale možná jsme čekali víc, než že ten výdobytek z ní někdo rychle rozkrade a my budeme jen nesouhlasně vrtět hlavou, reptat nebo závidět.  Asi bych teď raději s hrdostí vzpomínala na Sametovou revoluci jako na vítězství nad útlakem než na konspirací komunistů, kteří jen potřebovali včas převlíknout kabát, aby se dostali k větším korytům. Jak Svatopluk Karásek nazpíval: „Ďábel je stará kurva, on je převlíkne a přestrojí“.
 
 Asi jsme nikdy nebyli pravými hipíky, kteří věřili, že nás láska spasí. Neměli jsme čas tomu opravdu uvěřit a zjistit, že jen láska to nesvede. A ráda bych se dožila toho, že jako národ uvěříme, že láska a pravda to dokáží. A pak bysme to konečně mohli i zažít, ne?
 
Text: Marie Řeháková
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]