ProfilyValkýra

 

„Vůdcovy sliby o míru a prosperitě zůstaly zapomenuty někde v příkopě a zanechaly za sebou jen stopy zkázy. Násilí páchané jednotkami SS je nesmazatelnou skvrnou na cti německé armády.

 

V armádním sboru panuje odpor k násilí páchanému nacisty – jde o vraždy civilistů, mučení a hladovění vězňů a masové popravy Židů. Mojí povinností jako vojáka už není bránit svoji zemi, ale ochránit lidské životy.

Nenašel jsem jediného velitele, který by se odvážil Hitlerovi postavit. Jsem obklopen muži neochotnými nebo neschopnými postavit se pravdě tváří v tvář: Hitler není úhlavním nepřítelem celého světa, ale především nepřítelem Německa.

Musí přijít změna…“

- Tom Cruise jako plukovník Claus von Stauffenberg ve filmu Valkýra

 

 


Tom Cruise už není Ethan Hunt ani Top Gun. Brian Singer si už zase nehraje s mutanty X ani se Supermanem. Oba se totiž rozhodli zavraždit Hitlera.

Prostředkem k tomu jim byla skutečná událost, známá jako operace Valkýra. Jejím smyslem byla likvidace prvního muže Třetí říše a s ní spojený převrat. Tehdy se totiž psal rok 1943 a nejednomu Němci bylo jasné, že to, co se blíží, smrdí nechutným průšvihem. A to pro celé Německo. Mýtus o neporazitelnosti wehrmachtu se již dávno rozplynul jako pára nad hrncem, nesmyslná genocida začala strašit nejednoho německého generála víc než Freddy Krueger puberťáky a s postupem ruských a spojeneckých vojsk se blížící se špatný konec zdál neodvratný. A pak tady taky fungovalo něco jako vojenská čest. A nacionalismus. Německý nacionalismus, ne fašistický. Tudíž cesta razantně oponovat malému muži s velkou patkou a knírkem byla z německého (nikoliv fašistického) nacionálního cítění tím nejpřijatelnějším řešením. A jaká oponentura je razantnější než čistě provedený atentát. Ale co dál? Co by se stalo, kdyby byl Hitler po smrti? Co na to jeho soukmenovci jako Göring nebo Goebbels? Co na to SS?

 

 

A tady do hry vstupuje plukovník Claus Schenk Graf von Stauffenberg. Napůl zmrzačený z afrického bojiště, plný hořkosti, stejně jako přesvědčený, že pod dalším Hitlerovým vedením má Německo více než pravděpodobnou šanci stát se opovrhovaným vyvrhelem. A po prohrané válce štvancem. Dějepis a události, které následovaly, mu jistě daly za pravdu.
Jenže stále se píše rok 1943 a nikdo pořádně neví, co bude dál.

 

 

A pak to Stauffenberga napadne. Možnost, jak zařídit, aby se ani po Hitlerově smrti Německo bojující na všech frontách nepropadlo do chaosu. Východiskem by mohla být operace Valkýra, Hitlerův záložní plán pro řešení krizové situace spočívající ve využití rezervní armády v Berlíně, která má tvořit hráz proti případnému puči. Ovšem aby tento plán vyšel, musí být Hitler mrtev.

 

 

Čímž se dostáváme do roku 1944, konkrétně ke dni 20. července, ve kterém Stauffenberg provedl pumový atentát na Adolfa Hitlera, což je nepopiratelný historický fakt. Stejný fakt jako ten, že se Hitlerovi štěstěnou osudu podařilo přežít.
Alfa a omega celého příběhu je ve filmu náležitě dramaticky podána, stejně jako osudové selhání generála Olbrichta, který pozdržel o několik hodin spuštění Valkýry, což mělo nakonec za následek selhání celé operace. Ale i to je nakonec historie.

