ProfilyKorsuň–ševčenkovská operace (24.1 – 17.2 1944)

 

 
Den jako každý jiný. Výbuchy rvaly ze země kusy zmrzlé hlíny a kamení. Další nálet německých bombardérů na sebe nenechal dlouho čekat. 

 

Ostrožanský most klenoucí se přes Dněpr, který měl být, během protiofenzívy, zničen už včera, stále stál. Boj o Ostrožany se stále více podobal přetahované. Jeden den ho dobyli, vzápětí je vytlačili německé tanky. Déšť tříštivých bomb neustával. Protiútok fašistů se podařilo zastavit a v nocí zaburácela děla v palebném přepadu. Úspěch střídalo zklamání. Důležitý strategický bod, most přes který Němci mohli překonat řeku a uniknout z kotle v jehož pasti se ocitli, stále fungoval jako, pro německé naděje důležitá, tepna. 
 
Další nálet. Náhle se z bungru ozval radostný hlas: „Kluci, mám je na drátě!“
Český radista vzápětí něco naléhavě mluvil do vysílačky.
Netrvalo to dlouho. Německé bombardéry náhle změnili směr a zasypaly bombami nejen přední okraj německé obrany, která s překvapením sledovala svá letadla jak na ně shazují smrtonosný náklad, ale i železnou konstrukci mostu.
„Ty vole, voni to vážně sežrali!“ zubil se radista. „Voni ty frickové udělali fakt práci za nás!“
 
Nyní již bylo jasné, že linie kotle na pravopobřežní Ukrajině bude udržena a tisíce německých vojáků budou uvězněni v kotli. Když se pak večer, během brífingu důstojník Rudé armády československého velite ptal jak se jim podařilo zinscenovat takový husarský kousek, dozvěděl se přesně to, co šlo zbytek celého dne od ucha k uchu a co vyznělo jako anekdota. Dozvěděl se o tom jak se československému radistovi podařilo napojit na frekvenci německých letadel, které díky své bravurní němčině, navedl proti nepříteli.
 
 
Toto byl však jen střípek do válečné mozaiky jménem obkličovací Korsuň–ševčenkovské operace, která se, v návaznosti na předchozí, úspěšně završenou Žytomyrsko-berdyčevskou operaci, během které Rudá armáda orazila a zatlačila sousední německé svazky na severu a postoupila tak hluboko do boku německého uskupení v prostoru Korsuně,spustila 24. ledna roku 1944. 
 
Jejím cílem bylo vytvořit v oblasti kolem měst  Korsuň Ševčenkovskij velký kotel a vzápětí v něm udusit všechen německý odpor. Rudá armáda tak začala čistit střední Ukrajinu. Po dělostřelecké přípravě z předchozího dne a leteckých útocích začal 25. ledna vlastní útok sovětského 2. ukrajinského frontu generála Koněva. Německým jednotkám se zpočátku dařilo držet svá postavení, odpovídají silnou dělostřeleckou palbou, který sovětské pluky drží blízko u zmrzlé země, avšak po zásahu 5. gardové tankové armády generála Rotmistrova a 6. tankové armády generála Kravčenka konečně dochází k průlomům fronty na jižním i severním křídle. Mohutné tankové svazy rychle postupovaly a dne 28. ledna se spojily u Zvenyhorodky a oprátka v níž uvízlo na 55 tisíc německých vojáků se začala postupně utahovat. Sověti opět předvedli svůj osvědčený stalingradský recept. Dvojitým obchvatem odřízli německý frontový „balkón“, který sahal na východ - až k Dněpru
 
„Zcela bez ohledu na ztráty, proudily v poledních hodinách rudé masy na západ. Míjely německé tanky, které vedly palbu ze všech hlavní. Skutečně se k tomu nehodí žádné jiné přirovnání než, že praskla hráz a velká záplava se rozlila na ploché zemi, kolem našich tanků, které stály, obklopené několika málo granátníky jako skály v příboji.“ (Ze vzpomínek generála von Vormanna)
 
Sověti si nebyli přesně vědomí protivníkovi síly (mylně se domnívali, že obklíčili celou německou 8. armádu) a tak zpočátku postupovali s likvidací kotle velmi pomalu a opatrně. Navíc do vojenských plánů promluvila i příroda. 1. února došlo k výraznému zhoršení počasí, což znesnadnilo pohyb sovětským i německým vojskům. Kotel tak byl zlikvidovám až 17. Února, i přes snahu Hitlera pomoci německým vojákům z obklíčení devíti tankovými divizemi generála Schörnera, ale počasí rozhodlo i v těchto snahách. Navíc vzápětí musel Hitler tanky stejně odvolat, neboť i v Nikopolu, odkud byla původně stažena, se situace rovněž vyvýjela nepříznivým směrem a tudíž bylo zapotřebí bojovou techniku vrátit do původních pozic. 
 
Korsuň–ševčenkovský kotel tak přinesl Rudé armádě další vítězství, tentokrát doprovozené spoustou těžkých zbraní a techniky. Prvnímu československému praporu, který bojoval po jejím boku pak přinesl kuriózní válečnou historku a uznáníza zabití 1000 německých vojáků, zničení 3 letadel, 20 tanků, 5 útočných děl, 20 kulometných stanovišť a 50 automobilů.
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]