ProfilyAMERICKÉ OSVOBOZENÍ ČESKA 01: Boj o Egerland (Dobytí Aše a Chebu americkou armádou)

 

 
Pochopitelně nebylo tak opulentní, jako osvobození bratrskou Rudou armádou a v dobách, kdy jsme se „bratřili“ se Sovětským svazem a nikdy jinak se nedoporučovalo o něm moc mluvit. Ovšem „bratření“ se „na věčné časy“ naštěstí patří minulosti a tak si dnes můžeme bez obalu říci, jak to bylo, když na území Československa dorazila americká armáda.
 
Psal se osmnáctý duben 1945 a předsunutá hlídka 3. praporu 358. pluku 90. pěší divize generála Earnesta překročila československou hranici na západě, kde se zastavila u obce Hranice. Několik dělostřeleckých granátů stačilo, aby vesnice i přes protesty pár fanatiků, kapitulovala. Ostatně nebylo již proč bojovat. 
 
 
Válka pomalu končila, Berlín čekal na svůj pád, Hitler na smrt a Praha na své povstání. A Němci, uvědomující si bezvýchodnost své situace, na definitivní porážku. Snad proto se mnozí ještě hodlali rvát zuby nehty i za ztracenou věc. Ti druzí se snažili dostat do amerického zajetí. S důrazem na slovo amerického. Do ruského, dále na východě, se žádnému nechtělo.
 
 
Německá vojenská posádka v Aši, ležící v nejzápadnějším výběžku republiky, patřila k těm prvním. Tvořilo jí zhruba 800 vojáků, kteří okamžitě obsadili opěrné body u přístupů do města a místní velitel podplukovník Werner s Henleinem za zadkem na všechny návrhy týkající se kapitulace nekompromisně prohlásil, že „Aš je jako vstupní bránu do Egerlandu nutno držet a když to bude nutné, na troskách města zahynout." K tomu přidal, že obrana města bude posílena Hitlerjugend a Volksturmem. Tedy samými udatnými bojovníky. 
 
 
V městě se tak začaly tvořit barikády a bylo jasně dáno najevo, že všechny příliš aktivní propagátory kapitulace čeká kulka do týla, jako před časem starostu obce Paßmannsreuth, kde byly vyvěšeny bílé vlajky. Werner mezitím Američanům s návrhem kapitulace a ušetření nesmyslného krveprolití vzkázal, že bude město bránit do poslední patrony a muže. Obyvatelům Aše zase sliboval, že brzy dorazí německá vojska s útočnými děly a město ubrání. Ale znáte to. Sliby chyby. Obzvláště u konce prohrané války. 
 
 
Když Američani 20. dubna 1945 zaútočili, bylo jasné, že mají návrh. Němcům se sice podařilo pancéřovou pěstí zničit jeden z tanků, ale jednotlivé střety, hlavně lokálního charakteru vytlačovalo zoufalé obránce blíž k městu, až se ti nakonec rozprchli po jednotlivých domech, kde zaujali pozice ostřelovačů. Což samozřejmě nemělo dlouhého trvání. Krátce před sedmou hodinou odpolední bylo město vyčištěné a Henlein přišel o svou pověstnou baštu, což mu přivodilo záchvat zuřivosti, a Patton se svou armádou zamířil směrem Cheb. Zde, podle předpokladu, došlo k silnějším bojům. 
 
 
Cheb byl totiž německou stranou prohlášen za důležitý opěrný bod - pevnost, kterou je každý povinen bránit, ovšem většina jednotek SS se začala v tichosti stahovat ještě před americkým útokem, zanechávajíc obranu města domoobraně, Hitlerjugend a zhruba třem tisícovkám vojáků wermachtu rozmístěným po okolí. To bylo zaminováno, na silnicích vytvořeny záseky a jak v Aši Werner, tak i zde velitel obrany major Geissler rozhodl, že se bude bojovat do posledního muže. Ovšem hned po prvním bombardování, vůle obránců nebyla již tak silná. Starosta Chebu, který pár dní před tím nechal vyrabovat a zapálit vojenské sklady, aby nic nepadlo do rukou nepříteli, se spěšně pokoušel přesvědčit Henleina na Kladské, aby město smělo kapitulovat, byl však vyhozen se slovy, že Cheb se musí držet do poslední patrony a muže. Prostě klasika. Ostatně svůj názor Henlein dal jasně najevo již 21. dubna, tedy den po dobytí Aše, když prohlásil: "Cheb musí být držen do posledního kamene, i kdyby pod tímto kamenem měli zahynout Chebští do posledního!"
 