 

 

Historie, která potvrzuje, že ne všichni Němci byli fašisti páchající po celé Evropě zvěrstva nejtěžšího kalibru. Němci, kteří jako jediní mají svůj pomník v poválečném Berlíně. A právě tohoto monumentu si všiml Christopher McQuarrie, jenž má doma Oscara za scénář k Obvyklým podezřelým, tedy filmu, se kterým Singer udělal díru do kinematografického světa.
A právě Brian Singer neodolal výzvě zdramatizovat a s velkolepou pompou uvést na velké plátno celou historii nejznámějšího spiknutí proti Hitlerovi. Do hlavní role obsadil Toma Cruise, který jako spiklenec Stauffenberg podává výborný výkon, stejně jako další velká herecká jména, mezi kterými nechybí Kenneth Branagh či Terence Stamp.

 

 


Singer ctí historická fakta, Hitler i nacističtí pohlaváři jsou zpodobněni na výbornou a ani v nejmenším netrpí ani historická fakta, která tvůrčí tým zodpovědně ctí a nepokouší se je v rámci efektivity nikterak přibarvit. Navíc díky Singerově umu Valkýra nepůsobí jako nudná dějepisecká rekonstrukce, ale jako moderní, výborně natočený konspirační thriller, u kterého sice všichni, co nepropadli nebo neignorovali hodiny dějepisu, vědí, jak dopadne, ale přesto se na něj více než dobře dívá. Ať už pro chladný odstup od jakýchkoliv emocí, nebo pro výborně zvládnutou dramatizaci, která ani chvilku nenudí. Valkýra (míněn je film) prostě šlape jako hodinky a na rozdíl od Valkýry (míněna je historická událost) splnila vše, co od ní divák očekává. Tedy i smrt Toma Cruise.

 

 

 


DVD DISK
Jednodisková Valkýra na DVD sází hlavně na komentáře, které jsou hnedle dva. K nim jsou navíc připojeny ještě další dva dokumenty o filmu. První šestnáctiminutový ukazuje, jak film Valkýra vznikl, druhý třičtvrtěhodinový je o skutečné Valkýře. Oba dokumenty jsou s českou podporou.

 „Ten film je tikající bomba. Je to strhující, napínavý thriller, při kterém budete sedět celou dobu na kraji sedadla. Jsem pyšný, že jsme tento film natočili.“ (Tom Cruise)


Chronologie skutečných událostí

8. listopadu 1939 – Georg Elser se neúspěšně pokusí spáchat bombový atentát na Hitlera.

léto 1941 – Henning von Tresckow začíná organizovat odpor uvnitř strategické vojenské skupiny (Army Group Center).

13. března 1943 – Tresckowova časovaná bomba v Hitlerově letadla nevybuchla.

7. dubna 1943 - Claus von Stauffenberg je vážně zraněn v Tunisku.

24. ledna 1943 – Franklin D. Roosevelt a Winston Churchill požadují bezpodmínečnou kapitulaci Německa.

léto 1943 – Tresckow, Friedrich Olbricht a Claus von Stauffenberg začínají přizpůsobovat Hitlerovu Operaci Valkýra plánovanému puči.

říjen 1943 – Stauffenberg jmenován náčelníkem generálního štábu.
 
11. července 1944 – První Stauffenbergův plán zavraždit Hitlera se nezdařil.

15. července  1944 – I druhý pokus zavraždit Hitlera v jeho sídle Vlčí jáma skončil neúspěšně.

20. července 1944 – Stauffenberg umístil ve Vlčí jámě bombu, puč začíná. Tu samou noc jsou Stauffenberg, Olbricht, Albrecht Mertz von Quirnheim a Werner von Haeften popraveni střeleckou jednotkou na nádvoří v Bendlerstrasse.

30. dubna 1945 – Téměř na konci války spáchal Hitler sebevraždu.

