ProfilyJosephova cesta 01: Začátek dlouhé cesty

 

 
Každý někdy udělá chybu, proběhlo opilou hlavou Josepha v okamžiku, když se za ním s vrzáním zabouchly dveře kasáren a podíval se na svého kamaráda. V jeho očích viděl jen jedinou věc - tak teď jsme opravdu v hajzlu. 
 
Oba stáli na malém dvoře s ještě asi padesáti civilisty, které se povedlo naverbovat mezi Němci žijícími na českém pohraničí. Většina z nich na tenhle okamžik čekala a šla odhodlaně na příkaz svých otců, kteří chtěli Vůdci a Německu ukázat, že nejsou nijak méněcenní, když nežijí přímo v centru vlasti a Říše. Tlustý zakomplexovaný Hanz si tak chtěl vydobýt respekt, Werner, se kterým chodil do školy zase toužil po dobrodružství a šlachovitý Peter měl kariéru důstojníka předem předurčenou. Jeho otec byl generál, který se pyšlil nejedním metálem získaným díky polskému tažení. Nikdo z nich nečekal na povolávací rozkaz, všichni šli, aby dokázali svoji soudržnost v Říší. Až na Josepha a Karla. 
 
Včera si šli sednout na pár kousků a trochu to přehnali, takže doufali, že ranní vyprošťovací kousek zmírní tlučení kovadlin v jejich hlavách a vrátí jim životní elán alespoň pro další pracovní den strávený na polích přísného otce. Jenže po prvním kousku následoval druhý, třetí, pak přiletěl panák od dcery hospodskýho a nakonec šli kolem vojáci s partou odvedenců. A je nenapadlo nic jiného, než se k nim z prdele přidat. Původně chtěli jen zažít ten pocit, kdy holky stojí podél ulice a mávají na své snoubence se slzama v očích. U odvodní komise byl několikrát dotázán, jestli se k tomuto kroku rozhodl dobrovolně. Tupě přitakal, připojil podpis a zeptal se, jestli tady nemají po ruce nějaký šnaps. Jenže pak se to zvrtlo. Někdo zabouchnul ty ohromný podělaný vrata. 
 
Z tmavé díry připomínající spíš myší skrýš než dveře vystoupil muž v uniformě, jehož hruď byla plná vyznamenání včetně železného kříže. To bylo jediné, co Joseph dokázal rozpoznat. Kapitán začal nesmyslně řvát, až se mu černá páska přes levé oko málem smekla a odhalila prázdný oční důlek. Večer utečeme, zašeptal Karel, který se zde automaticky změnil na Kárla, až všichni budou spát. 
 
Nahnali je do sprch, oblečení vyměnili za uniformu, do ruky nafasovali zbraň a bez jakéhokoliv dlouhého vysvětlování je nahnali na korby náklaďáků. Josephův kamarád se začal bránit a snažil se celý omyl vysvětlit. Kapitán ho srazil pěstí na zem a několik mužů ho zkopalo do bezvědomí. Pak ho hodili na podlahu vedle Josepha. Všechny prasata pojedou. Prasata nemyslí. Zvlášť ne ta česká. Konvoj vyrazil. Přišlo se s nimi rozloučit plno lidí. Někteří plakali, jiní jen tiše stáli a modlili se. 
 
Když kolona vyjížděla z městečka, všiml si Joseph svého otce stojícího na samém konci zástupu. V ruce držel starý rýč, kterým obdělával pole už dědeček. Joseph se pokusil stát, ale nohy ho neunesly. Přesto si ho otec všiml. Když náklaďák projížděl kolem něj, podíval se synovi do očí, odplivl si, otočil se a pomalou houpavou chůzí, která pro něj byla tak typická, odcházel. 
 
Cesta začala. Čekala je válka.  
 
Pokračování příště: Josephova cesta 02:
 
další povídky >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]