ProfilyKarel Kutlvašr: Drsná ironie českých dějin (Potkali se dva)

 

 
Potkali se dva Karel a Rudy. V minulých životech se jmény Karel Kutlvašr a Rudolf Toussaint, dnes jen dva muklové bez lidských práv a svobod označení čísly. Potkali se dva. Ve věznici v Leopoldově.
 
Nebylo to první setkání. Tyto dvě postavy českých dějin se potkali i na samém vrcholu umírající války. Praha tehdy volala o pomoc a hořela. V ulicích leželi mrtví vlastenci na pobořených barikádách. Spolu s nimi i mrtví fašisti, které si povstalci stačili vzít sebou. Psal se 8. Květen 1945 a Pražské povstání vrcholilo. Wermacht ve snaze zajistit si volnou cestu na západ, směrem do amerického zajetí byl rozhodnutý smést v pudu sebezáchovy vše, co se mu postaví do cesty. Oddíly ss chytily pach krve a se zuřivostí umírající bestie kopaly kolem sebe. Popravy a poslední zvěrstba druhé světové války. Na druhé straně zoufalý boj probuzeného vlastenectví po temné době plné udávání a svinstev. Praha volala o pomoc. Tohoto volání směla však účelově uposlechnout jen Rudá armáda. Jen ta měla privilegium osvobodit Prahu. Stalin si to tak přál. Měl s Československém své osobní plány. Proto se musel stát osvoboditelem. Z vděčnosti lze totiž požadovat mnohé. Setkali se dva. A zkřížili Stalinovy plány. Oběma se to nevyplatilo.
 
 
Že je válka téměř u konce bylo jasné oběma mužům.  Přesto bylo stále proč bojovat. Z hlediska Karla Kutlvašra byl motiv prostý. Vlastenectví, touha odplatit za léta poroby a dokončit to, co se spontánně začalo 5. května. Generál  Toussaint chtěl jen jediné. Zmizet z Prahy a z dosahu Rudé armády, která se přibližovala.  Potkali se dva. Velitel legionářů v Rusku, důstojník prvorepublikové armády a člen odbojové organizace Obrana národa za protektorátu, který převzal postupně velení nad povstalci načež se stal velitelem Pražského povstání a německý generál, velitel jednotek Wehrmachtu v Praze, který před pár dny, 2. Května oslavil svoje narozeniny. Svědky jejich setkání byla Česká národní rada, v čele s Albertem Pražákem, důvodem podepsání separátního míru jež měl ušetřit povstaleckou krev a poničení Prahy na jedné straně, zatímco na druhé možnost úniku. S podmínkou zanechání těžkých zbraní na místě. Oboustranně výhodná dohoda o devíti bodech. Tehdy to tak všem připadalo. Setkání bylo u konce. Den na to dorazila do prázdné Prahy Rudá armáda, která už neměla téměř co osvobozovat. Kutlvašr byl osobně uvítat generála Rybalka s radostným vědomím, že ušetřil i smrt nejednoho Rudoarmějce. Mýlil se. Stalin byl nasraný.
 
 
Poválečná léta. Čas vyrovnávání dluhů. Rudolf Toussaint své zodpovědnosti neunikl. Nedaleko plzně byl zajat americkou armádou, která ho 19. dubna 1947 vydala české justici. Toussaint byl pak obžalován z válečných zločinů, včetně vražd civilistů během Pražském povstání a 26. října 1948 odsouzen na doživotí. 
 
Karel Kutlvašr se stal jedním z hrdinů Pražského povstání, užil si dovolenou, v únoru 1946 se stal velitelem v Plzni, poté v Brně, kde byl jmenován do hodnosti divizního generála. Po Vítězném únoru byl v červnu přeložen do výslužby a v prosinci zatčen. Stalin totiž nezapomíná a  Kutlvašr, aniž by to věděl, byl v jeho očích vnímán jako nepřítel Sovětského svazu. Svým příměřím se mu totiž naboural do plánů, které předpokládaly, že Pražané zalykající se vlastní krví budou vděční Rudé armádě na věčné časy. A nikdy jinak. A ten oficír to málem celé zhatil. Vděčnost na věčné časy se tak musela pracně vyrobit ovlivňováním svobodou opojených mas. A teď, když se soudruzi dostali totálně ke kormidlu, je na čase, aby za to ten hajzlík zaplatil. Nikdo beztrestně nezkříží cestu Ocelovému.
 
 
A tak Karla Kutlvašra čekal dne 16. května 1949 zinscenovaný proces, kdy byl tehdejšími komunistickými manipulátory označen za jednoho z vůdců antikomunistické odbojové skupiny "Pravda vítězí". Ten ho odsoudil na doživotí. Kutlvašra tak čekala exkurze ja Mírova, tak i Leopoldova. A právě zde se opět setkal s Rudolfem Toussaintem. Tentokrát je nedělili zájmy, ani ideologie, ani přesvědčení. Tentokrát si byli rovni. Jeden mukl, jako druhý. Vlastně ten bývalý nepřítel, velitel Wehrmachtu, který se toužil probít na Západ, byl na tom o něco málo lépe. Podepsal spolupráci s StB, což mu zaručilo nějaké výhody. Mohl třeba ve vězení malovat své obrazy.
 
Mezi oběma muži, kteří před lety stály ve vypjaté chvíli proti sobě, vznikl zvláštní vztah. Jeden respektoval druhého. Občas spolu hrávali šachy improvizovaými figurkami. Předchozí nepřátelství se tak soustředili výhradně na pole šachovnice. Potkali se dva. Oba s rozdílnou minulostí, která je v rámci dějin postavila proti sobě. Nyní se jejich cesty, krutou ironií osudu, kdy fašistickou totalitu vystřídala komunistická, spojili.
 
EPILOG:
 
 
Karel Kutlvašr  byl propuštěn na základě amnestie dne 10. května 1960. Nejprve mu byl, jako nepříteli národa, odepřen starobní důchod, ale nakonec jej strana a vláda obdarovávala 230 korunami měsíčně. Bývalý hrdina si tak přivydělával jako noční hlídač v Jízdárně Pražského hradu a poté v Nuselském pivovaru. Zemřel 2. října 1961. O sedm let byl zproštěn obvinění z roku 1949 a roku 1989 byl im memoriam povýšen na armádního generála a dekorován řádem Milana Rastislava Štefánika.
 
 
Rudolf Toussaint byl z vězení předčasně propuštěn v roce 1961 a vyměněn za dva komunistické agenty zajaté v západním Německu.  Odcestoval do Německa, kde v Mnichově v srpnu 1968 zemřel. Obrazy, které ve vězení namaloval, jsou majetkem Českého státu.
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]