 

Aktéři operace Valkýra:

Plukovník Claus Schenk Graf von Stauffenberg / Tom Cruise

Stauffenberg vyrostl v Bavorsku ve šlechtické rodině, jež měla 700 let starou historii. Měl rád umění, hudbu a poezii, ale v roce 1920 vstoupil do armády. Nadřízení si záhy všimli jeho nadání pro vojenskou organizaci a logistiku a jeho pozice v armádě prudce sílila.
V bojích v Africe 1943 přišel v boji o oko, pravou ruku a několik prstů na levé ruce. Přes vážná zranění byl na podzim 1943 jmenován náčelníkem německého generálního štábu. V červnu 1944 byl povýšen na náčelníka generálního štábu záložní armády, což mimo jiné znamenalo přímý kontakt s Hitlerem. Ocitl se ve skvělé pozici, ze které mohl zorganizovat jeho odstranění.


 

Generál major Henning von Tresckow / Kenneth Branagh

Dnes je Henning von Tresckow znám jako nejzapálenější a nejnebezpečnější Hitlerův odpůrce uvnitř německých ozbrojených sil. Tento příslušník pruské šlechtické rodiny byl považován za mimořádného stratéga s vynikající dlouholetou službou Německu. Ale už v roce 1938 začal sjednocovat armádní příslušníky i civilisty z odboje, aby hledali způsob, jak svrhnout Hitlerovu vládu.

 

 

General Friedrich Olbricht / Bill Nighy

I generál Friedrich Olbricht byl vojenským hrdinou, vyznamenaným Železným křížem, jenž zastával pozici velitele kanceláře uvnitř vrchního velitelství. V roce 1940 se přidal k odboji a tajně připravoval svržení Hitlera. Právě on vydal 20. července rozkaz k zahájení operace Valkýra. Na kraji smrti pak napsal svému zeťovi: „Zemřu pro dobrou věc, o které jsem hluboce přesvědčen. Měli bychom se teď přiznat, že jsme hřešili? Ne, odvážili jsme se udělat to nejlepší pro Německo.“ 
.

 

Generál Ludwig Beck / Terence Stamp

Ačkoliv v letech 1933 až 1938 působil jako kancléř německé armády, rychle se z generála Ludwiga Becka stal otevřený kritik Hitlerových vojenských plánů. Poslechl svoje svědomí a napsal důrazné memorandum proti Hitlerově politice agrese a rezignoval na svou funkci. Po neúspěšné snaze přesvědčit další vysoce postavené velitele, aby rezignovali společně a svrhli tím vládu, začal budovat tajnou síť vojenských a civilních agentů, kteří pomohli vytvořit jádro německého odporu. Je pravděpodobné, že v případě úspěchu puče by se Beck stal novou hlavou Německa. 

 

 

Generál Friedrich Fromm / Tom Wilkinson

Stauffenbergův nadřízený během událostí roku 1944 byl Friedrich Fromm, náčelník záložní armády. Ačkoliv není historicky jasné, jestli Fromm věděl, že jeho muži chystají atentát , v případě, že ano, zůstal zticha a neudělal nic, aby tomu bránil. Přesto, když se spiknutí nezdařilo, byl to Fromm, který Stauffenberga a ostatní zradil.

 

 

Generál Erich Fellgiebel / Eddie Izzard

Voják z povolání Erich Fellgiebel byl velitelem signálních útvarů, a proto byl zasvěcený do všech tajných záležitostí nacistické vlády. Do odboje ho přivedl jeho nadřízený Ludwig Beck. V operaci 20. července se stal spojovací linkou, byl to on, kdo byl pověřen úkolem odstřihnout spojení Hitlerova sídla od zbytku Německa. Později byl jedním z prvním zajatých.

 

 

Nadporučík Werner von Haeften/Jamie Parker

Pravděpodobně nejblíž byl v osudných dnech kolem 20. července Stauffenbergovi jeho osobní pobočník Werner von Haeften. Začal pro něj pracovat v roce 1943 a brzy se stal součástí samotného odboje. Vystudovaný právník vstoupil do armády na začátku války.

 
FotogalerieTvůrci


Odkazy


Archiv


více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]