ProfilyHitlerova smrt: pád, pistole jed, popel a prach

 
Je konec dubna 1945. V ulicích Berlína se bojuje. Ve stejný den je dobyta Ostrava. Troska muže, který byl svého časem nejmocnějším v Evropě definitivně pochopila, že se pánem světa nestane. Třas jeho levé ruky nelze přehlédnout. 
 
Adolf Hitler konečně pochopil, že s koncem dubna přišel i jeho vlastní konec. Stejně jako konec ambicím vybudovat nesmrtelnou Třetí říši. V živé paměti má ještě narozeninový dárek od spojeneckého letectva, které nad celým městem rozprostřelo pumový koberec. To bylo před deseti dny. 20. Dubna mu bylo rovných 56 let. Zkáza jeho města, jeho pevnosti započala. Zkáza jeho osobnosti, se započala o dva roky dříve. Porážkou u Stalingradu. Od té doby to šlo už jen z kopce. Neúspěch stíhal neúspěch. Nepomáhaly dlouhé monology, nepomáhaly rozbory nad mapami v generálních štábech. A nefungovala už ani naděje v tajné zázračné zbraně, které by snad ještě mohly zvrátit chod nepříznivých událostí. A tak skončil zde. Pohřben s několika nejvěrnějšími pod železobetonem, šestnáct metrů pod říšským kancléřstvím. Dva dny po svých narozeninách se zhroutil a přiznal, že je válka prohraná, což nikdy před tím neprohlásil (veřejně ani při poradě). Z toho obvinil armádu, především generalitu. 
 
 
„Berlín neopustím!“
 
Vůdci, i když ten už je na pokraji sil, který se už neobejde bez hole, je jasné, že každý chce dostat jeho hlavu jako největší trofej druhé světové války. A samozřejmě se nemýlil. Radikální rozhodnutí tak padlo již 23. dubna. Hitler se rozhodl. Spáchá sebevraždu a jeho tělo bude definitivně zničeno. Tak definitivně, aby ani jeho jedinou část nemohli použít jeho nepřátelé jako triumfální raritu. V té době již Spojenci, společně s Rusi soupeří, komu se podaří Hitlera zajmout. 25. dubna rudá armáda obklíčila celý Berlín a rádiové spojení s německými jednotkami, které se bránily ve městě, bylo ztraceno. Německé vrchní velení bylo při předávání rozkazů odkázáno na telefonní linky a rozhlas. Američani jsou přesvědčení, že se Hitler skrývý v Bavorsku.
 
 
„Dokud nás smrt nerozdělí.“
 
Slavilo se až do čtvrté hodiny ranní. Na oslavy padly poslední zásoby šampaňského. Hlesekonečně po dlouhých letech rozhodl. V okamžik,kdy noc lámala osmadvacátý duben na devětadvacátý, si řekl „ano“ se svou dlouholetou přítelkyní a milenkou Evou Braunovou. Před tím samozřejmě musela následovat kladná odpověď, potvrzující jejich árijský původ. Oddává je nacistický úředník, který má právo vykonávat civilní svatby. Z Evy Braunové se tak stane na několik málo hodin, které jí zbývají do konce života Eva Hitlerová. Však se taky na oddacím listě splete. Nejprve napíše u svého jména B a následovně se opraví. Svatební cesta se konat nebude. Schorner sice stále navrhuje Hitlerovi, aby se přesunul do české Prahy, ten však opět odmítá. „Buď Berlín ubráním, nebo zde zemřu!“
 
 
Zavraždili Benita! Parchanti.
 
Ve svůj svatební den se Hitler dozvídá, že italští partyzáni popravili jeho italského spojence a přítele Benita Mussoliniho. Dozvěděl se i že jeho mrtvolu, stejně jako mrtvolu jeho milenky pověsili hlavou dolů a zneuctili. (více o tom si přečtete ZDE) Vidina, že by se mu mohlo dostat takového ponížení jej šokuje. Stín smrti je stále zřetelnější. Hitler sepisuje své závěti. Osobní i politickou. Jeho původně zamýšleného nástupce Heinricha Himlera, v ní střídá admirál Karl Dönitz. Hitler se totiž dozvěděl, že Himmler jedná za jeho zády se Spojenci a považuje to za zradu. Jeho nejbližší přítel se tak okamžitě změnil v nenáviděného parazita. Zároveň s tím Hitler nařizuje doktoru Wernerovi Haasemu, aby otestoval účinek kyanidových kapslí. Ten jed zkouší na Hitlerově psu Blondi a Evině malém kokršpanělovi. Po chvilce obě zvířata umírají.
 
