ProfilyLékař od Stalingradu


 

Příběh bývalého táborového lékaře, jenž svým chováním v zajetí zachránil bezpočtu spoluvězňů život.
 
Film vychází z populární knihy Heinze G. Konsalika, která zpracovává autobiografické vyprávění doktora Ottmara Kohlera. Ten byl úřadujícím šéflékařem nejprve v Kolíně nad Rýnem, později v Idar-Obersteinu. Po druhé světové válce byl vězněn v zajateckém táboře u Stalingradu, kde se mu podařilo „probudit“ k životu nespočet vězňů, kteří už byli smířeni se smrtí ve vězení. Veškerá jeho odvaha a síla, kterou dokázal přenést na druhé, je vtisknuta do příběhu jako stěžejní okolnosti života v táboře.
 
Málokdy máme před sebou německý film, který se vyrovnává s černou minulostí své země s takovou objektivitou, jako právě Lékař od Stalingradu. Na jedné straně jsou tady němečtí vězni, kterým je v lágru upíráno právo na důstojný život. Někteří si uvědomují své hříchy i hříchy své vlasti, jiní se jen těžko smiřují s faktem, že prohráli. Proti nim všem stojí rudoarmejští dozorci, který svou službu chápou jako možnost msty. Naštěstí je tady lékař od Stalingradu, který se svým přirozeným smyslem pro spravedlnost pokusí oběma táborům otevřít oči.
 
I když se film svou délkou přibližuje dvěma hodinám, je natočen s takovou lehkostí a přirozeností, že se nudit rozhodně nebudete. Vyčištěný černobílý obraz dodává snímku punc historické autenticity a jednotlivé postavy působí před kamerou jako ryby ve vodě. A jasně největším kaprem je O. E. Hasse v roli hlavního hrdiny, který už svůj talent prokázal například v nedávno vydaném filmu Admirál Canaris: Život pro Německo.
 
PLUS
ROMÁN NA POKRAČOVÁNÍ
Německý autor Heinz G. Konsalik považoval Lékaře od Stalingradu za své životní dílo. Vyhledal tehdy očité svědky a vyzpovídal téměř stovku navrátilců od Stalingradu. Jejich líčení potom navzájem propojil a románově doplnil. Příběh hrdinného lékaře vycházel nejprve jako román na pokračování v časopisu Revue a poté se dočkal i svého knižního vydání. A právě to se stalo základem stejnojmenného filmu.
 
DVD DISK
Menu působí trochu amatérským dojmem a taky nepřináší nic nového. Kromě tří základních DVD funkcí je zde jen reklama na jiné filmy.

Fotogalerie


Video


Archiv

Příběh bývalého táborového lékaře, jenž svým chováním v zajetí zachránil bezpočtu spoluvězňů život. Film vychází z populární knihy Heinze G. Konsalika, která zpracovává autobiografické vyprávění doktora Ottmara Kohlera. Ten byl úřadujícím šéflékařem nejprve v Kolíně nad Rýnem, později v Idar-Obersteinu. Po druhé světové válce byl vězněn v zajateckém táboře u Stalingradu, kde se mu podařilo „probudit“ k životu nespočet vězňů, kteří už byli smířeni se smrtí ve vězení. Veškerá jeho odvaha a síla, kterou dokázal přenést na druhé, je vtisknuta do příběhu jako stěžejní okolnosti života v táboře. (oficiální text distributora)


Tvůrci


Další recenze


více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]