ProfilyBitva u Brodů: Ruská tanková katastrofa

 
Sovětský svaz zažíval naplno svou noční můru.  Fašistická vojska, která v rámci operace Barbarossa překročila sovětskou hranici. Rychle postupovala do vnitrozemí, a jak se zdálo, nebylo v lidských, ani těch sovětských, silách je zastavit.
 
Stalin se již probral ze své letargie, vyhlásil boj za Velkou vlasteneckou válku a na frontu putovaly striktní povely v podobě rozkazů Zastavit nepřítele za každou cenu! Zahájit protiútok! A samozřejmě Bít se do posledního muže! K čemuž v situaci kdy na ruské straně vládl zmatek, o účelné koordinaci nemohlo být ani řeči a zmatek umocňovaly donucovací jednotky NKVD vyhrožující velitelům trest smrti, pokud nepůjdou do nesmyslného útoku s pramalou vyhlídkou na úspěch, taky docházelo.
 
Jeden z německých útočných směrů, armáda Jih, postupující rychle směrem ke Kyjevu měl před sebou překážku v podobě sovětského jihozápadního frontu. Ten, pod velením  generála Michaila Kirponose začal téměř okamžitě s protiútoky, které však neměli na fašistickou valící se lavinu velký vliv. A to i přes fakt, že měl k dispozici slušnou palebnou sílu v podobě šesti motorizovaných sborů.
 
A tak bylo rozhodnuto, že 26. června v trojúhelníku měst Dubno - Luck - Brody zahájí Rudá armáda (v tomto případě disponující větším počtem tanků) mohutnou protiofenzívu, která soustředěnými silami zlikviduje německý průlom a posléze postoupí na polský Lublin. Materiální převaha měla hrát ve prospěch Sovětů. Jenže tak jednoduché a jednoznačné, jak to vypadalo na papíře, to nebylo. Rudá armáda již od prvních střetů, které následovaly bezprostředně po vpádu Němců na sovětské území ztráceli. Svou vinu na tom měla nekoordinovanost útoků, kdy za tanky scházela pěchota, fakt, že Luftwafe, poté co zlikvidovala většinu sovětského letectva, vládla nebi a rovněž všeobecný chaost umocněný direktivami útočit za každou cenu. Často bez rozmyslu. To mělo za následek katastrofální ztráty. Nezřídka se stávalo, že z boje se za sovětskou stranu vrátilo pouhých 9 procent techniky z původního stavu.
 
A samozřejmě podobnými nešvary trpěla i plánovaná velká protiofenzíva. První překvapivý úder sice splnil ze začátku svůj účel a Němce zaskočil, jenže vzápětí se začalo projevovat, že mnoho strojů trpělo jak nedostatkem paliva, tak i munice. Čtyřdenní velká bitva se tak změnila v jeden velký zmatek v němž se bez rozmyslu přesunovaly jednotky, až se jedna z divizí ztratila v bažinách, po té, co jejího velitele odstranil a velení převzal politický komisař , jiné stroje zůstaly stát bez paliva na bojišti, kde se posléze staly snadným cílem a díky váznoucí komunikaci a nekoordinovanosti, byly mnohé svazy němci odříznuty, izolovány a posléze zničeny. Třeba při útoku na Dubno, se rovněž po prvotním úspěchu projevila nejprve absence pěchoty, tak i nedostatečné vybavení palivem, načež tanky „ochrnuly“ posléze byly vlastními vojáky zapáleny, aby nepadly do rukou nepřítely, načež zbytek přeživších prchal z bitvy po svých, aby si alespoň zachránil vlastní život. 
 
Ano, tentokrát ruský „urááá útok“ a taktika převálcovat nepřítele početní převahou selhali na celé čáře a německá preciznost podložená organizovaným velením, slavila úspěch. Plánovaná protiofenzíva se tak nakonec zvrhla v masakr, kdy se řídnoucí řady rudoarmějců vrhaly do zoufalých útoků, v nichž se sice dařilo ničit techniku nepřítele, ale to za cenu několikanásobných obětí.  A to i přes fakt, že do bojů byly vedle zastaralých sovětských tanků nasazeny i nové stroje T-34 a KV-1 a 2, které ty německé několikanásobně převyšovaly. Na jejich pancíře německé protitankové zbraně nestačily a tak se staly většinou obětí německých bombardérů, tankoborníků, či  protiletadlových děl ráže 88 mm.
 
Kruté boje mezi německými a sovětskými tankovými jednotkami probíhaly až do 30. června 1941, než bylo definitivně rozhodnuto. 
 
Zdecimovaným Sovětům nezbylo nic jiného, než ústup na východ a německá válečná mašinérie, byť částečně oslabená, mohla postupovat dále na Lvov a Kyjev.   
 
Tato série bitev se tak stala největším tankovým střetem všech dob, alespoň do doby, než jí zastínila mnohem známější bitva u Kurského oblouku, která však již dopadla ve prospěch Sovětů, díky čemuž byla náležitě mediálně zpropagována. Bitva u Brodu tak byla odsouzena jako téměř neznámá epizoda německého vítězného tažení.
 
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]