ProfilyTma (Hainz Badelt 1919 – 1941)

 
V naprosté tmě sedělo dvacet chlapů. Ocelová kola pod nimi pravidelně vyklepávala rytmus pražců. Vzduch byl v těsném prostoru téměř nedýchatelný. Shora padal šmour z uhlí a dvojitý tajný prostor speciálně upraveného, na první pohled obyčejného uhelného vagónu byl brzy po začátku cesty plný „chlapských vůní“ včetně potu a potají zapálených špačků.

 

„Kurva,“ řekl polohlasně Hainz „už abysme v tý zkurvený díře byli.“ Ticho. Nikdo neměl potřebu to komentovat. Chlapi navlečení do ruských uniforem buď podřimovali, nebo tupě zírali do tmy. Hrubý materiál zelených stejnokrojů nepříjemně hryzal. Zvenčí se ozvalo tlumené hvízdání lokomotivy.
„Kurva,“ opakoval Hainz. „Už abysme tam byli. Jsme tady v tý zasraný plechovce namačkaný jako sardinky.“ Na druhém konci tajného prostoru na moment zazářil plamínek. Někdo si i přes výslovný zákaz velitele, jenž je pro tuto důležitou misi naprosto přesně a detailně instruoval, zapálil špačka.
 
Hainz se protáhl. Tahle mise byla jeho čtvrtou. Ve svých dvaadvaceti letech už pár mrtvých viděl. Pár jich už taky vyrobil. Svého prvního „udělal“ před pěti lety. To bylo ještě doma, na česko – německém pomezí. Dobře si vzpomíná na jeho vyjukaný uhrovitý obličej, který v momentě, kdy se ostří kudly zabořilo do krku, pochopil, že tohle není legrace, nebo hloupá klukovská msta za to, že mu to české prase přebralo a zprznilo jeho zbožňovanou, panensky čistou Gretu. Dostal, co si zasloužil. Stejně jako o pár měsíců později všechna ta česká prasata rozvalující se v Sudetech. Věc se naštěstí podařilo ututlat. Soukmenovec Ralf, jeho nadřízený v Hitlerjugend, se postaral o tělo a po tom čecháčkovi se slehla zem. Tehdy poprvé pocítil opojný pocit, jaké to je, být pánem nad životem a smrtí. Pocit opojnější, než jeho vysněné představy milování se s Gretou v posvátném háji Nibelungů za magického tónu Rolandova rohu.
Pak se jeho život ubíral již tím správným směrem. Po připojení Sudet k Říši narukoval a pro své nesporné kvality, stejně jako fyzickou odolnost, zocelenou pravidelným cvičením, byl povolán ke zvláštním jednotkám. Tvrdý výcvik ještě více zdokonalil jeho schopnosti. Pohrdat lidským životem ho nikdo učit nemusel.
Ucítil jemné rýpnutí do žeber. Klaus, sedící ve tmě vedle něj mu nabídl polní láhev se šnapsem. Napil se a poválel ostrou chuť alkoholu na jazyku.
 
Tehdy se opil. Do němoty. Přišel podzim a on byl zrovna po akci na polské hranici, kdy společně s dalšími dvěma zlikvidovali německou radistickou stanici. Bylo to rychlé a nepříjemné. Poprvé střílel na Němce. V ošuntělých civilních šatech si tehdy připadal jako zločinec. Neptal se, nereptal. Rozkaz je rozkaz. Válka, která měla zajistit Lebensraum pro jeho soukmenovce byla na spadnutí a vůdce potřeboval záminku k polské agresi. A oni mu tedy tu záminku na přímý rozkaz vytvořili. Když se kácí les, lítají třísky.
Už nepřemýšlel, jestli jenom plní rozkazy, nebo jestli jeho práce má nějaký vyšší cíl. Dělal to pro blaho třetí Říše, jistě. Schéma bylo vždy stejné. Seznámení s misí, nácvik a pak několik hodin napětí spojených s opojné pocitem nadlidské síly toho, kdo rozhoduje o bytí a nebytí. A bylo úplně jedno, jestli se jedná o bleskové přepadení francouzského štábu za účelem získání informací, nebo o zajištění strategicky důležitého belgického předmostí. Bylo to lepší než chlast, který většinou po návratu z mise fasovali. V duchu často uvažoval, co bude dělat, až skončí válka. Napadlo ho, že by mohl pracovat na jatkách.
 
Vlak se pomalu blížil ke svému cíli, ruskému pohraničnímu městu Brest. Hainz moc dobře věděl, co bude následovat. Důkladná instruktáž a nekonečný dril mu vryly podrobnosti celé akce do mozku, stejně jako do šlachovitého vytrénovaného těla. Vlak zastaví. Tajné dveře speciálních uhelných vagónů se otevřou a on se spolu s dalšími pěti postará o případné stráže stojící na nádraží. Nebude to nic světoborného. Přesné bodnutí do ledvin a nožem trochu zatočit, směrem vzhůru. Ti nic netušící chudáci maximálně vydechnou překvapením. Klasika. Když se to udělá pořádně a s citem, oběť si ani neuvědomí, co se stalo. Ne že by na tom nějak záleželo, ale každopádně nebude mít čas ani hlesnout. A to je důležité. Pak se skvěle zakamuflované vagóny s uhlím otevřou dokořán a celé komando, rozdělené na několik oddílů se s důkladností a přesností německých válečníků dá do práce. Díky ruským uniformám, které měli na sobě, to bude brnkačka. Likvidace komunikací, spojení, vytvoření chaosu v týlu nepřítele, popřípadě likvidace možných ohnisek odporu. Klasika. Diverzantská činnost v týlu nepřítele, jako z učebnice. Pak nastoupí ocelová kavalérie a Rusové zažijí nejošklivější překvapení, které si budou pamatovat do konce svých životů. Pro většinu hodně krátkých životů. Hainz se ve tmě ušklíbl. Ubozí bastardi. Ti chudáci vůbec netuší, že dnešní den je začátkem jejich konce. Vlak začínal zpomalovat. Za chvíli se tma změní v peklo.
 
Epilog:
Směrem od pevnosti se ozvala zběsilá střelba. Další hloubkový nálet vyčistil zbytky života na silnici. Krytý mezi doutnajícími troskami domu zamířil se zbytkem své jednotky přímo tam. Zabít dalších pár Rusů. Díky kamufláži ruských stejnokrojů to šlo báječně. Pohyboval se jako stroj. Mašina na zabíjení, kterou nelze zastavit. Ze suti ukazovala k nebi lidská ruka. Najednou se ozval výstřel osamělý výstřel, který se v té vřavě lehce ztratil. Kdyby tak nebolel. Jako podťatý strom padl k zemi. Ostatní chlapi pokračovali dál. Nebyl čas starat se o mrtvé. Nad jeho obličejem se vznášela rozostřená silueta obličeje mladého kluka. „Lež klidně, nehýbej se, pomohu ti.“ Rty, mezi nimiž se objevila krev, vyprskly: Du verfluchte Russische Swein. Du hast Mich erschosen!“ S pohasínajícím vědomím ho napadlo, že domů se už asi nikdy nepodívá. A pak definitivně zmizel v zapomnění jako další z mnoha neidentifikovatelných mrtvol toho dne.
 
Související epizoda
další povídky >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]