ProfilyZkáza lodi Gustloff


 

Loď Wilhelm Gustlof byla německým Titanicem. Současně byla i velkou nadějí německých uprchlíků, kteří brali nohy na ramena ve chvíli, kdy v třetí říši začalo jít „tlustý do tenkých“.

 

Jo, psal se začátek roku 1945 a Němcům bylo jasné, že tuhle válku určitě nevyhrajou. Přístav v Kdyni byl plný uprchlíků a obří loď Gustloff byla jejich poslední nadějí. Všichni se tudíž chtěli na loď nacpat a spasit se před postupujícími rudoarmějci. Chudáci. Kdyby viděli do nejbližší budoucnosti, velká loď by zela prázdnotou. Gostloff totiž nebyl nadějí, Gustloff byl totiž jejich zkázou, která je námětem tohoto dvoudílného, bezmála tříhodinového televizního filmu Josepha Wilsmaiera, který začátkem devadesátých let nechal bez heroismu a příkras bojovat německé vojáky v mrazivém kotli Stalingradu. A nyní se podíval (sice ne s tak bombastickým rozpočtem, jako v případě Stalingradu) na další tragickou kapitolu německých válečných dějin. Na kapitolu o které se dlouho nemluvilo. Stačila totiž tři torpéda z ruské ponorky a jméno Vilhelm Gustloff se mohlo zapsat do historie velkých námořních tragédií, hned vedle Titanicu. Dost se na tom podepsal i fakt, že Gustloff plul sám, bez obranného doprovodu a že, byť transportoval hromadu civilistů, měl statut válečné lodě.
 
Ano, to je realita. Dostatečná záminka na to, aby se Wilsmayer pokusil, ve výpravné televizní produkci (na televizi hodně výpravné produkci) natočit svůj „Titanic“. A zároveň je třeba přiznat, že se mu to podařilo na výbornou. Divák se díky velké stopáži může z kraje seznámit se vzorkem jednotlivých cestujících i posádky (což má za následek že mu jejich smrt není lhostejná), stejně jako chaosem v Kdyni (což všechno zabere úvodní první hodinu a půl), zatím co v druhé je přítomen od počátku, v podobě tří svištících torpéd (čtvrté se zaseklo), přes katastrofický obraz, až do konce dokonané zkázy, během níž zařvalo 9000 lidí. Di Caprio sice mezi nimi nebyl, ale když si člověk uvědomí fakt, že někdo ve „spravedlivé válce“, jak Rusové druhou světovou nazývali, torpédoval loď plnou uprchlíků, mimo jiné i žen a dětí, je to taky pěkná soda.
 
Ale kdo jsme, aby jsme soudili dějiny. Film samozřejmě emočně působí ve prospěch Němců – když válečné hrůzy odserou civilisti, není to nikdy velká švanda, ale historická fakta v tomto případě mluví jasně. A fakt je, že ani jedna ze stran poté, co Gustloff sklouzl do svého hlubokého mokrého hrobu, nechtěl tuto skutečnost, stejně jako okolnosti k ní vedoucí, příliš komentovat.Jinými slovy. O Titaniku se žvatlalo a žvatlá pořád. O Gustlovu, i když na něm "zařvalo několikanásobně víc lidí než na Titanicu, vůbec. Proto je taky dobře, že tento film spatřil světlo (i když jen televiního) světa.
 
 
DVD DISK
Gustloff je dvoudílnou televizní minisérií. Na DVD tak najdete oba díly (možno přehrát zvlášť i jednotlivě) a šmitec.

FotogalerieArchiv

 

Německá loď Wilhelm Gustloff byla v lednu 1945 zasažena třemi sovětskými torpédy a okamžitě se začala potápět. Nastal zoufalý boj o přežití, při kterém zahynulo 5krát více lidí než při zkáze Titanicu. Tato katastrofa se vepsala do dějin... (oficiální text distributora)
 

Tvůrci


Další recenze


více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]