 
Konec dubna, konec Hitlera
 
30. duben 1945. Den Hitlerovy smrti. Rudá armáda je již méně než půl kilometru od Říšského kancléřství. Tuto neradostnou zprávu sděluje Hitlerovi generál Weidling, který se stal vrchním velitelem obrany Berlína. Weidling vůdci současně oznamuje, že německým jednotkám v Berlíně dojde zřejmě v noci munice. 
Hitler se svou manželkou Evou obědvají. Podávají se špagety. Oba ví, že se jedná o poslední oběd, ale nijak to nekomentují. Poté se novomanželé setkávají se svými nejbližšími. Nastává čas posledního rozloučení. Hodiny odtikávají poslední minuty jejich životů. Před třetí hodinou odpolední už vcházejí sami do studovny. V 15:15 se ozývá z pokoje rána. Ostatní chvilku vyčkávají a pak jdou dovnitř. Hitlerův komorník Heinz Linge spolu s Martinem Bormanem otevírají dveře do pracovny. Heinz Linge později vypověděl, že ihned ucítil vůni mandlí, což ukazuje na použití kyanidu. Hitlerův pobočník Otto Günsche vstoupil do pracovny a našel dvě mrtvá těla na pohovce. Podle jeho výpovědi seděla Eva na malé pohovce nalevo od Hitlera. Günsche prohlásil, že Hitler se zastřelil zbraní Walther PPK 7.65 mm, která ležela u jeho nohou. Krev z Hitlerova pravého spánku měla vytvořit krvavou skvrnu na pravé straně opěradla pohovky a na koberci byla viditelná krvavá skvrna. Tělo Evy Braunové neneslo žádné známky střelné zbraně, takže vše nasvědčovalo tomu, že se otrávila kyanidem. 
 
 
Úklid bez piety
 
Mrtví manželé jsou zabaleni do deky a vyneseni na zahradu před bunkr. Tam jsou mrtvoly uloženy do jednoho z kráterů po vybuchlé bombě a vzápětí je na ně nalito 200 litrů benzínu. Tato smuteční hranice bez pompy a poct hoří celý den. 
 
První pokus o zapálení obou těl benzínem selhal. Heinz Linge odešel zpět do bunkru a vrátil se s rolí papíru. Bormann poté zapálil papíry a hodil je na mrtvá těla. Když začala obě těla hořet, shromáždila se u nich malá skupinka osob. Několik Hitlerových nejbližších, jako byl Bormann, Günsche, Linge, Goebbels, se přišlo rozloučit a vzdát čest mrtvému vůdci. Měli salutovat u dveří bunkru. Pak začala okolí ostřelovat Rudá armáda.
 
 "Dnes odpoledne náš vůdce Adofl Hitler padl za Německo ve svém velitelském stanovišti v říšském kancléřství, když bojoval do posledního dechu proti bolševismu."  
 
Dva dny nato vstoupí do bunkru Rusové. Mají přímý rozkaz od Stalina, aby našli Hitlerovo tělo a přivezli mu ho. Jednotka SMERŠ, která je na tuto akci vyčleněna, prohledává dvoupatrový kryt od shora dolů, ale po Hitlerovi ani památka. Najdou pouze mrtvého Josepha Goebbelse, jeho manželku a děti – všichni jsou otráveni kyanidem. Naznačují to jejich modré tváře. Znamená to, že Hitler unikl???
 
 
Hitlerovy ostatky
 
Jak se vzápětí zdá, sovětské pátrání slaví úspěch. V zahradě je nalezeno tělo s podobnou vizáží, jakou měl vůdce Třetí říše. Krátkodobé nadšení je však utlumeno zklamáním. Jedná se o tělo Hitlerova dvojníka. Teprve až 4. května vojáci nalézají kráter se spálenými těly. Muže, ženy a dvou psů. Ostatky jsou vzápětí na přímý rozkaz z nejvyšších míst převezeny k pitvě, která potvrzuje, že se v případě mužských pozůstatků jedná o tělo Adolfa Hitlera. Spolu s tím pitva, která byla provedena 8. května, měla údajně prokázat, že Hitlerova lebka byla poškozena výstřelem ze zbraně a v jeho čelisti měly být nalezeny skleněné střepy z kyanidové kapsle. 
 
Ale i přes to se objevuje nejedna z teorií, že Hitler druhou světovou válku přežil a ukrývá se.
 
25. října 1956 nakonec soud v bavorském Berchtesgadenu oficiálně prohlašuje Adolfa Hitlera za mrtvého. V té době zároveň kolují fámy, že část z ostatků, konkrétně část lebky používá Stalin jako svůj popelník.
 
Ostatně ostatky, jak Hitlera, tak i ostatních mrtvých z bunkru KGB nejprve převezla do východoněmeckého Magdeburgu, kde nejprve byly pohřbeny pod dlažbou místních kasáren a následovně, při jejich rekonstrukci v sedmdesátých letech pod přísným utajením exhumovány, spáleny, smíchány s popelem a kousky uhlí a rozprášeny do postranního toku Labe. To vše samozřejmě pod tím nepřísnějším utajením. Svět se tak o posledním osudu Hitlera dozvěděl až v roce 1993 díky odtajněné zprávě KGB.
 
 
 
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]