 
Američané mezitím odpovídali dělostřelectvem a leteckým bombardováním. A co nezničily jejich granáty a pumy o to se postaral Volksturm. Do povětří byly vyhozeny všechny mosty v okolí, silnice se měnily v zátarasy a palebná postavení. Z amerických letadel vedle bomb padaly na zem i letáky s výzvou, aby se město vzdalo, jinak že bude srovnáno se zemí.  Cheb se místo toho připravoval na boj o každý dům.
 
 
V úterý 24. Dubna začaly směrem od Waldsassenu postupovat k Chebu americké jednotky. Postup je však nelehký, díky minovým polím o německé obraně vyzbrojené kulomety a minomety. Následující noc se mění v jednu velkou přestřelku a teprve až následující den ráno stojí americká armáda u okrajů města. V ten den je mimochodem bombardována Škodovka v Plzni. A za velké podpory letectva probíhá ji osvobozování Chebu. Jsou bombardována místa odporu, Němci se za dělostřelecké podpory stahují do Císařského lesa a ti co zůstali, bojují téměř do posledního muže. Nemají jinou volbu. Opět se střílí celou noc, ovšem následovný den přináší nečekané rozuzlení.
 
 
Na počátku všeho byl Němec, obyvatel Chebu Karl Sternkopf , který se ve snaze zabránit zničení svého města, proplížil k Američanům, aby jim prozradil Achillovu patu německé obrany, jíž byl železniční přejezd u hřiště Želva. Američané tam posílají průzkumný tank, který se za křižovatkou u kasáren střetl s rychle jedoucí německou motorkou. Dlouhá dávka z kulometu nakonec udělala z řidiče neschopného boje z prostřelenou nohou a z pasažéra mrtvolu s prostřelenou hrudí a hlavou. Kdo mohl tušit, že osádce tanku osud v dnešní Dragounské ulici přihrál do cesty vrchního velitele obrany Chebu Geissler, který jel na inspekci překontrolovat stav německých sil. Kapitulace města, podepsaná v budově nemocnice, pak již byla otázkou několika málo hodin. Henlein rozmrzelý nad poznáním, že sudetské pohraničí nebojuje jako jeden muž a šíří se jím poraženecká nálada, mohl chytit další hysterák.
 
 
Ovšem pouze s pocitem zuřivého vzteku nad nepříznivou situací, se tentokráte nesmířil. Naopak, s patetickými slovy, že je třeba bojovat s nadšením, jako v osmatřicátém, kdy si s Freicorpsem vybojovali svůj sudetský lebensraum, vytáhl do protiútoku. Kolébka sudetoněmecké strany přeci nesmí zůstat v rukou Američanů. Inu, zřejmý fanatismus je sice mocná zbraň, ale převaha konvenčních zbraní je silnější. 27. dubna sice nově zformované jednotky SS za podpory dělostřelectva a obrněných vozů slaví díky momentu překvapení počáteční, dílčí úspěch ve směru Dyleň – Hroznatov – Podhrad, ovšem u Podradu již naráží na silnou americkou obranu a jsou rozdrceny. Američtí vojáci se sice stali oficiálně vítězi, ale stále naráželi na odpor jedinců, kteří porážku neakceptovali. Boje v okolí Chebu, včetně letiště, trvaly čtyři dny a vyžádaly si údajně životy 71 amerických a 200 německých vojáků. Podle líčení chebského kronikáře vlály celý květen na domech bílé vlajky.
 
 
Pozůstatkem osvobození Chebu, jako prvního většího českého města se nakonec stal pověstný pomník padlým americkým vojákům 1. Pěší divize. Pověstný proto, že stál na kousku „americké půdy“ a komunistický režim, který se pár let po válce chopil moci a s oblibou tvrdil, že Československo osvobodila pouze Rudá armáda, jej nemohl odstranit. A tak alespoň do jeho blízkosti tehdejší StB umístila maringotku z níž tajná policie nonstop monitorovala návštěvníky, považované pak za imperialistické špiony, nebo při nejmenším sympatizanty... ale to už byl jiný boj.
 
PŘÍŠTĚ: AMERICKÉ OSVOBOZENÍ ČESKA 02: Proč se osvobození Plzně stalo normalizačním tabu?
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]