ProfilyKrysař: „Přináším vám světlo a teplo.“

 

 
Rotmistr W seděl na pobořené zídce a kouřil dýmku, která smrděla jako samo peklo. Měl polední pauzu. Malými prasečími očky zíral do slunce toho pozdního listopadového dne, jako kdyby se ho nemohl nabažit. Není divu. Po většinu dne si připadal jako krtek. Temné katakomby, pobořené sklepy pod ruinami domů, dlouhé kamenné chodby městské kanalizace, to byl jeho pracovní prostor. Rotmistr W byl totiž krysař a náplní jeho práce bylo zbavovat lidi nepříjemných, stejně jako nebezpečných škůdců. 
 
Troubel dýmky zaklepala o vysokou holinku. Slunce se schovalo za temný mrak. No nic, je čas jít do práce. Hlodavci čekají. Přinese jim světlo a teplo schopné udělat i z toho nejtemnějšího zákoutí pekelnou výheň. To ho na jeho práci fascinovalo. Brodíc se havětí, špínou a svinstvem, prováděl očistu. Ne nadarmo se říká, že oheň očišťuje. Ve chvíli, kdy namířil ústí svého plamenometu, připadal si jako bůh. Dočkal se. Dočkal se smyslu svého života.
 
Nicméně, cesta k němu byla klikatá. Ještě v dobách, kdy se jmenoval Wolfgang Maier, platil za nedonošené, mírně dementní dítě, které mnohému nestálo za vlídné slovo. Zato urážek si užil více než dost. Nic nepomáhala anonymita Berlína, ve kterém se narodil. Lidem byl pro svou zavalitou, mírně deformovanou postavu a kulatý prasečí obličej, na kterém byly patrné známky rozštěpu patra, odporný už od pohledu. Zkrátka Wolfgang, pro ostatní zrůda, v lepším případě debil od Meisnerů byl od svého zrodu předurčen k životu na okraji společnosti. Tedy až do té doby, kdy si uvědomil svou moc a poznal svého největšího čarovného přítele – oheň. Bylo to té noci, kdy lehlo popelem stavení jeho rodičů, kterým Wolfgang od chvíle, kdy začal brát rozum, dával vinu za svůj zpackaný život.
 
Ledový vítr narážel na pečlivou ochranu jeho pogumovaného obleku. Obličej chránila plynová maska. Kanystr s hořlavou směsí na zádech ani necítil. Rotmistr W se dal do práce. Dnes bylo jeho úkolem vyčistit katakomby pod nedalekou fabrikou, ze které po urputných bojích posledních zdí zbylo jen základní zdivo. Bude to docela fuška. Je to rozsáhlý komplex. Jeho zkušenost mu říkala, že právě tam se to bude krysami jen hemžit.
 
Už si ani nepamatuje, jak se k této práci dostal. Jisté bylo jedno. V době hospodářské krize bylo v berlínském podzemí krys jak naseto. A on byl ten, který se jim dokázal postavit. Jako zaměstnanec městské správy byl povolán do boje. Jeho radost, když mu byl přidělen jeho velice účinný pracovní nástroj, schopný plivat plamenný gejzír několik metrů daleko, neznala mezí. S ním byla očista záležitostí několika málo minut. Důkladná očista, po níž zbyl jen pach spáleného masa, který brzy vyvětral. V tu dobu začínal mít pocit, že si ho lidi začali pro jeho výkonnost trochu vážit. Nakonec, nic si nenalhávejme, krysy, kterých je zbavoval, byly v jejich myslích přeci jen odpornější než jeho vizáž. Netrvalo dlouho a Wolfgang si začal brát svou práci i domů. Ostatně komu záleželo na několika pohřešovaných prostitutkách, jejichž mrtvoly stejně nebyl nikdo schopný identifikovat. Popel k popelu a prach k prachu.
 
Jeho kroky se dutě odrážely od stěn podzemí. Svítilna umístěná na jeho přilbě vrhala strašidelné stíny. Namodralý plamen u ústí plamenometu vypadal jako morbidní kahan. Chodba, jako kdyby neměla konce. Zážeh. Dlouhý plamen ji prosvětlil. Všude byl klid. Krysy budou asi dobře schované.
 
Válka jej zastihla ve chvílích jeho největší spokojenosti. Pak přišel ten den, kdy se ocitl na vrcholku. Místním velitelstvím byl požádán, aby propůjčil svůj um armádě. On, právě on, který byl považován svými soukmenovci za méněcenného, on, který byl s hanbou vykázán z Hitlerjugend a povolávací vojenskou komisí prohlášen za neschopného pro vstup do armády. Na ten den nikdy nezapomene. Učinili mu nabídku a on souhlasil. Byl požádán, aby odcestoval na východ do města s komickým názvem Stalingrad, aby zbavil místní obyvatele krys a jiné havěti. S hrdostí souhlasil, za což získal uniformu a nový, daleko výkonnější pracovní nástroj, než ten, který byl zvyklý používat v berlínské kanalizaci. Z dementa Wolfganga se tak stal rotmistr W, který pohotově a masově hubil všechny škůdce. Bavilo jej pozorovat, jak zmateně běhají před ústím jeho plamenometu v posledních okamžicích jejich méněcenných životů, než se z nich stanou živé pochodně. Těžkými botami drtil zuhelnatělá těla, které jednou pro vždy očistil od jejich méněcennosti. Přinášel jim světlo a teplo. Až do skonání věků.
 
Rotmistr W zpozorněl. V tichu chodby jako kdyby zaslechl zasténání. Pár metrů před ním byly velké dveře. Vykopnout je nebyl problém. Pět rozcuchaných žen v potrhaných šatech se krčilo v rohu větší místnosti. S hrůzou v očích zíraly na jeho zavalitou postavu. Rotmistr W cítil přicházející erekci. Bavil ho jejich strach. Krysí oči podlidí, prosby o pomoc, slzy zoufalství. Bavilo ho, když škemraly o život. Pro větší efekt vypálil jednu krátkou dávku stranou. Místnost se rozzářila. Strach v očích byl větší. Nakonec došlo i na pláč a slzy. Plamenomet vyplivl svou druhou dávku, která jim vzala dech i podobu. Krásná práce. Krásná a čistá práce. Náhle dveře za jeho zády ožily. Do místnosti vběhl malý chlapec. Asi syn jedné z nich. V jeho temných očích už nebylo místo pro slzy. Plamenomet se natočil jeho směrem. Krysy se musí hubit už od mláďat. Člověk nesmí dopustit, aby se přemnožily. Třetí dávka byla krátká. Rozumný člověk musí šetřit palivem.
 
Bylo jasné mrazivé ráno. Rotmistr W seděl na pobořené zídce a kouřil dýmku, která páchla jako samo peklo. S výsledky poslední noci nebyl příliš spokojen. Krysy se asi stáhly jinam, nebo už pochcípaly. Bude muset počkat na jinou lokaci. Tady už skončil. Velitel ho ale ujistil, že o práci nemusí mít strach. Ve Stalingradu je krys víc než sraček. A něco rotmistru W říkalo, že tohle je hodně posraný město.
 
povídka navazuje na cyklus: Leonid Morozov ve stalinově městě 3: Bordel
 
 
další povídky >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]