ProfilyZjacevova cesta k Moskvě 4. Znovuzrození (Trestný prapor)

 

 
Jurij zašlápl vajgla cigarety do krvavého bláta. Bývalá pozice Němců se změnila v márnici pod širým nebem. Tohle byl krátký boj. Dva těžké kulomety stojící proti nim si sice vzaly jako potravu něco kolem stovky chlapů z jeho praporu, ale nakonec utichly. Musely utichnout. Kdyby se tak nestalo, nažraly by se tři kulomety obsluhované zadržovacími jednotkami NKVD za jejich zády. A tři je víc než dva. To je prostá matematika. Výsledkem je vždycky masakr. Velení bude určitě spokojeno. 

 

Dostal šanci. Šanci smýt své viny svou vlastní krví a z vlastizrádce odsouzeného k smrti se tak stal vojín trestného praporu. Bylo mu to ukradené. Chtěl zabíjet fašisty. Jak, to mu bylo jedno. Jedinou jeho starostí se tak stalo jak vyměnit tu neohrabanou pušku, kterou vyfasoval a která se tak ráda zasekávala za spolehlivý funkční samopal. Což se mu podařilo již při první misi, kdy musel spolu s ostatními trestanci, vrahy, zloději, kulaky a jinak politicky nezodpovědnými osobami klopýtat přes minové pole, aby vyčistil palebnou linii Němců. Notně posilněn koňskou dávkou lihu nebyl k zastavení. Chlapy padající kolem něj, kusy těl roztrhaných minami nevnímal. Vyjukaného smrada, na kterém plandal stejnokroj wehrmachtu, s chutí umlátil. Pažba pušky, která se v nejnevhodnější okamžik zasekla, proměnila jeho obličej v krvavou kaši. Vyrval samopal z ochablých prstů a spustil jeho chraplavý řev, který zněl v jeho uších jako rajská hudba, přehlušující dalekou ozvěnu nářku žen a dětí, mísící se s Mozartovo Malou noční hudbou, které občas v noci slýchával...
 
Od té doby již uplynula pěkná řádka týdnů. Stále přežíval. Prapor po každé akci znatelně prořídl, ale stejně tak byl pravidelně doplňován čerstvým masem. Spoustou čerstvého masa. Zásoby věznic plných hříšníků byly nevyčerpatelné. A volba – jistá smrt hned, nebo možná smrt zítra – byla lákavá. On sám se nerozmýšlel ani na vteřinu. Když po další úspěšné akci, během které se jemu a Váňovi podařilo vpadnout do týlu nepřítele a zajmout německého kapitána, povýšil na rotného, setkal se po dlouhé době s Morzovem, který mezitím povýšil na majora. Chladně se podíval do jeho očí.
„Hezky si to dopracoval, Zjaceve,“ zněla jeho posměšná slova. „Jsi ostudou celé vaší rodiny. Tví předci se musí obracet v hrobě.“
Neodpověděl. 
„Mimochodem z té tvé milované princezny se nakonec vyklubala pěkná děvka,“ nedal si Morozov pokoj. 
Mlčky se díval do jeho potměšilých očí, jiskřícím triumfem, které rámoval masitý obličej. Letmo ho napadlo jaký výraz by v něm spatřil, kdyby mu vyrval ten jeho rozeklaný jazyk, jež ho poslal z pohodlí štábu do pekla první linie a rozkopal jeho špinavé mužství, kterým mu tenkrát na Silvestra zprznil jeho jedinou lásku. Morzov pohledem uhnul a dal si konečně pokoj. Asi v jeho očích spatřil něco, co se mu nelíbilo.
 
Dny ubíhaly svým krvavým stereotypem. Německé neustále útočící armády bylo třeba za každou cenu zastavit. A oni byli první linie. Snadno postradatelný předvoj, předem určený na odpis. To ho však netrápilo. Dostal, co chtěl. Mohl zabíjet. Otupen chlastem vypouštěl pravidelně své běsy. Bylo mu jedno, jestli drží v ruce protitankovou pušku, zběsile mačká spoušť kulometu, nebo hází granáty. Výsledkem byla vždycky smrt. Smrt, která se stala smyslem jeho bytí. Smrt, která ho toho chladného podzimu obklopovala na každém kroku. Smrt, s kterou se mazlil v opilém běsnění, smrt, na kterou se připravoval při ranní kocovině.
 
Situace se toho mlhavého studeného rána zdála být prostou, až banální. Nic nového. Tam vepředu jsou oni, vzadu NKVD. Rozkaz: Dobít opevněné pozice nepřítele a neustoupit ani o píď, taky nezněl moc originálně. Dávka chlastu rozehřívala vnitřnosti. Ozvala se píšťala a první výstřely. V tom okamžiku si uvědomil, že je něco špatně. První dávka pokropila kulometná hnízda NKVD. Boj, který se v okamžiku rozhořel, vzplál ve vlastních řadách. Trestanci systematicky čistili vlastní palebné linie. Kňučení a řev jejich hlídacích psů. Zvířata se utrhla ze řetězu. Rus zabíjel Rusa. Když bylo po všem, Jurij s nevěřícným výrazem sledoval dílo zkázy.
„Jdeme k Němcům. Nemůže to tam být horší, než tady,“ chytil ho za ruku Anatolij, který se do praporu dostal za otevřený pokus o vzpouru.
Jurij se na něj nechápavě podíval. „K Němcům?“ hlesl. Reakce byla okamžitá. Anatolij klesl k zemi z proříznutým hrdlem. Samopal začal kropit všechny, kdo stáli opodál. Rus zabíjel Rusa. Zbytek utíkal přes pole s rukama nad hlavou směrem k německé linii. Jurij strhl tělo mladého důstojníka NKVD zakrývající kulomet a spustil do jejich nekrytých zad palbu. Svině. Zrádci. K Němcům se vám zachtělo....
Cvaknutí závěru oznámilo, že došly náboje. Jurij osaměl na pozici. Vydal se směrem k bunkru. Morozova, krčícího se v koutě nemohl přehlédnout. Natáhl závěr samopalu. Vzpomínka, jak to prase strhává tančící nahou Táňu pod stůl, aby do ní vylil svůj chtíč, byla zase živá.
„Prase,“ řekl prostě. 
Venku se rozštěkaly výstřely. Němci nastoupili do protiútoku. Je na konci cesty? Podíval se na Morozovův vyděšený prasečí obličej. Popadl ho za límec a vyvlekl ven. 
„Tady a teď ukaž, že jsi chlap,“ zařval a postrčil ho směrem k druhému kulometu. Založil nábojový pás na levém křídle a spustil symfonii smrti. Letmo zahlédl, že Morozov napravo taky střílí. Nenáviděl ho, jistě, ale ty, kteří se v panické hrůze z překvapení, že ruská pozice není opuštěná, pohybovali před jeho zaměřovačem, nenáviděl ještě víc.
 
 
další povídky >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]