ProfilyVietnam po druhé světové válce: Kdo tahal za nitky?

 

 
2. září 1945 byla vyhlášena nezávislá Vietnamská republika. Francie a USA to považovaly za políček na mezinárodním poli. Francie totiž tímto vyhlášením přišla o svoji největší kolonii. Nechtěla se s tím smířit a tak se Francie pustila do „nového“ válečného dobrodružství.
 
Již 23. září 1945 se vylodil v Saigonu francouzský expediční sbor, který za podpory moderní bojové techniky vystoupil vojensky proti nové republice a jejímu režimu. Začátkem roku 1946 již Francie kontrolovala téměř všechna velká města v jižní části země a ve středním Vietnamu.
 
V listopadu téhož roku obsadil expediční sbor Haiphong a v únoru roku 1947 i Hanoj. Od té doby se začaly události ubírat jiným směrem. Na obsazeném – dobytém území pod patronací Francie vznikl stát v čele s císařem Bao Dajem. Vietnamci však nekapitulovali a zahájili rozsáhlou partyzánskou válku.
 
Oblast se začala stávat trochu horkou. To, že velitel francouzských expedičních sil ve Vietnamu generál Henri Navarre převzal morálně zdecimované jednotky, bylo přímo nevyhnutelné. Vypracoval plán na zničení vietnamské lidové armády.
 
I přes varování vojenských odborníků se generál rozhodl obsadit pevnost Dien-Bien-Phu a vybudovat z ní opěrný bod, který by vrátil operativní schopnost francouzskému expedičnímu sboru. 
 
Tohle všechno neušlo pozornosti USA. V sídle CIA byla otevřena nová složka – „Fall Ball“. Obsahovala seznam nejlepších válečných veteránů, kteří sloužili v jednotkách snad všech spojeneckých armád za druhé světové války. Seznam obsahoval jména příslušníků amerických výsadkových jednotek, britských commandos, norských bojovníků hnutí odporu a polských výsadkářů – bývalých výsadkářů generála Anderse. Všichni měli jedno společné – stálou touhu po dobrodružství a vynikající bojové zkušenosti z nejtěžších válečných operací. V jejich profilu byla i jedna společná vlastnost – peníze. Žold a ochota být tam, kde je jich třeba a tam, kam jsou posláni.
 
Francouzské jednotky se chystaly k ofenzívě. Začátkem listopadu roku 1953 provedlo letectvo podrobný průzkum kolem oblasti  Dien-Bien-Phu a zjistilo, že tamní osádka je slabá a nemá žádné těžké zbraně. Bohužel chybou v komunikaci mezi francouzským velením a poradcem CIA působícím u expedičních jednotek bylo, že nikdo nevěděl, proč do oblasti kolem pevnosti Dien-Bien-Phu byla vyslána „speciální“ jednotka se zvláštním posláním – odstřelit velitele vietnamských jednotek bránících pevnost Dien-Bien-Phu.  
 
Útok započal. Dne 20. listopadu vysadilo třicet letounů Douglas C-47 v několika opakovaných výsadcích tři tisíce výsadkářů. Po krátkém boji byla pevnost dobita. Když výsadkáři procházeli místnosti velitelů, naráželi na mrtvoly důstojníků, kteří byli zastřeleni do hlavy. Podle hlášení velitele výsadkářů „pravděpodobně“ tito muži spáchali sebevraždu, ale podle záznamu ve složce „Fall Ball“ se jednalo o výsledek perfektně provedené akce speciální jednotky.
 
Situace se začala ale po několika dnech vyhrocovat. Vietnamci soustředily velké síly a chystali se zaútočit na francouzské pozice. Francouzi si byli sice vědomi nebezpečí, které jim ze strany Vietnamců hrozilo, ale soustředěná dělostřelecká palba a bombardování na jakýkoliv pohyb v okolí. Boje dosáhly takové intenzity, že bezmyšlenkovité zabíjení na obou stranách vyvolávalo další vlny strachu v obou soupeřících stranách. 
 
Do března roku 1954 se v oblasti Dien-Bien-Phu stačilo opevnit 12 Navarových výsadkářských praporů. Francouzští vojáci byli velmi dobře vyzbrojeni. 
 
Velení Viet Minhu se rozhodlo provést u Dien-Bien-Phu obkličovací operaci, při které mělo být postupně zlikvidováno 49 opěrných bodů a posádka pevnosti donucena ke kapitulaci. Je docela paradoxní uvažovat o tom, že by se francouzští výsadkáři vzdali, když věděli, že by s nimi příslušníci Viet Minhu neměli slitování. Několik případů, kdy docházelo k mučení zajatců na obou stranách se dostalo i do tisku a zpráv z bojových hlášení, ale vše bylo připisováno jednotkám, které se pohybovaly bez velení okolo pevnosti. 
 
Obléhání a boje kolem pevnosti stále nabývaly na intenzitě. Francouzské velení sáhlo po posledním trumfu. Za deštivého počasí v noci 29.4. bylo přímo nad pevností vysazeno 60 příslušníků cizinecké legie. Druhý den, za krásného počasí, všechna letuschopná letadla shodila do oblasti pevnosti Dien-Bien-Phu 233 tun zásob a střeliva obklíčeným jednotkám. Proč ale spadla téměř polovina do prostoru Viet Minhu, to již dnes nedokáže nikdo říci.
 
Pouze ve zprávě u „Fall Ball“ byla zmínka, že při navádění letadel bylo použito zařízení, které ukořistily i vietnamské jednotky a proto letadla naváděly do špatných prostorů.
 
Postavení francouzských vojsk se stávalo bezvýchodným. 
 
Poslední rozkaz který byl vydán 7.května zněl – zničit všechny zbraně a vyvěsit bílý prapor. Pevnost Dien-Bien-Phu kapitulovala.
 
„Speciální“ jednotka „Fall Ball“ se stáhla do prostoru vyzvednutí…..
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]