ProfilyZkáza lodi Jamato: Pýcha předchází pád

 

 
Němý svědek japonské pýchy, která předcházela zkáze, odpočívá, rozlomen na dvě části, již mnoho let 300 metrů pod vodní hladinou. Kdysi údajně nepotopitelná, pro mnohé zdánlivě neporazitelná loď, chlouba japonského námořnictva.
 
Kolos, který měl být pro americké námořnictvo ošklivým překvapením byl za velké slávy spuštěn na vodu 8. srpna 1940. Tomu všemu předcházela spousta práce spojená s utajováním a dezinformační kampaní. Třída Jamato byla konstruována a vyráběna tak, aby měla převahu nad jakoukoliv americkou bitevní lodí té doby. Stala se tak nejsilnějším a nejlépe vyzbrojeným plavidlem císařského vojenského námořnictva. Vždyť její děla ráže 460 byla těmi největšími, která kdy byla na loď použita.
 
 
Jamato, pýcha a chlouba. Vlajková loď admirála Isoroku Jamamota měl již několikrát na kahánku. Ovšem zkáza se jí doposud slušně vyhýbala obloukem. Původně měla být zapojena do bitvy o Midway, která se stala pro Japonce katastrofou, naštěstí však byla odvolána, v roce 1943 byla torpédována americkou ponorkou USS Skate, což rovněž přežila bez větších následků a v říjnu 1944, kdy se zúčastnila bitvy v zálivu Leyte (mimochodem teprve až zde poprvé vystřelila proti nepříteli ze svých dvou hlavních děl) unikla zkáze díky tomu, že spojenecký útok byl směřován hlavně proti bitevníku Musaši – její sesterské lodi, která společně s ní představovala vrchol císařské maríny. Jamato to odnesla jen s několika šrámy od dvou zásahů leteckých pum. Nic, co by se nedalo opravit.
 
Ostatně během války Jamato několikráte prošla mnohými vylepšeními, týkajícími se hlavně protiletecké obrany. Námořní válka byla stále více a častěji charakteristická leteckými nálety, ve kterých se letadla jako nemilosrdně bodající sršni snesla nad plovoucího obra, aby jej ubodali k smrti. Což byl nakonec i případ Jamatou. Nicméně jeho konec, tak jak jej naplánovalo japonské velení, měl být zcela jiný.
 
 
Prvního dubna se Spojenci vyloďují na Okinawě a Japoncům začíná nemilosrdně docházet, že jejich válečné dobrodružství s největší pravděpodobností skončí brutálním fiaskem. Zoufale tedy vrhají do boje vše co mohou, ve snaze bojovat do trpkého konce a neztratit svou tvář. A vysílají i Jamato. Na sebevražednou misi, jejíž smysl má být v rámci operace Ten-gó, probýt se k Okinawě, zde najet na mělčinu a vytvořit tím nepotopitelnou obří pevnost, která bude až do svého zániku ničit americké invazní svazy.
 
Jamato tak 6.dubna 1945 vyplouvá  z přístavu Tokujama vstříct své zkáze. Zbytek svazu tvoří lehký křižník Jahagi a 8 torpédoborců. Svaz nemá žádné letecké krytí. Tato námořní aktivita však neunikne bombardéru B-29 a ponorkám USS Threadfin a USS Hackleback. O budoucím osudu námořního obra je rozhodnuto téměř okamžitě.
 
Následující den startuje proti japonskému Goliáši 386 letadel, která do třicet minut po polední napadají v silném koncentrovaném útoku. Bitevníku k pobřeží Okinawy zbývá ještě zhruba 200 kilometrů. První ničivá vlna se soustředí na paralyzování postavení protiletadlového dělostřelectva. Ničí ho pumami a palubními zbraněmi, a protože nejsou obtěžováni ze vzduchu, mohou svoje útoky opakovat vícekrát. Díky velké oblačnosti a tím pádem nepřesnému odhadu není účinná ani japonská tajná zbraň San-šiki v podobě speciálních granátů, které díky detonátoru vybuchnou před leteckým svazem, přičemž vytvoří smrtící stěnu zhruba 6000 kovových projektilů. Začíná být zle a ve 12:41 hod. admirál Itó přikazuje zvýšit rychlost na maximum. V tu chvíli zasáhly Jamato první dvě pumy a na zádi zlikvidovaly postavení protiletadlového dělostřelectva. První torpédo zasahuje Jamato o čtyři minuty později.
 
 
Zatímco kulomety stíhačů kropí palebná stanoviště protiletecké obrany, piloti torpédových bombardérů útočí na příď a záď, pouze na levoboku, kde má být (podle informací rozvědky) pancéřová ochrana bitevníku o mnoho slabší. Smysl tohoto je jasný. Spojenci se snaží, aby se loď převrátila. Což se zhruba za dvě hodiny podaří. 
 
Kolem 13:33 hod. provádí nálet na Jamato asi 20 torpédových letounů a do levoboku superlodi se zakusuje dalších pět torpéd. Ten je vzápětí na několika místech proražen. Loď se začíná naklánět a do jejího nitra začíná proudit spousta vody. Zkáza už je nevyhnutelná. Čtvrtá vlna náletu prohlubuje dílo zkázy a během druhé hodiny odpolední začíná poslední útok, který posílá loď definitivně ke dnu. V 14:20 nařizuje kapitán posádce, aby se odebrala na palubu a sám se nechává přivázat ke kompasu, aby odešel do hlubokého hrobu se svou lodí.
 
 
Ve 14:30 hod. je definitivně po všem. Jamato se převrací na levobok, rychle se potápí a její muniční sklad exploduje, což vyvolá hřib viditelný až z nejjižnějšího japonského ostrova Kjúšú. Bilance této zkázy je hrozivá. S Jamatem sklouzlo do mokrého hrobu 2475 námořníků. Přežilo pouhých 269 členů posádky, které později zachránili japonské torpédoborce.
 
Američané ztratili pouze 4 bombardéry, 3 stíhačky a 3 torpédové bombardéry. Na základnu se vrátily pouze 4 japonské torpédoborce.
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]