ProfilyJak vznikla vaše droga? (první televizní vysílání)

 

 
Už jste se někdy zamysleli co vůbec znamená televizní vysílání. Jasně, hospodyňky by odpověděli, že je to požehnání boží, díky kterému můžou čumět na telenovelu, jejich manželé na hokej a děti na pohádky.
 
Odbornější popis zní, že se jedná o soustavu telekomunikačních zařízení pro vysílání a přijímání rychlého sledu obrázků a zvuku na dálku. Ovšem do doby, než se první obrazovky rozzářily těmito na dálku přenesenými obrázky bylo zapotřebí mnoha let a mnoha geniálních nápadů. Shrňme si je:
 
- 1843: Skotský hodinář Alexandr Bain  definuje tři principy umožňující přenos obrazu na dálku. Jedná se o Rozklad obrazu na řádky a body, zadruhé pak Světelné body je potřeba převést na elektrické impulsy a naopak, a do třetice Rozklad i skládání musí probíhat synchronizovaně.
- 1883: Německý inženýr polského původu Paul Nipkow  vynalézá elektrický teleskop - princip mechanického rozkladu obrazu na světelné body pomocí rotujícího kotouče (spirálově uspořádané body) Snímač obrazu i obrazovku na principu Nipkowova disku využil o mnoho let později John Logie Baird. Bairdova televizní soustava je založena na mechanickém zařízení, jehož hlavní část tvoří rotující disk, který je po obvodu opatřen otvory umístěnými ve spirále.
- 1897: Německý fyzik Ferdinand Braun vynalézá katodový oscilograf (budoucí snímací elektronka). Braun se dále věnoval bezdrátové telegrafii, což mu v roce 1909 přineslo Nobelovu cenu.
- 1923: Kosma Zworykin vynalézá snímací elektronku - ikonoskop přijímací elektronky.
- 1924: John Logie Baird slaví první úspěch obraz Maltézkého kříže přenáší na vzdálenost 2,5 metru
- 1925: Baird zakládá první televizní společnost Television Ltd. 
- 1926: 27. ledna předvádí Baird veřejně členům Royal Institutu první mechanickou televizi, která trpí velkými nedostatky. Přenesený signál má velmi nízkou kvalitu
- 1929: V Berlíně je založena firma Fernseh A.G., která ve 30. letech získává vedoucí postavení při rozvoji televizní techniky v Evropě.
 
Třicátá léta se pak nesou v duchu experimentálních televizních vysílání, napříč všemi vyspělejšími státy. Experimentuje se od Anglie, přes Sovětský svaz, USA, Francii až po Německo.
2. listopadu roku 1936 začíná pro majitele cca 300 televizorů, pravidelně vysílat BBC. Nové masmédium je zrozeno.
 
23.března.1948 se v Tanvaldě odehrává první pokusné vysílání televize v Československu. Skupina vědců Vojenského technického ústavu uskutečnuje ukázku pro veřejnost. Další pokusné televizní vysílání se pak uskutečnilo v roce 1948 v rámci Mezinárodní výstavy rozhlasu MEVRO v Praze.
1.května 1953 začíná první pravidelné zkušební veřejné vysílání v Československu. Televizní studia jsou v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Vysílá se dvakrát až třikrát týdně pouze ve večerních hodinách. 
V roce 1954 se začíná vysílat 4 dny v týdnu, následující rok pět a v roce 1958 se už jede každý den. V září 1961 má koncesi 1 mil. majitelů televizních přijímačů, v roce 1963 je to již 1,5 mil. majitelů.  
V roce 1966 je zahájeno první televizní reklamní vysílání, 1970 začíná vysílat druhý program, 1973 je spuštěno barevné vysílání.
 
Dnes je již televizor nedílnou a nepředstavitelnou součástí každé rodiny.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]