Profily31. leden 1915: První použití nervového plynu

 

 
Datum 31. ledna 1915 se zapsalo do historie chemické války jako smutný počátek. Právě v tento den použilo Německo během  první světové války proti Rusům prvního předchůdce nervových plynů.
 

 

A bylo to opravdu smrtelné koketování s novou formou bolestivé a kruté smrti.  V té době bylo pochopitelně využíváno především průmyslových škodlivin, hlavně potom chlóru, který se přeléval po bojišti jako hustá mlha. Nevýhodou však byla závislost na povětrnostních podmínkách. Stačilo totiž, aby se vítr obrátil a vzápětí se stal z útočníka napadený.
 
Prvenství při použití jedovatého plynu ve velkém měřítku patří rovněž Němcům. Test na Rusech vyšel uspokojivě a tak se německá vojska rozhodla v bitvě u Yprů, odehrávající se v dubnu 1915, použít tuto novou metodu likvidace nepřátel opět. Během útoku otevřeli Němci několik lahví chlóru a vítr pak smrtící mrak zanesl nad zákopy francouzské a britské linie. Ten se pak jako smrtící mrak pomalu vléval dovnitř zákopů. Spojenečtí vojáci takový útok nepředpokládali, nebyli vybaveni plynovými maskami a jejich jednotky utrpěly velké ztráty. Zasaženým vojákům chlór vnikal dýchacím ústrojím do těla, ničil respirační cesty a pomalu s měkkými sliznicemi rozleptával plíce. Bolestivou a krutou smrtí zemřelo zhruba 5000 vojáků, což okamžitě vyvolalo
rychlá protiopatření, a tak již počátkem roku 1916 byl každý voják vybaven navíc plynovou maskou. 
 
Současně obě strany začaly vyvíjet nové a stále učinější jedy, stejně jako další metody jejich užívání. Nejznámější a současně v té době nejvýkonnější jed, tzv.  "hořčičný plyn"  bez barvy a bez zápachu, který způsoboval obrovské popáleniny kůže a dýchacího ústrojí a který vešel do historie pod názvem yperit (ano, podobnost s plynovým útokem u Yprů, jistě není náhodná) a nejúčinější metodou jeho použití se staly plynové dělostřelecké granáty, v důsledku čehož si před tímto smrtícím útokem nemohlo být jisté žádné místo spojeneckých linií.
 
Celkově způsobilo používání bojových plynů v první světové válce milion obětí.
 
 
"Plyn! plyn! Rychle chlapci! - horečný chvat 
Nasazování neohrabaných masek právě včas; 
Jeden však jen řval a klopýtal 
A padl k zemi jako v ohni nehašeného vápna..."
(z básně Wilfrida Owena)
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]