ProfilyOfenziva Jarní probuzení. obrovský jarní průser

 

 
Tonoucí se stébla chytá. A to samé dělal začátkem roku 1945 i Hitler. Bylo totiž nad slunce jasné, že válka, kterou rozpoutal se zcela jistě již nebude vyvíjet podle jeho představ. Přesto však ještě se začátkem roku rozplánoval novou ofenzivu. Svou poslední.
 
Ta dostala jméno Jarní probuzení (symboliku názvu asi netřeba vysvětlovat) a jejím cílem byla hlavně pole v okolí města Nagykanisza. Díky tlaku Rudé armády a Spojenců, kteří za sebou měli Ardény, mlela již německá armáda pomalu z posledního. Navíc padla Budapešť, což vůdce obzvlášť nelibě nesl. Během bojů o ní nařídil bránit město do posledního muže, čímž vyvolal krvavou řež v níž se nakonec bojovalo o každý dům. A jelikož maďarská metropole byla ve směru plánovaného mohutného útoku, v případě úspěchu ofenzivy by mohlo být znovudobytí Budapešti vítaným bonusem.
 
A pro úspěch plánované operace byl Hitler schopný udělat vše. Včetně maximálního utajení. Německo potřebovalo nutně vzpruhu v podobě úspěchu na frontě. Morálka již začala upadat a všeobecná skleslost decimovala bojového ducha. A toho všeho si byl Hitler samozřejmě vědom. K Balatonu se tak v přísném utajení přesouvaly nejlepší jednotky, které měly šanci uspět. Včetně 6. tankové armády SS, která byla za tímto účelem stažena ze západní fronty. Na dovolenou se však nechystala. Slušné uskupení sil, které se nakonec Hitlerovi podařilo dát dohromady, čekal naprostý debakl a potupná porážka. Paradoxně svůj podíl na tom měly právě snahy o utajení ofenzivy, které nabývaly až paranoidních rozměrů.
 
V oblasti byl totiž nařízen absolutní radiový klid a směrnice utajení šly dokonce tak daleko, že nesměl být vykonán ani průzkum. Hitlerovy jednotky připravující se na velký útok, naplánovaný na 6. březen 1945 tak byly více méně slepé a hluché. A samozřejmě, měli útočit do neznáma, což je absolutní strategická hovadina. Jistě, první přípravný útok na sovětské předmostí zaznamenal podle očekávání úspěch, nicméně tím bylo po utajení a Rudá armáda začala okamžitě tušit, že německá armáda něco chystá. A průzkum potvrzoval, že se bude jednat o něco velkého. A tak začala okamžitě jednat. Bleskově začali zpevňovat svou obranu, zaminovávat oblasti možného útoku a připravovat se na boj. A jelikož směrnice zákazu průzkumu byly stále nesmyslně platné, Němci neměli ani tušení, že se proti nim staví ohromný obranný val, o který si měli rozbít hubu. 
 
Ofenziva začala přesně podle plánu 6. Března 1945 za značně nepříznivého počasí. Poprašek sněhu ukrýval rozbahněný terén, který ztěžoval postup pěchotě, jež tak dorazila později než měla a tak nezaútočila včas po dělostřelecké přípravě. Sověti tak dostali šanci po bombardování znovuzorganizovat svou obranu a připravit se na boj. A všudypřítomné bahno samozřejmě nesvědčilo ani těžké technice. Tanky zapadaly do bláta a tak se mnohdy stalo, že pěchota byla bez jejich krytí vyřízená. Ovšem i přes to panoval na německé straně vysoký stupeň odhodlání. Tak velkého, že se sovětskou obranu Němcům podařilo na několika místech prolomit. Ovšem za jakou cenu.
 
Po několika dnech začal být problém s pohonnými hmotami a na bojeschopnosti německé strany se postupně začínaly projevovat utrpěné ztráty. A Sověti začali zvyšovat tlak. V té době již situace hrozila debaklem, ovšem Hitler byl k návrhům na zastavení ofenzivy hluchý. I přes fakt, že v polovině března zbývalo 6. Armádě pouhých 200 bojeschopných tanků. A navíc se Sověti chystali k protiofenzívě. 
 
A ta samozřejmě přišla. 18. dubna 1945 se dala Rudá armáda do pohybu a soustředila své úderné špice na čela německých a maďarských jednotek. A jelikož Maďaři nikdy nebyli příkladní vojáci (nicméně i Němci je brali spíš jako póvl), jejich jednotky se během prvního úderu v panice rozprchly. Obranná linie, která měla být původně útočnou niní zaznamenala široké trhliny do kterých sověti okamžitě nalili svou techniku a vojáky. Fronta se začala podle předpokladů hroutit a Sověti účelně začali likvidovat odříznuté jednotky v čemž jim paradoxně „pomáhal“ sám Hitler, který každou žádost o ústup zamítl. Jeho odpověď byla vždy neměnná: "Neustoupit ani o milimetr a bojovat do posledního muže." Jenže v mnohém případě rozhodl pud sebezáchovy. I ignorování nesmyslnosti vůdcových příkazů, tedy věc v minulosti zhola nemožná. Mnohý z velitelů tak rozkaz hlavního stanu neuposlechl a rozhodl se zachránit své vojáky. 
 
Tonoucí se stébla chytá. Hital se i Hitler. Marně. Operace Jarní probuzení skončila katastrofálně. Rudá armáda uštědřila Němcům zdrcující porážku, čímž si udělali dostatečný prostor k dalšímu postupu směrem na západ. Pro fašisty spojenecké Maďarsko bylo záhy dobyto. A Hitler získal nové trauma v podobě názoru, že ho všichni opustili a že jeho armáda je plná neschopných generálů. Na důraz svého vzteku nařídil svým elitním jednotkám (které ho v tomto případě zklamaly nejvíc) sundat si z rukávů své čestné manžetové stuhy.
 
Na tom ale už tak nezáleželo. Za pár měsíců jejich členové sami, dobrovolně a rádi zahrabávali celé uniformy a masovaly se za civilisty. 
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]