ProfilyZjacevova cesta k Moskvě: 1. Šťastný a veselý Nový rok 1941

   

Špunt lahve sektu vylétl ke stropu a narazil do nádherně zdobeného křišťálového lustru. Poručík Jurij Pavlovič Zjacev stál opodál a pozoroval hemžení uniforem a honosných rób. Byla to jeho první velká akce. Jako novopečený přírůstek do řad generálního štábu se držel spíš v pozadí. Nebyl moc průbojný, okolí jej označovalo spíše za intelektuálního, divného pavouka. Silvestrovská oslava generality se chystala hýřit svým bujarým veselím. Lahve s alkoholem se teprve otevíraly. 
 
V prosvětleném sále moskevského Kremlu bylo k nalezení vše, co mělo jméno a hodnost. Generálmajor Pavlov se u rautového stolu přel s generálmajorem Žukovem, že jeho vítězství na velkém vojenském cvičení na Bělorusi není tak cenné, jako kdyby se bitva mezi nimi odehrávala ve skutečnosti, Stalinův nejbližší poradce Molotov na potkání vyprávěl, že při své nedávné návštěvě Berlína měl obavy, že se nakazí, a proto si nechal veškeré nádobí včetně příborů vydezinfikovat převařením a maršál Grigorij Kulik, který byl jako první mírně pod parou, označoval všechny přítomné za neschopné hlupáky. Lidový komisař Berija se propukající zábavy moc živě neúčastnil. Stál v pozadí a ostřížím zrakem pozoroval všechny přítomné, z nichž ho většina s přehnaným přátelským úsměvem zdravila. Temný stín jeho působení v Zakavkazsku, kdy údajní Stalinovi nepřátelé začali záhadně umírat na infarkty, nebo díky nešťastným náhodám, či podivným sebevraždám stále strašil. Jeho poskok, Zjacevův bývalý spolužák Leonid Morzov, stál opodál a dával si velký pozor, aby nevystrčil ani špičku nosu ze stínu svého učitele.
 
Zjacev Morozova nikdy moc nemusel. Ctižádostivý úlisný tlouštík, který se vždy chlubil svým prostým dělnickým původem potají vždy záviděl Zjacevův rodokmen staré vojenské rodiny, nemluvě o faktu, že svýma prasečíma očkama pokaždé pokukoval po Táně, Zjacevově milé, která s nimi rovněž kdysi navštěvovala školu.
 
Táňa. Zjacev se podíval jejím směrem. Plachá, cudná Táňa. Tajná láska jeho dětských let. Jeho první fantazie, jež v propuku Zjacevovy mužnosti probouzela nekonečnou vášeň. Nejednou ji doprovázel domů s tichou nadějí, že dovolí, aby ji vroucně objal a konečně se jí vyznal ze svých citů. Táňa pracovala ve štábu jako písařka a Zjacev tiše doufal, že se jednoho dne stane jeho milovanou ženou.
 
 „Reforma naší armády musí být urychlena,“ vykřikl v hloučku debatujících mužů velitel Rokossovskij. Byl pohublý, nedávný pobyt v gulagu, kde byl uvězněn za údajné napojení na cizí státní služby, jej značně poznamenal. Nebyl ani první, ani poslední. Před časem byl sice na Stalinův přímý rozkaz propuštěn a rehabilitován, přesto však Berijův pátravý pohled patřil hlavně jemu. „Nesmysl,“ oponoval Kulik, „naše armáda je tou největší na celém světě. A Hitler se v nejbližší době neodváží zaútočit. Nesmysl. Bojoval by na dvou frontách. A to, jak ostatně psal v tom svém Mein Kampfu, je největší chyba.“ „S tím souhlasím,“ vložil se do debaty Pavlov, „podle mého názoru naopak nesmíme Němce provokovat. Proto jsem nechal i zpomalit reorganizaci hraničních opevnění. Není čeho se bát. Naopak, bylo by hloupé, velmi hloupé Hitlera provokovat.“ 
 
Zjaceva debata začala nudit. Popošel ke stolu s občerstvením. Alkoholu začalo ubývat a zábava se začala ubírat klasickým směrem. Táňa stála nedaleko pódia spolu se skupinkou dívek. Bavil je generálporučík Čulkov, který si na Silvestra odskočil až z Číny, kde zastával post vojenského atašé. Svým diplomatickým úsměvem světáka okouzloval svou společnost a netrvalo dlouho a zmizel s jednou z dívek někde v zákulisí.
 
Stalin se objevil krátce před příchodem nového roku. Neměl, jak se zdálo, dobrou náladu. Jeho kamenná tvář hleděla svrchu na své vazaly. Maršál Boris Šapošnikov se příchodu Nového roku „nedožil“. Zmožen alkoholem usnul na stole.
 
Půlnoc. A zrodil se Nový rok.
 
Pavlov se potácel po sále. Unavená kapela mu hrála do rytmu. Polovina generality byla již neschopná boje. Generálské paničky ztrácely růž a jejich výrazy s každou minutou působily prázdněji než mísy s občerstvením. Zábava dospěla vrcholu. „Prasata,“ odplivl si Stalin „jen chlastat a žrát, to jim jde.“ Poté se bez rozloučení vytratil. I Zjacevov byl téměř na konci sil. Zmožen vodkou míchanou se sektem seděl v čalouněném křesle a pozoroval opilecký rej kolem sebe. Na jednom ze stolů tančily tři nahé dívky. Na jednu z nich náhle zaostřil svůj zrak. Ne, to není, nemůže být pravda. Táňa, vyvolená jeho srdce se lascivně kroutila do rytmu vytleskávaném Berijou. 
 
„Prasata,“ zarezonovalo v Jurijovi. Nemohlo mu uniknout, jak to tlusté prase Morozov stáhl Táňu k sobě a zatáhl ji pod stůl. Vstal a potácel se ke stolu. Další dívky tančící na stole se zmocnil Kulik. S opileckým výrazem na ni stříkal z lahve šampaňské. Třetí holka se dopotácela a sama upadla do mísy se zbytkem chlebíčků. Hlouček opilců přeřvával kapelu táhlou častuškou. Konečně se Zjacev dostal ke stolu. Zuřivě jej obrátil a spatřil, jak tlustý Morozov s vyplazeným jazykem przní romantickou čistou představu jeho života. Kolem nich nedojedené zbytky jídla a loužičky alkoholu. Poloprázdná láhev vodky byla po ruce. S třeskem se o tu prasečí hlavu rozbila.
 
Nový rok přivítal Rusko mrazem. Zjacev se vypotácel ven. Vyzvracel se do čerstvě napadnutého sněhu. Hlava hrozila, že se roztříští na tisíc kousků, stejně jako lahev vodky. První rok v čtvrtém desetiletí začal poněkud nešťastně. 
 
Pokračování příště...
 
Možný pokračující děj: Ivanova cesta do Berlína 01: Použij fantazii
 
další povídky >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]