ProfilyCasablanca 1943: Kapitulace a otevření druhé fronty

 

 
Jméno města a zároveň strategického přístavu v dobách druhé světové války se od čtyřicátých let stalo zásadním hned ve dvou případech.
 
Poprvé to bylo díky filmu Casablanca, natočeného v roce 1942, který se stal kultovní limonádou z prostředí centra utečenců a odbojářů na neokupované marocké půdě a podruhé o rok později, kdy se zde konala konference spojeneckých mocností, která kromě jiného stanovila, že druhá světová válka bude ukončena pouze bezpodmínečnou kapitulací Německa, Itálie a Japonska.
 
 
Psal se rok 1943 a vývoj na bojištích druhé světové války přestal být tak jednoznačným, jak se doposud zdálo. Němci zamrzli u Stalingradu, nepodařilo se jim dobýt Anglii a v severní Africe probíhala společná britsko-americká operace. Karta se začala postupně obracet. Bylo tedy na čase stanovit další společnou strategii namířenou proti fašistické expanzi, které již docházel dech. Bylo třeba společné schůzky.
 
Ta se měla uskutečnit od 14. ledna 1943 na bezpečné půdě marockého města Casablanca a měly se jí zúčastnit hlavy všech tří válečných mocností stojících v opozici proti Hitlerovi. Americký prezident Roosevelt, britský premiér Churchill a ruský generalisimus Stalin. Ten jediný nedorazil, neboť byl právě v tu dobu „zaměstnán“ vrcholícími boji u Stalingradu. Což byla dostatečná omluvenka. Ani jí nemusel mít podepsanou od rodičů.
 
 
Hlavní bod programu bylo samozřejmě otevření druhé fronty a je zřejmé, že právě na něm měl Stalin co největší zájem. Druhá fronta totiž měla značně ulevit (a taky v budoucnosti ulevila) východní frontě spojené s ruským tažením. Bohužel, ke Stalinově smůle byla invaze spojeneckých vojsk (pozdější Den D) odložena. Kvůli nedostatečným materiálním zdrojům. A to i přes fakt, že se Spojenci dohodli, že absolutní prioritou nyní bude co možná nejrychlejší porážka Německa. A stejně tak se dohodli, že tato porážka musí být definitivní. Spojená s bezpodmínečnou kapitulací. 
 
Žádná vyjednávání, žádné ústupky a to nejen Hitlerovi, ale ani vládě, která by mohla přijít po něm. Němci měli pochopit a na vlastní kůži pocítit, že jsou poraženým národem, jak oznámil Roosevelt na tiskové konferenci konané posledního dne setkání. Této tvrdé linii namířené proti Německu, odpovídal i další dohodnutý bod setkání o zintenzivnění amerického bombardování německých měst. Ohnivé bouře v Drážďanech a dalších německých průmyslových center měly první plamínky právě zde, v Maroku.
 
 
Dalším důležitým rozhodnutím, které v Casablance padlo, bylo to, týkající se vylodění Spojenců na Sicílii  a upevnění daných pozic, popřípadě dokončení operací v severní Africe, což bylo především v zájmu W. Churchilla, který tak chtěl chránit britské pozice ve Středomoří před sovětským pronikáním.Ano i zde se již pozvolna řešilo poválečné uspořádání světa.
 
A řešily se i záležitosti méně globálního charakteru. Z iniciativy obou hlavních představitelů zde rovněž došlo k dočasnému usmíření mezi francouzskými generály deGaullem a Giraudem soupeřícími o vedení v odboji. Zatímco de Gaulle měl svou základnu v Londýně, Giraud působil ve francouzské části Alžírska. Oba muže, kteří se nemohli vystát, státníci donutili podat si ruce a uzavřít spojenectví. Ani jednomu to ale příliš nechutnalo. De Gaulle dokonce během ceremonie okázale odvrátil hlavu. Účelu však bylo dosaženo.
 
 
Stejně tak svého účelu dosáhla i konference, která tímto stanovila společnou koordinovanou linii vedení války, což byl nepochybně pro další léta přínos vedoucí k ukončení války. Už během jejího konání jí admirál King označil za největší krok k vítězství. To že se jí díky Stalinově neúčasti nedostalo takové mediální důležitosti, je druhá věc, pravdou však ale zůstává, že právě zde se upevnila koalice a zrodilo společné plánování. Následující známější konference v Teheránu a na Jaltě, byly už jen následovníky tohoto historicky významného setkání.
 
Konference byla ukončena 24. ledna 1943
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]